جدیدترین آمار چاقی و لاغری دانش آموزان اعلام شد؛ 30 درصد دارای اضافه وزن و چاقی

به گزارش اکسپرس بلاگ، معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش از سنجش شاخص توده بدنی بیش از 13 میلیون نفر از دانش آموزان در قالب طرح کوچ اطلاع داد و گفت: نتایج به دست آمده در طرح کوچ و سنجش شاخص توده بدنی دانش آموزان نشان می دهد 30.1 درصد بچه های ما دارای اضافه وزن و چاقی هستند که نسبت به پیمایش صورت گرفته در سال 95 حدود 8 درصد افزایش یافته است.

جدیدترین آمار چاقی و لاغری دانش آموزان اعلام شد؛ 30 درصد دارای اضافه وزن و چاقی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، مهرزاد حمیدی در نشست مدیران کل آموزش و پرورش و معاونان تربیت بدنی و سلامت استان ها با موضوع بسته تحولی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان(کوچ) که به وسیله ویدئوکنفرانس و در شبکه شاد پخش شد با بیان اینکه یافته های پروژه کوچ ما را مصمم تر می نماید که این موضوع را با جدیت بیشتری دنبال کنیم گفت: نتایج این پیمایش، هشدارهای ویژه ای دارد که وقتی آغاز کردیم برای ما مکشوف نبود.

وی نتایج به دست آمده در طرح کوچ و سنجش شاخص توده بدنی دانش آموزان را بیان کرد و گفت: شاخص توده بدنی 13 میلیون و 290 و 720 دانش آموز مورد سنجش نهاده شد و تعیین شد 30.1 درصد بچه های ما دارای اضافه وزن و چاقی هستند که نسبت به پیمایش کاسپین در سال 95 حدود هشت درصد افزایش یافته است و قرنطینگی خانگی، بی تحرکی، تعطیلی مدارس و ریزه خواری از جمله دلایل عمده آن است.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: شش درصد دانش آموزان لاغر و خیلی لاغر هستند، 30.1 درصد چاق و دارای اضافه وزن هستند و 63.9 درصد دارای وزن طبیعی هستند. تنها شاخص توده بدنی حدود یک میلیون دانش آموز را نتوانستیم بگیریم. در بخش دانش آموزان لاغر و خیلی لاغر، آمار دختران 5.76 درصد و پسران 6.24 درصد است و دختران شرایط بهتری دارند. البته نسبت به سال 95 که خودمان تحقیقی انجام داده بودیم این آمار 6.4 درصد بود و اکنون لاغری مقداری نسبت به سال 95 کاهش یافته است.

وی اضافه کرد:در بخش آمار دانش آموزان با وزن طبیعی می توان گفت که 67.96 درصد دخترها و 59.76 پسرها طبیعی هستند. 8.2 درصد پسرها، کمتر وزن طبیعی دارند. اینکه چرا دخترها تحرک کمتری دارند، ولی وزن طبیعی شان بهتر است دو فرض دارد، نخست خوردن هراسی است و دیگری توجه بیشتر خانواده ها به سلامت دخترها و تناسب وزن آناست. اما اگر دختران به لحاظ نخوردن و عدم تحرک بخواهند وزنشان را در حالت طبیعی نگه دارند، مسائل دیگری متوجه آنها می گردد.

حمیدی با بیان اینکه به نسبت سال 95، دختران 2.18 درصد و پسران 6.30 درصد افزایش وزن و چاقی دارند گفت: آمار 30.1 درصد تکان دهنده است. مرگ و میر ناشی از کرونا حدود 50 هزار نفر است. این در حالی است که قریب به 4 میلیون دانش آموز ما اضافه وزن و چاقی دارند که به معنای سونامی بیماری های غیرواگیر در آینده است و یک آسیب مخفی است که کسی به فکر آن نیست و سال های بعد باید روی درمان بیماری های ناشی از آن فکر کنیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر 370 هزار مرگ به علت بیماری های غیرواگیر است و اگر کنترل نگردد در آینده شرایط اسفبارتر خواهد بود.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان جنوبی و کرمان بیشترین میزان لاغرها را دارند مطرح نمود: از آن سو اردبیل، گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی کمترین دانش آموزان لاغر را دارند. استان های چهارمحال بختیاری، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویر احمد، خراسان جنوبی بیشترین میزان دانش آموزان در وزن طبیعی را دارند. از آن سو استان های گیلان، مازندران، تهران، بوشهر کمترین میزان دانش آموزان در وزن طبیعی را دارند و هشدار است.

وی با بیان اینکه همچنین تهران، مازندران، گیلان، اردبیل و آذربایجان شرقی دارای بیشترین میزان دانش آموزان دارای اضافه وزن هستند گفت: استان های گیلان، شهر تهران،مازندران، البرز، بوشهر و خوزستان دارای بیشترین میزان دانش آموزان چاق هستند. در مجموع چهارمیلیون و هزار و 963 دانش آموز ما دارای اضافه وزن و چاقی هستند.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه شش نمره از درس تربیت بدنی به طرح کوچ اختصاص یافته است، باید استان ها و مربیان در این طرح در ارزیابی اولیه و ثانویه به صورت فعال وارد شوند گفت: باید روی سلامت بچه ها که در منزل در قرنطینه هستند متمرکز شویم. برای معلمین تربیت بدنی و مراقبین سلامت و والدین برنامه های مختلفی دیده شده است.

حمیدی پیشنهاداتی بیان کرد و گفت: نیمرخ شرایط ترکیب بدنی دانش آموزان ایجاب می نماید این طرح سالانه یا دوسالانه به اجرا گذاشته گردد. باید الزام اجرای طرح در قالب ماده واحده به تصویب شورای عالی برسد که نامه درخواستی را به وزیر تقدیم می کنیم. همچنین باید سند ائتلاف کوچ در شورای سلامت به تصویب برسد، این طرح در شورای ورزش همگانی وزارت ورزش به تصویب رسید. طرح توزیع شیر مدارس فعلا متوقف است و باید به صورت هوفمند بین دانش آموزانی که از لاغری مفرط رنج می برند توزیع گردد.

upst.ir: مجله ستاره: اخبار و حواشی ستاره های سینما، فوتبال و استارتاپ ها

shop98ia.ir: مجله فروشگاهی: آخرین اخبار و مقالات تجارت الکترونیک

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 10935

به "جدیدترین آمار چاقی و لاغری دانش آموزان اعلام شد؛ 30 درصد دارای اضافه وزن و چاقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین آمار چاقی و لاغری دانش آموزان اعلام شد؛ 30 درصد دارای اضافه وزن و چاقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید