حادثه در کوچه های پایتخت معنوی ایران پرسه می زند

به گزارش اکسپرس بلاگ، خبرنگاران -گروه استان ها: با وجود اینکه از ابتدای امسال تا به امروز بیش از 4 واحد اقامتی در مشهد مقدس دچار حریق شده و خواب را به دفعات از چشمان زائران و آتش نشانان مشهدی ربوده است اما این حوادث نتوانسته موجب بیداری مدیریت شهری برای علاج وقوع حوادث بعدی گردد.

حادثه در کوچه های پایتخت معنوی ایران پرسه می زند

از میانه شهر مشهد و مزین به هتل های بلند قامت فاخر و با امکانات 5 ستاره که فاصله می گیریم با نزدیک تر شدن به بافت پیرامونی حرم قامت امکانات رفاهی و ستاره های خدماتی رنگ باخته و به اقامتگاه هایی می رسیم که متعلق به مسافران بی ستاره در آسمان است.

کوچه هایی با عرض کمتر از دو متر که حتی خودروی زائران را حاضر به پذیرفتن نیست اما بسیاری از زائران را در زیر اتاق های شیروانی و قدیمی در خود جای داده است که شوق زیارت مجال فکر کردن به امنیت این اقامتگاه ها و خدمات استاندارد را به آنها نمی دهد.

در میانه همین کوچه های پیچ در پیچ در خیابان عنصری مشهد راه پله ای همچون پیچ و خم جاده هراز ما را به بالا راهنمایی می نماید تا لحظاتی با متصدی یکی از صدها میهمانخانه های پیرامون حرم رضوی هم صحبت شویم.

کریم سال ها است که در این شغل خدمت می نماید و رغبتی هم برای صحبت ندارد زیرا در پاگرد یکی از پله ها برای خود جایی تعبیه نموده است تا همان نقش پذیرش را ایفا نماید و لذا حضور ما حکم همان توقف بیجا و مانع کسب برایش دارد.

صحبت کردن با ما به معنای رابطه نان و آجر برایش است و لذا می گوید: من دیگر عادت کردم امروز می نویسید فردا می بندند و پس فردا من بازش می کنم و این رویه سال ها است که ادامه دارد.

کریم که ظاهرا دل خوشی ندارد می گوید این خانه شیروانی ارث پدری است و در حال حاضر پنج وارث از همین محل نان می خورند.

در مورد تامین و تجهیزات ایمنی در این مهمانپذیر که از او می پرسیم با تبسمی تهدید آمیز و با نمای دندان های زرد او خیلی زود سوالم را پس می گیرم اما با وجود این برایمان از تمهیدات لازم برای ارتقای ایمنی در میهمانخانه خود شرح می دهد.

کریم می گوید: ما اینجا برای خودمان مقرراتی داریم تا جان مسافران با خطر روبرو نگردد لذا چون بسیاری از مسافران ممکن است در اتاق ها آشپزی نمایند در هیچ اتاقی موکت پهن نکردیم، برای مسافر ها در اتاق ها جاسیگاری گذاشتیم تا با کشیدن سیگار لب پنجره پرده را آتش نزنند و در نهایت از قلیان هایی استفاده می کنیم که دارای محافظ ذغال هستند زیرا پیش از این تا به امروز سه بار فرش های اتاق ها آتش گرفته و از همه مهمتر در همه اتاق ها یک پارچ آب بزرگ وجود دارد که در مواقع لازم می تواند کارگشا باشد.

شرحات کریم نهایت کوشش وی برای ایمنی زائران و مسافرانش در این مکان است و البته وجود یک کپسول آتش نشانی تاریخ مصرف گذشته و نصب شده در پذیرش که در صورت لزوم باید 8 اتاق را اطفا کند و این داستان حکایت بسیاری از مراکز اقامتی شهر مقدس مشهد است که هنوز تصمیم جدی از طرف مسئولان برای برطرف آن اندیشیده نشده است.

اقامتگاه هایی که در هیچ لیستی قرار ندارند

وجود اقامتگاه های غیر مجاز از جمله چالش های پیش روی شهر زیارتی مشهد است که با وجود ابراز نگرانی بسیاری از شهفرایندان و رسانه ها اما اقدام عاجلی از طرف مسئولان برای برطرف آن اندیشیده نشده است.

وجود بیش از صدها اقامتگاه غیر مجاز و فعالیت قریب به بیش از 3 هزار خانه شخصی به گفته مسئولان در این کلانشهر مذهبی با وجود اینکه رقم قابل توجهی از پذیرش مسافر را در خود جای می دهد اما به نظر می رسد حوادث به وقوع پیوسته از ابتدای سال نتوانسته بزرگی این تهدید را در چشم مسئولان خراسان رضوی جدی تلقی کند.

رییس هتل آپارتمان داران مشهد خود از جمله افراد معترض در این راستا است که می گوید: نرخ پذیرایی از سوی واحدهای غیر مجاز اقامتی در مقایسه با خدمات هتل آپارتمان های مشهد ناچیز است و لذا این مراکز در جذب مسافر پیروز تر هستند اما در واقع واحدهای غیر مجاز بر خلاف هتل آپارتمان های مجاز در تامین امنیت جانی و اقتصادی مسافران بسیار ضعیف عمل می نمایند که این امر متاسفانه از دید مسافر پنهان مانده است.

مهدی آجیلیان در مصاحبه با مهر وجود اقامتگاه های غیر مجاز در مشهد را چالشی سهمگین پیش روی متولیان امر می داند و یادآور می گردد: ارایه خدمات نامرغوب و به مراتب کمتر با بهایی پایین تر سبب جذب مسافران و زائرانی است که کم در آمدند و بدون هیچ اعلام قبلی به نهادهای ذیربط وارد مشهد می شوند.

آجیلیان آمار هتل آپارتمان های مشهد را 310 واحد گفت و گفت: در ایام ترافیک مسافر 70 در صد این واحدها اشغال می گردد و در ایام غیر پیک هم 30 درصد که با توجه به این رقم کمبودی در این خصوص تا کنون مشاهده نشده است.

در پاسخ به سوال اکسپرس بلاگ در مورد بعضی از حوادث اخیر که در هتل آپارتمان ها روی داده است اذعان کرد: از حوادث اخیر در سوئیت آپارتمان ها اتفاق افتاده است که متاسفانه بعضی از این واحدها برای جذب مسافر عنوان خدمات خود را در قالب هتل آپارتمان اعلام می نمایند.

وی اظهار کرد: عنوان سوئیت آپارتمان در عناوین تعریف شده از سوی سازمان گردشگری وجود ندارد.

وی وجود واحدهای اقامتی غیر مجاز را زمینه ساز رقابت ناسالم این عرصه گفت و گفت: در این میدان نابرابر سوددهی این مسافران هستند که با انتخاب نادرست اقامتگاه خود در ایام سفر متضرر می شوند و طبیعی است همانطور که از ابتدای امسال تا به امروز شاهد آن بودیم با حوادث ناگوار روبرو هستیم.

دو سوم واحد های اقامتی مشهد فاقد تاییدیه ایمنی هستند

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد از جمله مسئولانی است که بیش از هر فرد دیگری دغدغه اطفای حریق های احتاقتصادی در این واحد های اقامتی و کوچه هایی با عرض کمتر از دو متر را دارد.

آتشپاد حسین جعفری با وجود اینکه از جمله مسئولانی است که همیشه سخنانش با تبسم همراه است اما در مورد شرح در این موضوع در حالیکه اضطراب و پریشانی در چین های پیشانی اش مشهود است می گوید: متاسفانه دو سوم واحدهای اقامتی در این کلانشهر فاقد تاییدیه ایمنی لازم هستند.

وی با استناد به آمار دیگر مسئولان بیان می نماید: شهر مشهد سالانه پذیرای 25 میلیون زائر است و پیش بینی شده این میزان در افق 1404 به 40 میلیون نفر نیز افزایش یابد و لذا برخورداری تنها 35 درصد واحد های اقامتی و پذیرایی و مجهز به تاییدیه ایمنی آماری نگران نماینده است.

وی در مورد چرایی این موضوع و همکاری واحد های اقامتی یادآور می گردد: در این راستا با اتحادیه هتلداران مسئله ای نداریم و همکاری آنها مشهود است اما وجود هزاران واحد اقامتی غیر مجاز که تابع هیچ قانون و ضابطه ای نیستند مهمترین سد راه ایمنی در این کلانشهر محسوب می گردد.

وی با اشاره به این موضوع که داشتن تاییدیه و گواهی ایمنی از الزامات هر واحد اقامتی پذیرایی است اضافه نمود: داشتن بیمه آتش نشانی منوط به داشتن تاییدیه سازمان آتش نشانی است و هر مرکز می بایست هر سال این تاییدیه و سیستم ایمنی ساختمان را به روز کند.

وی با هشدار نسبت به فرایند رو به افزایش حریق ها در سطح شهر و به ویژه در مراکز اقامتی گفت: بسیاری از این واحد های پذیرایی در مناطق و معابری واقع و یا ایجاد شده است که حتی دسترسی خودروی آتش نشانی برای امداد رسانی و یاری به حادثه دیدگان وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه به طور معمول در این اقامتگاه ها با جمعیت بیشتری از زائران در فضای کمی روبرو هستیم اضافه نمود: به طور حتم بی توجهی به این موضوع در صورت وقوع حوادث غیر قابل پیش بینی منجر به فجایع انسانی غیر قابل جبران خواهد شد.

متولی شناسایی واحد های غیر مجاز

شناسایی مسافرخانه های غیر مجاز و رسیدگی به شرایط آنها از جمله وظایفی است که در طی سال های گذشته در مشهد مقدس حکایت مثال و معادله حل نشدنی پیدا کردن پرتقال فروش را به خود نسبت داده است.

این وظیفه که همیشه به نیروهای انتظامی و اداره اماکن نسبت داده می گردد اما از چشم ماموران اماکن نوک پیکان به سمت اتحادیه مهمانپذیر ها بلند است البته در این میان اماکن و اتحادیه بخشی از قصورات را متوجه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می دانند اما واقعیت اینست که اتحادیه هتلداران و مهمانپذیران امکاناتی برای شناسایی این واحد ها در اختیار ندارند و نیروی انتظامی نیز وظایف خود را در حد پلمپ کردن محدود نموده است و با وجود تاکیدات مقامات استانی هنوز این مشکل به انتها نرسیده است.

با وجود اینکه در ابتدای امسال و با تشکیل ستاد های مختلف برای پذیرایی و اسکان زائران و مسافران و با حضور معاون میراث فرهنگی کشور در مشهد مقدس بحث ساماندهی و برخورد با واحد های اقامتی غیر مجاز برای مدتی با جدیت دنبال شد اما واقعیت این است که شدت برخوردها با کاهش آمار مسافران کمرنگ و با وقوع حوادث و یا عید نوروز پر رنگ می گردد.

خبرنگار: بابک رحیمیان

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 فروردین 1399 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 877

به "حادثه در کوچه های پایتخت معنوی ایران پرسه می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حادثه در کوچه های پایتخت معنوی ایران پرسه می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید