خبرنگاران توسعه خدمات مددکاری اجتماعی در کشور ضرورتی اجتناب ناپذیر است

به گزارش اکسپرس بلاگ، تهران- خبرنگاران- رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: برغم بعضی کوشش ها برای تضعیف مددکاری اجتماعی، با توجه به شرایط کشور و موضوعات مرتبط با حوزه اجتماعی، توسعه خدمات مددکاری اجتماعی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

خبرنگاران توسعه خدمات مددکاری اجتماعی در کشور ضرورتی اجتناب ناپذیر است

به گزارش خبرنگاران، سید حسن موسوی چلک در آستانه روز ملی مددکاری اجتماعی (پنج شنبه هفتم اسفندماه) در پیامی با عنوان ضرورت های تحول در مددکاری اجتماعی که نسخه ای از آنرا در اختیار خبرنگاران قرار داد اضافه نمود: مددکاری اجتماعی راه خود را برای ارائه خدمت به مردم در راستای مسوولیت حرفه ای و اخلاقی، تاثیر گذاری در سیاستگذاری های اجتماعی و مطالبه گری اجتماعی در راستای حقوق شهروندان ایران اسلامی در چارچوب مقررات کشور انجام خواهد داد و فراز و فرودهای اداری ناشی از ضعف مدیریت در حوزه اجتماعی، مانعی برای انجام این وظایف نخواهد بود زیرا ما مددکاران اجتماعی ایران مردم این سرزمین مادری مان را بسیار دوست داریم.

وی ادامه داد: سی و پنج سال است که هم زمان با روز ولادت امام علی(ع) در ایران جشن روز ملی مددکار اجتماعی برگزار می گردد که امسال هم این جشن در شرایط کرونایی برقرار خواهد بود. روز دنیای مددکار اجتماعی هم مصادف با 26 اسفند ماه امسال است که به نوعی ماه اسفند (دسامبر) را به نام ماه مددکاری اجتماعی در دنیا می شناسند. مددکاران اجتماعی برای ارتقای سلامت اجتماعی و به زیستن اجتماعی مردم از هیچ کوششی دریغ نکرده و نمی نمایند.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران درباره ضرورت های اجتناب ناپذیر مرتبط با مددکاری اجتماعی، گفت: تصویب قانون تشکیل سازمان نظام مددکاری اجتماعی در مجلس شورای اسلامی مانند سایر سازمان های نظام پزشکی، پرستاری، مهندسی، مشاوره و روان شناسی، منابع طبیعی کشاورزی و دیگر سازمان ها بسیار مهم است.

موسوی چلک با بیان اینکه در نظام آموزش مددکاری اجتماعی هم در دانشگاه ها و هم در آموزش ضمن خدمت کارکنان در بخش های دولتی و غیردولتی باید تحول صورت گیرد، اضافه نمود: فراوری دانش بومی ضرورت دیگر این حرفه است که در این زمینه از فقر فراوری این نوع دانش رنج می بریم.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران تاکید نمود: مددکاران اجتماعی باید در عرصه های مختلف سیاست گذاری های اجتماعی و دیده بانی اجتماعی در حوزه سلامت اجتماعی، رفاه و تأمین اجتماعی حضور موثر داشته باشند. لازم است مددکاری اجتماعی در هر سازمانی متناسب با وظایف و خدماتی که ارائه می نمایند تعریف شده و صندلی مددکاری اجتماعی در ساختار سازمانی دستگاه های مرتبط در سطوح ملی، استانی و شهرستانی تقویت گردد.

موسوی چلک گفت: دولت باید امنیت شغلی و سختی کار مددکاران اجتماعی را که مطالبه به حق و جدی مددکاران اجتماعی است تضمین کند. مددکاران اجتماعی نقش مهمی در دیده بانی از ارزش های جامعه دارند و اطمینان از عدم هزینه بابت نقد علمی و منصفانه وضع موجود می تواند به بهبود کیفیت کارشان بسیار یاری کند. همچنین خلق ایده های جدید در حوزه مددکاری اجتماعی هم در دنیا و هم در ایران به شدت احتیاج می گردد. ایده هایی که رو به جلو باشند نه اینکه داشته های موجود را هم دچار مشکل نمایند.

وی با اشاره به اینکه تخصصی شدن مددکاری اجتماعی ضرورت دیگر این حرفه است که گام های کوچکی برداشته شده است ولی اصلا کافی نیست، اضافه نمود: مددکاران اجتماعی می توانند نقش محوری در ارتقای همبستگی اجتماعی ایفا نمایند بنابراین ضرورتی است که این متخصصین، از سایر علوم اجتماعی و انسانی در این حرفه بهره بهتر و بیشتری ببرند. همچنین ضرورت دارد اختیارات مددکاران اجتماعی به تناسب نوع فعالیتی که دارند، افزایش یابد.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران ادامه داد: مددکاری اجتماعی در همه نقاط کشور و به ویژه در استان های محروم تر از اتفاقاتی است برای توسعه کشور، لازم است. تجمع خدمات و نیز تجمع دانش در شهرهای عظیم بدون دسترسی به این خدمات در شهرهای کوچکتر و روستاها نمی تواند هدف ها و رسالت های این حرفه را پوشش دهد. بنابراین مددکاری اجتماعی در مدیریت های شهری و روستایی در سراسر کشور باید توسعه یابد.

موسوی چلک گفت: جهت گیری مددکاری اجتماعی به سمت ایجاد جوامع با همبستگی بالا ایجاب می نماید تا مددکاران اجتماعی بتوانند نقش هماهنگ نماینده و تسهیلگرانه خود را در سطوح مختلف که برای آن آموزش می بینند به خوبی به عمل درآورند. بنابراین، ضرورت دارد تا متخصصین این حرفه بتوانند توان و مهارت کار تیمی را در خود تقویت نمایند و بتوانند با متخصصین متنوع و سطوح فعالیت متنوع کار نمایند.

وی با بیان اینکه تشکیل و تقویت ادارات مددکاری اجتماعی دستگاه های اجرایی از جمله در آموزش و پرورش و مدارس عادی کشور و توسعه کمی و کیفی در مدارس استثنایی ضرورت دارد، اضافه نمود: گسترش کمی و کیفی گروه ها و جمعیت های تخصصی از ضروریات توسعه پایدار در هر حرفه ای است. کوشش برای ایجاد کانون ها و جمعیت های اثرگذار و قوی می تواند در تحقق مأموریت های مددکاری اجتماعی نقش مهمی ایفا نماید. باید پذیرفت که برآیند حضور و فعالیت گروه آن به مشارکت بیشتر متخصصین و استفاده از حداکثر ظرفیت های این حرفه در کشور می انجامد و توسعه آموزش و اقدام مددکاری اجتماعی و نهایتاً خدمات رسانی بیشتر به گروه های هدف یاری زیادی خواهد نمود.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با تاکید بر اینکه خدمات مددکاری اجتماعی در پیشگیری های اجتماعی از آسیب های اجتماعی معلولیت ها و جرائم باید توسعه یابد، گفت: پوشش بیمه ای خدمات مددکاری اجتماعی توسط سازمان های بیمه ای دولتی و خصوصی اقدامی بسیار حیاتی است که می تواند دسترسی گروه های هدف را به خدمات این متخصصین بیشتر کند. همچنین خدمات مددکاری اجتماعی در سیستم قضائی کشور باید توسعه یابد و تصمیمات قضائی با اخذ نظرات مددکاران اجتماعی همراه گردد.

موسوی چلک اضافه نمود: خدمات مددکاری اجتماعی در همه بخش های نظام سلامت کشور باید توسعه کیفی و کمی یافته و در نهادهای نظامی و انتظامی توسعه یابد و در جامعه کار و فراوری نیز تقویت گردد.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه خدمات مددکاری اجتماعی در بازآفرینی محلات ناکارآمد شهری، گفت: از ظرفیت مددکاران اجتماعی در بحران های طبیعی و غیرطبیعی و سایر حوزه های مرتبط استفاده گردد.

گردشگری: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: ایرنا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 12077

به "خبرنگاران توسعه خدمات مددکاری اجتماعی در کشور ضرورتی اجتناب ناپذیر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران توسعه خدمات مددکاری اجتماعی در کشور ضرورتی اجتناب ناپذیر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید