خطر تکرار مجلس فعلی جدی است

به گزارش اکسپرس بلاگ، همه از وحدت می گویند؛ از لزوم یکی بودن و یکی شدن. شورای ائتلاف نیروهای انقلابی که از ماه ها پیش با هدف حفظ سرمایه اجتماعی این جریان در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 شکل گرفت، مظهر همین ادعای زیبا بود.

خطر تکرار مجلس فعلی جدی است

به گزارش گروه رسانه های اکسپرس بلاگ، همه از وحدت می گویند؛ از لزوم یکی بودن و یکی شدن. شورای ائتلاف نیروهای انقلابی که از ماه ها پیش با هدف حفظ سرمایه اجتماعی این جریان در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 شکل گرفت، مظهر همین ادعای زیبا بود. با این حال عده قلیلی هم هستند که وقعی به این زیبایی نمی نهند.

شورای ائتلاف، تجربه تازه و در عین حال دموکراتیکی از یکی بودن و یکی شدن را در میان نیروهایی که در سپهر سیاسی ایران به اصول گرایی شهره هستند، به منصه ظهور رساند. جلسات این شورا پس از سوت انتها انتخابات ریاست جمهوری 96 شروع به کار کرد و ماه ها با تحلیل شرایط روز و دورنمای فعالیت نیروهای انقلابی، ادامه کار داد. با نزدیک شدن به بحبوحه انتخابات مجلس یازدهم، کارویژه شورای مزبور، انتخاباتی و محفل و محملی برای وحدت رویه نیروها و طیف های جریان انقلاب شد. این کارویژه در عمل نیز به خوبی پیش رفت و باعث شد تا قاطبه نیروهای انقلابی، ذیل شورای ائتلاف به کنشگری سیاسی مشغولیت یابند. برخلاف ایشان که تکرارنشدن تجربه ناکام انتخابات 92 و پیش از آن انتخابات 84 و نیز تشکل یابی نیروهای باورمند به تغییر در شاکله و شالوده پارلمانتاریسم ایرانی، برایشان در اولویت بوده و هست، عده ای معدود که نگاه شان به عرصه سیاست، آمیخته به نوعی بنیادگرایی غیرتقلیل گرایانه است، از گذشته درس نگرفته و بر طبل دودستگی و چنددستگی می کوبند؛ مساله ای که البته در کلیت همسویی بیشتریت نیروهای انقلابی، توانی برای اثرگذاری نداشته و ندارد. برای آنالیز بیشتر فعالیت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و لزوم شکل گیری این نهاد و آینده آن، به سراغ محسن پیرهادی، سخنگوی این مجموعه رفتیم. پیرهادی در این گفت وگو با بیان اینکه خطر تکرار مجلسی همانند مجلس فعلی، جدی است درباره دعوت از همه سلیقه های جبهه انقلابی حتی منتقدان، اذعان کرد: از دوستان محترم پایداری هم دعوت کردیم، اغلب هم دعوت را پذیرفتند و البته بعضی هم نپذیرفتند. او در عین حال درباره اعتراض این طیف برای حضور نیافتن در جمع شورانشینان ائتلاف، بیان کرد: من نمی دانم دلیل اعتراض شان چیست و آیا اصلا اعتراضی دارند یا نه؛ اگر اعتراضی داشتند که در جلسات حضور می یافتند و حداقل مطالب خود را بیان می کردند. در ادامه، مشروح این گفت وگو را می خوانید.

به عنوان سوال نخست بفرمایید که لزوم وحدت و ارائه لیست واحد در میان نیروهای انقلابی در برهه کنونی چیست؟

وحدت، مفهومی چندوجهی است و در سپهر سیاسی کشور ما، فعلا نشدنی به نظر می رسد. آنچه ما دنبال می کنیم، نزدیک شدن نیروهای همسو به یکدیگر و ائتلاف است. در این راستا هم تمام کوشش خود را انجام داده ایم. ازتمام احزاب و تشکل های رسمی جریان انقلاب هم دعوت به عمل آوردیم. از دوستان محترم پایداری هم دعوت کردیم، اغلب هم دعوت را پذیرفتند و البته بعضی هم نپذیرفتند. دیگر چاره چیست؟ پیش از این گفته ام و مجددا تاکید می کنم که خطر تکرار مجلسی همانند مجلس فعلی جدی است و فرصت هایی که در این زمینه از دست رفته و پس از این هم با ادامه این وضع خواهد رفت، قابل شمارش نیست. تصور کنید در سال 92، کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری بر سر کسی که اقبال بیشتری به او وجود داشت، ائتلاف می کردند و کسی غیر از آقای روحانی رییس جمهور می شد. این آه و حسرتی که امروز سیاسیون جریان انقلاب و بیشتر مردم ایران از وضع موجود دارند، قابل پیشگیری بود، به شرط آنکه بر اساس چارچوبی عملی ائتلاف می کردند و کار به اینجا نمی رسید.

چندی پیش، ترکیب اعضای هیات انتخاب برای مشخص لیست نهایی 30 نفره تهران منتشر شد. بعضی می گویند این ترکیب یکسویه است و مثلا چهره های نزدیک به آقای قالیباف در این هیات حضور ندارند و این، باعث کمرنگ شدن چهره های نزدیک به آقای قالیباف در لیست نهایی می گردد. نظرتان درباره این موضوعات چیست؟

شورای انتخاب، ترکیب متنوعی دارد که مانند هر جمع تصمیم ساز و تصمیم گیر دیگری قابل نقد است اما من از دو جهت از آن دفاع می کنم؛ اول آنکه این ترکیب متنوع، از تعدادی چهره موثر و غیرکاندیدای جریان انقلاب تشکیل شده که خودشان، از بنیان گذاران شورای ائتلاف بوده اند، 10 چهره دیگر هیات انتخاب هم با رای مردم در مجمع هشت هزار نفری برگزیده شده اند و از این جهت می توان گفت شورای وزینی تشکیل شده است. خود ترکیب شورا هم به هیچ عنوان، سهمیه بندی نبوده و اگر با بعضی ادوار پیشین مجلس و سازوکارهای چند به علاوه چند مقایسه کنید، پیشرفت مکانیزم انتخاباتی ما چشمگیر بوده است؛ اگرچه ممکن است اشکالاتی هم داشته باشد. به هر حال باید مرجعی برای تصمیم گیری وجود داشته باشد و باید به این بزرگواران اعتماد کرد.

مطلب دوم، در واقع دفاع از کلیت سازوکار شورای ائتلاف و نه فقط هیات انتخاب است. در این دوره، از ابتدا قرار بر سهمیه بندی تشکیلاتی نبود، به عکس ادوار گذشته که گفته می شد فلان شخص در لیست، سهمیه یک حزب یا گروه مشخص است، در این دوره چنین چیزی وجود ندارد و آنچه تحت عنوان سهمیه بندی هم شنیده می گردد، سهمیه بندی نیست، بلکه طیف بندی و تقسیم 30 کرسی تهران بر اساس زیرگروه های بانوان، جوانان، چهره ها و... است؛ بنابراین طرح موضوعاتی از این قبیل که وزن فلان جریان در هیات انتخاب کم است، از اساس منتفی است.

شنیده می گردد که بعضی جریان های انقلابی، نسبت به ارائه لیست واحد زیر بار نمیروند. عمده اعتراض این جریانات چیست؟

البته جریانی مخالف لیست واحد نیست، بلکه مشخصا دوستان محترمی در یک حزب، فهرست 60 نفره مجزایی را منتشر نموده اند و در انتها آن هم به صورت ضمنی از امکان ائتلاف با اضلاع دیگر جریان که حول محور شورای ائتلاف سازمان یافته اند، سخن گفته اند. حقیقت ماجرا هم آن است که من نمی دانم دلیل اعتراض شان چیست و آیا اصلا اعتراضی دارند یا نه؛ اگر اعتراضی داشتند که در جلسات حضور می یافتند و حداقل مطالب خود را بیان می کردند اما باوجود دعوت ما، تا به حال نماینده یا نمایندگانی از سوی این حزب به صورت رسمی در جلسات ما حضور نیافته اند. من اگرچه بر اساس واقعیت ها سخن می گویم، اما می توانم فقط اظهار امیدواری کنم که ائتلاف حدبیشتری در میان تمام کسانی که دلسوز انقلاب هستند، اتفاق بیفتد.

از آقای قالیباف انتظار معرفی و همراهی با چهره های جوان بود اما شاهد هستیم که تعداد قابل توجهی از اعضای لیست 90 نفره، همان چهره های تکراری قبلی هستند. ممکن است این لیست 90 نفره، لیست دلخواه آقای قالیباف نباشد و ایشان بخواهند لیست جداگانه ارائه نمایند؟

لیست 90 نفره که لیست آقای قالیباف نیست بلکه لیست شورای ائتلاف است؛ ضمن آنکه مصوب شده در ترکیب 30 نفر نهایی، 13 چهره جوان و جدید با سن 49 سال به پایین قرار بگیرند و علی القاعده همه اضلاع و اعضای ائتلاف، این ترکیب را قبول دارند. علاوه بر این از میان 6 خانم و سه روحانی، حتما بعضی جوان خواهند بود و این یعنی بیش از 50 درصد لیست به جوانان اختصاص یافته است. نصاب جوان گرایی در این دوره با ادوار پیشین قابل قیاس نیست و ابدا نمی توان گفت جوان گرایی مورد غفلت بوده است.

شاهد تخریب های فزاینده ای علیه آقای قالیباف از دل جریان رقیب و حتی از دل جریان انقلابی هستیم. دلیل این تخریب ها را چه می دانید؟

اگرچه بعضی تخریب ها طبیعتا متاثر از فضای سیاسی کشور است، اما آقای قالیباف از گذشته هم به دو دلیل، در مقایسه با دیگران خیلی تخریب می شد؛ اول آنکه ایشان بسیار پرکار است و به عنوان نماد کارآمدی در ذهن عموم، تثبیت شده و هرجا مسوولیتی داشته منشا تحول بوده است؛ دوم آنکه ایشان از مقبولیت اجتماعی بالایی برخوردار است و جریان های رقیب از آینده ایشان و اعتمادی که مردم به ایشان داشته اند، احساس نگرانی می نمایند. ترکیب این دو مولفه، باعث می گردد که آقای قالیباف خیلی تخریب گردد و حتی زمانی که اتاق جنگ روانی جریان رقیب، می خواهد در برابر خود یک دِگر تعریف نموده و با حمله به او، ناکارآمدی خود را بپوشاند، قبل از همه به سراغ آقای قالیباف می رود. این تخریب ها ممکن است در مقاطعی به صورت کوتاه مدت تاثیرگذار هم باشد، اما در بلندمدت قطعا بی اعتبار است و حتی نتیجه عکس خواهد داشت.

منبع : صبح نو

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 فروردین 1399 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 745

به "خطر تکرار مجلس فعلی جدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر تکرار مجلس فعلی جدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید