درازترین حیوان روی زمین چیست؟ موجود 45 متری که شاید هرگز درباره اش چیزی نشنیده اید

به گزارش اکسپرس بلاگ، به نظر شما در حال حاضر درازترین موجود زنده روی زمین چیست؟ یک وال درون آب؟ یک ماهی مرکب؟

درازترین حیوان روی زمین چیست؟ موجود 45 متری که شاید هرگز درباره اش چیزی نشنیده اید

طبق جدیدترین کشفی که در سواحل غربی استرالیا اجرا شده است؛ ممکن است یک حیوان ژله ای، نیش زننده و رشته ای مانند لوله داران (Siphonophore) باشد.

این جانور غول پیکر طی یک سفر علمی ماهیانه در دره های زیردریایی نزدیک به صخره های نینگالوی استرالیا کشف شده است.

دانشمندان تخمین زدند که بدن بیرونی این سیفونوفور حدود 150 فوت (بیش از 45 متر) طول دارد. در مقایسه، 50 فوت درازتر از یک نهنگ آبی است. هنوز طول کامل این موجود معین نیست. یک تصویر کلی از این موجود کشف شده در بالا آمده است.

لوگان موک بونتینگ، سخن گوی موسسه Schmidt Ocean Institute می گوید شاید طول واقعی این موجود به بیش از 120 متر برسد؛ یعنی بالای 390 فوت که به این ترتیب عظیم ترین حیوانی است که الان روی زمین زندگی می نماید.

سیفونوفورها از دسته عروس های دریایی و مرجان ها هستند و شکار می نمایند. با استفاده از نیش خود موجودات بسیار ریز دریایی را شکار می نمایند و گاهی می توانند ماهی های عظیم تری را هم از پای درآورده و ببلعند.

در حقیقت، شاید نتوان گفت این موجودات حیوان هستند بلکه بیشتر بدن شان از یک سری قطعات مشابه و یکسان متصل به هم تشکیل شده است و ژنتیک بسیار اولیه ای دارند. به همین دلیل، آن ها را موجودات رشته ای مانند می گویند.

ساختار بدنی مشابه ولی بسیار تخصصی

به این قطعات که ده ها بار در بدن یک سیفونوفور تکرار شده اند؛ zooids گفته می گردد. یک zooids به تنهایی نمی تواند زنده بماند و باید در کنار دیگر zooids باشد تا به یک سیفونوفور محکم و سخت تبدیل شوند.

البته، در ظاهر همه zooids مشابه هم هستند ولی از DNA کاملا یکسان برخوردار نیستند. در DNA هریک از آن ها اشتراک هایی یافت می گردد ولی هر کدام نقشی در بدن و ساختار سیفونوفور دارند.

بعضی ها فقط اسباب شنا کردن و حرکت به جلوی موجود هستند و بعضی دیگر وظیفه خوردن و بلعیدن را دارند.

به این ترتیب یک سیفونوفور از ده ها و صدها zooids با ساختار مشابه ولی عملکرد متفاوت و تخصصی تشکیل شده است. یک نظم کلی بر همه zooids یک سیفونوفور حاکم است ولی در یک سیفونوفور دیگر شاید الگوی دیگری را ببینیم.

جالب تر اینکه zooids به تنهایی شاید عمری بسیار طولانی در حد عمر کل سیاره زمین داشته باشند.

به هر حال، سیفونوفورها موجودات عجیب و ناشناخته ای هستند که تا کنون فقط چند نمونه از آن ها مشاهده شده و دانشمندان اطلاعات زیادی درباره شان ندارند.

منبع

گردشگری: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: یک پزشک
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 3198

به "درازترین حیوان روی زمین چیست؟ موجود 45 متری که شاید هرگز درباره اش چیزی نشنیده اید" امتیاز دهید

2 کاربر به "درازترین حیوان روی زمین چیست؟ موجود 45 متری که شاید هرگز درباره اش چیزی نشنیده اید" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درازترین حیوان روی زمین چیست؟ موجود 45 متری که شاید هرگز درباره اش چیزی نشنیده اید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید