در سوگِ مردی که طرح هایش به فرش ها جان می داد

به گزارش اکسپرس بلاگ، خبرنگاران/اصفهان یدالله صفدرزاده حقیقی، چهرۀ ماندگار فرش دستباف اصفهان و ایده پرداز فرش های نفیسی چون ثار الله، هفت شهر عشق و دنیای ماهی ها روز گذشته دار فانی را وداع گفت. فیض الله صفدر زاده، برادرِ این هنرمند، جزییاتی را دربارۀ آثار و ویژگی های اخلاقی او اظهار داشت.

در سوگِ مردی که طرح هایش به فرش ها جان می داد

فیض الله صفدر زاده حقیقی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: پدر مرحوم ما حاج مهدی خان صفدرزاده حقیقی، یکی از بزرگان فرش دستباف اصفهان بود و بنده و برادرهایم نیز با علاقه کار پدر را دنبال کردیم.

وی ادامه داد: یکی از برادرانم به نام غلامعلی خان که 20 سال پیش از دنیا رفت، استاد قالیبافی هنرستان هنرهای زیبا بود و آثاری که با طرح های استاد عیسی بهادری خلق کرد، در موزه های دنیا و ایران به نمایش گذاشته شده است.

این هنرمند رشتۀ قالیبافی افزود: برادر دیگری هم داشتم که کارشناس فرش بود و 25 روز پیش در سن 98 سالگی از دنیا رفت. او 70 سال پیش از دانشگاه تهران در رشته حقوق فارغ التحصیل شد اما وقتی یکی از دوستان روحانی پدرم از او پرسید می خواهی در آینده چه کاره شوی و پاسخ داد قاضی، با پرسش یک سؤال او را از ادامه این راه منصرف کرد. این روحانی پرسید اگر روزی بین پدرت و فرد دیگری مسئله ای به وجود بیاید، آیا می توانی پدرت را به زندان بیندازی و بردارم گفت نه. همین پرسش باعث شد که به جای قبول وکالت به کار تجارت وارد و کارشناس فرش شود و به افراد زیادی خدمت کند.

وی با بیان جزییاتی درباره برادر دیگر خود، یدالله صفدرزاده شرح داد: پدر ما یک کارگاه قالیبافی در خیابان نشاط داشت که خاطرم هست دنیاگرد ها هم از آن بازدید می کردند و اکنون 35 سال است درِ آن بسته شده. برادرم یدالله، بعد از اخذ دیپلم و طی دوره سربازی، به این کارگاه آمد، به جای پدر آن را اداره کرد و از همان زمان شروع به خلق آثاری کرد که بسیار بی نظیر و بدیع بود.

صفدرزاده حقیقی یادآور شد: بی آنکه غلو کنم می گویم برادرم یکی از ایده پردازان بزرگ اصفهان بود و نقاشان زیادی با او همراهی می کردند تا ایده هایش طراحی شود و سپس بافندگان بتوانند آن را به فرش تبدیل کنند. ناگفته نماند که او در کنار خلاقیت بر حفظ اصالت فرش اصفهان نیز تأکید بسیار داشت.

این هنرمند، با اشاره به ویژگی های اخلاقی یدالله صفدرزاده گفت: دیانت و عشق به خدا و ائمه اطهار در وجود برادرم مثال زدنی بود. او بسکمک از آثار نفیس خود مثل هفت شهر عشق، خانه خدا، مدینه منوره، رمز هستی و ... را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد و بیش از 40 سال نیز در ماه های محرم و صفر مراسم روضه خوانی در خانه خود برپا می کرد.

وی گفت: ایدۀ فرش ثارالله که هم اکنون در موزه کربلا نگهداری می شود، از مرحوم برادرم بود. او از استاد فرشچیان در طراحی این اثر کمک گرفت و آقای دشتیان نیز چندین ماه روی آن کار کرد. این اثر بی نظیر که هیچ کس نمی تواند قیمتی برای آن مشخص کند داستان عاشورا را با گل و برگ و رنگ بیان می کند و برادرم به خاطر عشق وافری که به امام حسین (ع) داشت آن را به بارگاه ایشان اهدا کرد.

صفدرزاده حقیقی با اشاره به درگذشت برادر خود گفت: ششم فروردین ماه یدالله خان که 94 سال سن داشت، برای صاف کردن حساب کارگران به مزرعه خود رفت، برگشت و پس از استراحت، نماز صبح هفتم فروردین را هم خواند و خوابید؛ خوابی که دیگر هرگز از آن بیدار نشد.

upst.ir: مجله ستاره: اخبار و حواشی ستاره های سینما، فوتبال و استارتاپ ها

shop98ia.ir: مجله فروشگاهی: آخرین اخبار و مقالات تجارت الکترونیک

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 2144

به "در سوگِ مردی که طرح هایش به فرش ها جان می داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سوگِ مردی که طرح هایش به فرش ها جان می داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید