روسیه: ایران به تعهداتش عمل نموده است

به گزارش اکسپرس بلاگ، تسنیم نوشت: مدیر بخش عدم گسترش و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه گفت: به رغم بعضی حدس ها ایران به تعهداتش در قبال آژانس بین المللی انرژی اتمی متعهد بوده است و صحبتی بر سر هرگونه تخلف از جانب تهران مطرح نیست.

روسیه: ایران به تعهداتش عمل نموده است

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرگزاری نووستی، ولادیمیر ارماکوف مدیر بخش عدم گسترش و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه در گفت وگو با این خبرگزاری اعلام نمود که ایران به تعهدات خویش درچارچوب قوانین آژانس بین المللی انرژی اتمی متعهد بوده و به هیچ وجه صحبت بر سر تخلفی از جانب ایران نیست.

روز گذشته، سه شنبه، خبرگزاری رویترز با استناد به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داد که ذخایر اورانیوم غنی شده در سطح کم ایران از یک تن فراتر رفته است، براساس این سند، این ذخایر به 1020 کیلوگرم رسیده، در حالی که طبق توافق نامه، حد آن 202.8 کیلوگرم بود.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با این ادعا که ایران اطلاعات درخواستی این سازمان را ارائه نداده است، تأکید کرد که در صورت عدم همکاری تهران با آژانس، جمهوری اسلامی با خطر تحریک بحران روبرو خواهد بود.

این دیپلمات روس در تفسیر اوضاع کنونی گفت: در هر صورت، ایران به تعهدات خویش در چارچوب آژانس انرژی هسته ای بین المللی عمل نموده، بنابراین هیچ صحبتی درباره هرگونه تخلف از طرف ایران مطرح نیست. ایران به نزدیکترین همکاری با آژانس علاقه مند است و این یک مسئله اصولی است که تمام سیاست های ایران بر اساس آن بنا شده است.

ارماکوف تأکید کرد: ممکن است برآورد های مختلفی وجود داشته باشد، ولی نکته اصلی این است که ایران کاملاً به تعهدات خویش در برابر آژانس انرژی اتمی عمل می نماید. هرگونه تخمین احتمالی در این رابطه در رسانه های گروهی تنها حدس و گمان هستند.

مقام وزارت خارجه روسیه همچنین تأکید کرد که مسکو تمام کوشش های احتمالی خود را برای نجات توافق هسته ای با ایران انجام می دهد، ولی این کار در شرایط اقدامات آمریکا کار چندان ساده ای نیست.

ارماکوف گفت: با توجه به خروج یکجانبه ایالات متحده از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در سال 2018، فرایند اوضاع پیرامون توافق هسته ای بسیار پیچیده شده است. فدراسیون روسیه تمام کوشش خود را برای نجات این توافقنامه مهم بین المللی انجام می دهد، به گونه ای که تعهدات همه طرفین بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت کاملاً رعایت گردد، ولی در شرایطی که یکی از شرکت کنندگان، یعنی ایالات متحده، به شدت تعهدات خود را نقض نموده است، این کار ساده ای نیست.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1399 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 1145

به "روسیه: ایران به تعهداتش عمل نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: ایران به تعهداتش عمل نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید