زمزمه های افزایش قیمت نان

به گزارش اکسپرس بلاگ، به گزارش خبرنگاران، زمزمه های افزایش قیمت نان در بیشتر استان ها به گوش می رسد از تهران تا سیستان و بلوچستان افزایش قیمت نان محتمل است و حالا فقط حرف از این است که جزئیات آن چگونه است و چقدر قرار است قیمت نان گران شود.

زمزمه های افزایش قیمت نان

روز گذشته رییس اتحادیه نانوایان سنتی تهران بیان نمود که این اتحادیه پیشنهاد افزایش 70 درصدی قیمت نان در تهران را ارائه کرده است.

بیژن نوروز مقدم روز یکشنبه با تاکید بر اینکه طی 5 سال، از سال 93 تا 98 به رغم افزایش نرخ تورم اجازه افزایش قیمت نان به نانوایی ها در پایتخت داده نشد، گفت: در شهریور 99 پس از هشت ماه دوندگی اتحادیه، بالاخره مسئولان پذیرفتند که دیگر نانوایان نمی توانند به کار خود با قیمت های قبلی ادامه دهند و قیمت نان را 45 درصد افزایش دادند.

نوروز مقدم با تاکید بر اینکه قیمت جدید هزینه های نانوایان را پوشش نمی دهد و مورد تایید آن ها نیست، گفت: این در حالی بود که در دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تعیین نرخ نان آمده است که نرخ گندم باید ملاک تعیین قیمت گذاری نان قرار گیرد و از ابتدای سالجاری نانوایان می توانند مطابق با افزایش قیمت گندم، قیمت نان را افزایش دهند.

او می گوید با وجود افزایش قیمت خرید تضمینی گندم، افزایش قابل توجه دیگر هزینه ها از جمله حمل و نقل و خرید خمیر مایه و … هنوز برای افزایش قیمت نان تصمیم گرفته نشده است.

او گفت که پس از ماه رمضان بررسی قیمتی خود را برای مسئولان ارائه کرده اند و استانداری تهران می گوید درخواست شان به حق است، اما بر خلاف فرایند قانونی آن که باید تصمیم در کارگروه استانی گرفته شود، موضوع را به وزارت صمت ارجاع داده است.

نوروزی مقدم ادامه داد: وزارت صمت نیز آن را به ستاد تنظیم بازار ارسال کرد و سازمان حمایت مکلف به بررسی آن شد.

نوروز مقدم تاکید کرد: حالا بعد از گذشت چندین ماه وزارت صمت به ما می گوید که برای افزایش نرخ نان در استان تهران باید در هیات دولت تصمیم گیری شود.

نوروز مقدم این اقدام وزارت صمت را خلاف دستورالعمل های خود وزارتخانه دانست.

انتقاد نماینده مجلس و تکذیب وزارت صنعت

در همین حال امروز احمد نادری، نماینده مجلس در واکنش به خبر افزایش قیمت نان در توییتر نوشت: قیمت مواد غذایی ساده کارگران را در سال های اخیر چند برابر کرده اند و اکنون خبر می رسد که می خواهند دوباره نان را گران نمایند. گران سازی چندبرابری کالا های پایه و اساسی توسط دولت را چگونه باید تحلیل کرد؟ آیا فشار حداکثری برتوده های فرودست و محروم در راستای فراهم کردن فضای مذاکره مجدد نیست؟

البته تا به امروز هیچ مقام دولتی افزایش قیمت نان را تائید نکرده است، حتی خبری از تصمیم گیری در این باره هم وجود ندارد.

در همین رابطه عباس قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار اخبار منتشره را رد کرد. او گفت: بحث افزایش قیمت نان فعلا مطرح نیست و اگر بحثی در این باره در رسانه ها مطرح می شود مسائل کارشناسی است و این به منزله افزایش قیمت نان نیست، قیمت نان همچنان در اختیار استانداری های کشور است و هرگونه اظهار نظری در مورد افزایش قیمت نان اظهار نظر فردی و فاقد وجاهت قانونی است.

همچنین چندی پیش استانداری تهران به نوعی گلایه نانوایان برای افزایش قیمت نان را تائید کرد. معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران گفت: قیمت نان تغییری نکرده و نانوایی ها از قیمت ها بسیار گله مند هستند، چون علی رغم اینکه قیمت آرد تغییری نکرده، هزینه هایی مثل آب، برق، گاز، بیمه، حمل آرد و… بین 30 تا 40 درصد افزایش داشته است و در دو سال گذشته هیچ افزایش قیمت نانی اتفاق نیفتاده است.

او افزود: نانوایان درخواست جدی برای افزایش قیمت نان دارند، ما هم این موضوع را بررسی کرده ایم، اما به دلیل اینکه وزارت صمت می خواهد برای تمام کشور تصمیم جدیدی بگیرد، ما نمی توانیم در استان قیمت را تغییر دهیم.

افزایش قیمت نان و نگرانی در دیگر استان ها

فقط تهران نیست که زمزمه های افزایش قیمت نان در آن مطرح است. در دیگر استان ها نیز نگرانی هایی از این جهت وجود دارد.

به همین دلیل اخیرا معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس رایزنی ها و برنامه ریزی ها، تمام تلاش مسئولان بر این است که به خاطر شرایط اقتصادی افزایش قیمت نان در این استان انجام نشود.

مسئولیت افزایش قیمت نان در استان ها بر عهده استانداری گذاشته شده است اما، استانداری ها هم در این رابطه باید هماهنگ عمل نمایند.

ماه گذشته یزدان سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی درباره افزایش قیمت نان گفته بود گندم با قیمت ثابت و قبلی به کارخانه های آرد و نانواخانه ها عرضه می شود و در مورد آرد مورد نیاز نانوایان نیز هیچ گونه افزایش قیمتی نداشته ایم.

او شرح داد: با توجه به افزایش هزینه های حمل ونقل آرد و دستمزد کارگران و سایر نهاده ها و آیتم های موثر در تولید، به استانداران سراسر کشور اختیار داده شده است تا نسبت به بررسی و بررسی قیمت تمام شده هر کدام از نان ها با هماهنگی سازمان حمایت تولیدنمایندگان و مصرف نمایندگان اقدام نمایند.

در چند ماه اخیر با افزایش شدید تورم گزارش های نگران نماینده درباره کمبود نان در استان های مختلف منتشر شد. به ویژه در استان های مرزی این معضل نمود بیشتری دیده می شد.

بالا رفتن قیمت آزاد آرد نیز موجب شد که فساد در این حوزه افزایش یابد.

منبع: تابناک

گردشگری: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 10804

به "زمزمه های افزایش قیمت نان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمزمه های افزایش قیمت نان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید