ستاد کرونا هنوز زمانی برای اجرای تفکیک زباله اعلام نکرده است

به گزارش اکسپرس بلاگ، صدرالدین علیپور گفت: تفکیک زباله های تر و خشک که با شیوع کرونا متوقف شده بود، همچنان ادامه دارد و ستاد کرونا هنوز زمانی را برای بازگشت این شرایط به حالت عادی تعیین نکرده است.

ستاد کرونا هنوز زمانی برای اجرای تفکیک زباله اعلام نکرده است

به گزارش گروه اجتماع خبرنگاران، صدرالدین علیپور، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران درباره این موضوع گفت: در بحث تفکیک زباله ها تابع تصمیمات ستاد کرونا هستیم. روز های ابتدای شیوع کرونا اعلام شد تفکیک از مخازن نباید انجام شود که همچنان هم ادامه دارد، اما در مناطق شرایط جدیدی را پیشنهاد کردیم که اگر وزارت بهداشت با آن موافقت کند، اجرایی می شود، اما هنوز مجوزی صادر نشده است و زمان بازگشت به تفکیک زباله ها مشخص نیست.

وی درباره آمار زباله های کرونایی افزود: در بیمارستان های مرجع کرونا، 6 خودروی مجزا فقط برای زباله های کرونا در نظر گرفتیم که از 6 بیمارستان مرجع به طور میانگین روزانه 15 تن زباله مرتبط با این بیماری جمع آوری شد و این میزان اکنون کمتر شده و به روزی هفت تن رسیده است، علاوه بر این سه هزار مرکز درمانی خرد هم وجود دارد که زباله های آن ها هم بخشی از آمار زباله کرونا را تشکیل می دهد، اما عمده تولید پسماند در همان مراکز درمانی بزرگ است. آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که مسئول پسماند های بیمارستانی وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست کشور هستند که باید زباله های خود را به سازمان مدیریت پسماند تحویل داده و هزینه آن را بپردازند، اما در این زمینه کوتاهی هایی صورت می گیرد.

علیپور بیان نمود: به نظر می رسد زمانی که این مراکز زباله های خود را به سازمان مدیریت پسماند تحویل نمی دهند، تخلفاتی در این موضوع صورت می گیرد و بخشی از پسماند های شبه عادی با پسماند عادی جمع آوری و امحا شود که وزارت بهداشت باید نظارت بیشتری بر این موضوع داشته باشد چرا که سازمان مدیریت پسماند در داخل بیمارستان ها ابزار ندارد در نتیجه وزارت بهداشت باید به این موضوع ورود کند تا تمامی مراکز درمانی و بهداشتی با سازمان مدیریت پسماند وارد قرارداد شوند و زباله های خود را به این سازمان تحویل دهند.

شست و شوی معابر پرتردد پایتخت با 720 هزار لیتر محلول ضدعفونی کنند

صدرالدین علیپور با اشاره به تداوم اجرای اقدامات مراقبتی از سوی سازمان برای حفظ سلامت عمومی شهفرایندان، کارکنان، متصدیان ایستگاه های بازیافت و مأموران جمع آوری پسماند همزمان با شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: از ابتدای اسفندماه نیرو های سازمان مدیریت پسماند با استفاده از حدود 720 هزار لیتر محلول ضدعفونی کننده و بکارگیری تجهیزات و امکانات لازم، روزانه تمام ایستگاه های خدمات شهری، اماکن اسکان کارگری و ساختمان های اداری را شست و شو کردند. علاوه بر این، در راستای مسئولیت اجتماعی سازمان، اماکن پرترددی همچون سازمان صدا و سیما و محوطه ساختمان روزنامه همشهری توسط نیرو های پسماند ضدعفونی شدند که این فرایند تا بازگشت به شرایط عادی ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه از 18 هزار نیروی کارگری سازمان پسماند، بیش از هزار و 600 نیرو از ابتدای اسفندماه به طور ویژه در بخش های ضدعفونی معابر، جمع آوری و دفن پسماند های کرونایی مشغول به خدمت بودند، بیان نمود: همزمان با شیوع ویروس کرونا، نیرو های سازمان با استفاده از 800 دستگاه واترجت، تانکر و جدول شوی به طور مداوم بخش های مختلف شهر را ضدعفونی کردند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند همچنین به حضور شبانه روزی پاکبانان در شهر پرداخت و ادامه داد: در روز هایی که انجام بسکمک از فعالیت های عمومی در شهر ممنوع شده و رعایت بهداشت فردی حرف اول را می زند، پاکبانان شهر با استفاده از تجهیزات و امکانات لازم، در کنار کار همیشگی نظافت شهر و زدودن آلودگی از چهره معابر، وظیفه پاکسازی، گندزدایی، جمع آوری و دفع پسماند های کرونایی را نیز بر عهده دارند.

علیپور در ادامه گفت: این سازمان ضمن برنامه ریزی برای حضور مستمر 25 اکیپ نظارت شبانه روزی در سطح شهر، با هماهنگی کامل با بخش های قضایی و انتظامی از زباله گردی و تفکیک پسماند از مخازن مستقر در شهر جلوگیری کرده و با تعطیلی ایستگاه های بازیافت مناطق و مجتمع آرادکوه تلاش کرد تا از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کند.

وی شرح داد: ضدعفونی و سمپاشی معابر آلوده، افزایش دفعات جمع آوری پسماند به دو بار در روز و شستشو و ضدعفونی معابر و المان های شهری، ایستگاه های انتقال و خودرو های جمع آوری پسماند بخش دیگری از اقدامات مستمر این سازمان برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران ضمن توصیه به شهفرایندان برای رعایت اصول مراقبت های فردی و جلوگیری از تماس با افراد مشکوک گفت: شهفرایندان با رعایت نکات ایمنی و بهداشت فردی و قرار دادن پسماند های احتمالاً آلوده نظیر ماسک، دستکش، دستمال و سایر زباله های آلوده در کیسه های جداگانه می توانند به حفظ سلامت 18 هزار کارگر بخش پسماند و پاکبان شهر کمک کنند.

گردشگری: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 3761

به "ستاد کرونا هنوز زمانی برای اجرای تفکیک زباله اعلام نکرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاد کرونا هنوز زمانی برای اجرای تفکیک زباله اعلام نکرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید