سوغات مالدیو، کوچک ترین کشور آسیا

به گزارش اکسپرس بلاگ، مالدیو، کوچک ترین کشور قاره آسیا، صنایع دستی و سوغاتی های بومی متفاوتی دارد که در سفر به این کشور دیدنی و زیبا می توانید نمونه ای از آن ها را به عنوان یادگار سفر برای دوستان و نزدیکان خود، بخرید.

سوغات مالدیو، کوچک ترین کشور آسیا

مالدیو کوچک ترین کشور در قاره آسیا است که مرکز آن شهر زیبای ماله است. این جزیره بهشتی با 12 هزار جزیره شگفت انگیز، مروارید فیروزه ای رنگ اقیانوس هند است.

همه مردم دوست دارند کوچک ترین مرکز جهان را از نزدیک ببینند. در مالدیو هم مثل سایر نقاط جهان، سوغاتی های خاصی وجود دارد که نمایانگر تاریخ، فرهنگ و سبک زندگی اهالی آن منطقه است. در کنار سوغاتی های خاص بومی که معمولا شامل خوراکی های محلی و صنایع دستی، گاهی سوغاتی های لوکسی در مالدیو پیدا می گردد که فقط با اهداف تجاری فراوری شده اند.

اگر می خواهید سوغاتی خاصی بگیرید که علاوه بر مسرور کردن دوستان و نزدیکان تان، به اقتصاد محلی یاری کند، بهتر است که خرید سوغات سنتی و محلی را انتخاب کنید. با خرید سوغات بومی، گام مهمی در جهت ارتقاء گردشگری مسئولانه بر می دارید.

اشیا و محصولات لاکی

محصولات لاکی مالدیو، یکی از هنرهای دیدنی و مجذوب نماینده این منطقه است که از زمان های قدیم به آن توجه ویژه ای شده و هنوز به جای مانده است. طراحی های خلاقانه و خاص این آثار، آن ها را از سایر محصولات لاکی که ممکن است جای دیگر جهان ببینید، متمایز نموده است. از زمان های دور از این تکنیک برای ساخت اشیایی مثل گلدان، جعبه های جواهرات و وسایل آشپزخانه استفاده می شده و حتی در کاخ ها و خانه های سلطنتی هم این اشیای لاکی وجود داشته است.

این هنر تزیینی فوق العاده، به وسیله هنرمندانی بسیار ماهر اجرا می گردد. معمولا از اشیای چوبی تراشیده شده برای ارائه این هنر دیدنی استفاده می نمایند. هنرمندان معمولا از رنگ های روشن آغاز می نمایند و کار خود را با افزودن رنگ های تیره مثل سیاه تکمیل می نمایند. در نهایت، هنرمند با یاری یک شیء تیز، طرح هایی را روی آن حک می نماید تا لایه های زیرین، نمایان گردد. در نهایت، یک لایه بیرونی و نهایی، کار را تکمیل و برای استفاده آماده می نماید.

مدل های کوچک قایق های بادبانی

قایق های بادبانی یکی از مهم ترین ابداعات مالدیوی ها است، چون مهم ترین و اولین وسیله حمل و نقل در بین اهالی این منطقه بوده است. این قایق ها به نحوی طراحی می شدند که قدرت مقاوت در برابر امواج اقیانوس را داشته باشند و بتوانند در برابر حرکات و امواج شدید آب، دوام بیاورند. امروزه ساخت مدل های کوچک و مینیاتوری از این قایق ها که به صنایع دستی Dhoni مشهور است، در مالدیو بسیار رواج دارد، به عنوان یکی از سوغاتی های مهم مالدیو شناخته می گردد که فرهنگ و سبک زندگی اهالی این منطقه را نشان می دهد.

این قایق های کوچک در میزان های مختلف و با کیفیت های متنوعی فراوری می شوند و با توجه به میزان و کیفیت شان، قیمت های متفاوتی دارند. این مدل ها، چوبی هستند و به زیبایی حکاکی می شوند تا کاملا یادآور قایق های سنتی منطقه باشند. قطعات تشکیل دهنده این قایق ها قبل از این که روی هم قرار بگیرند و قایق را تشکیل بدهند، به دقت جلا داده می شوند.

صنایع دستی چوبی

از آنجایی که مادیو در منطقه ای دورافتاده و در انبوهی از گیاهان و درختان واقع شده است، اهلی بومی این منطقه از چوب برای تهیه اشیا و وسایل مورد احتیاج خود استفاده می کردند. اشیایی مثل وسایل مورد احتیاج برای آشپزی و ظرف هایی که کاملا از چوب تراشیده شده بودند. برخی از این آثار چوبی، طرح هایی دیدنی و شگفت انگیز داشتند و حتی با مواد مختلف، به آن ها جلا می دادند.

امروزه استفاده از چوب برای ساخت وسایل مختلف و ساخت مدل های تزیینی، هنوز هم رواج دارد و روز به روز گسترده تر می گردد. نمونه های مینیاتوری منبت کاری شده، به خوبی سبک زندگی ساکنان قدیمی مالدیو را نشان می دهند و سوغاتی خوبی هستند. گاهی این اشیای چوبی را رنگ آمیزی هم می نمایند و همان طور که گفتیم با پوشش های لاکی آن ها را تزیین می نمایند. حتی حکاکی کردن نوشته ها و تصویر مختلف، در زمان های قدیم در مالدیو رواج داشته است. مساجد سنتی مالدیو، پنل های بزرگ چوبی دارند که روی آن ها متن های مختلفی به نمایش درآمده است.

حصیربافی

زیرمیزانای حصیری در زمان های دور، مهم ترین وسیله مورد استفاده اهالی بومی این منطقه بوده است. این حصیرها علاوه بر این که برای نشستن و خوابیدن مورد استفاده قرار می گرفتند، مصارف دیگری هم داشتند. بسیاری از پادشاهان مالدیو، انواع حصیر را به عنوان یک هدیه سلطنتی دریافت می کردند. طرح های هنرمندانه و خلاقانه حصیرها که در حین بافت ایجاد می شوند، بسیار مود توجه قرار دارند و قابل مقایسه با طرح ها و بافت های مدرن هستند. با این وجود، تکنینک به کار رفته در بافت این زیرمیزانا بسیار ساده است و این خلاقیت بافنده است که طرح های منحصربه فرد را ایجاد می نماید.

برای تهیه این حصیرها از برگ های کاج پیچی استفاده می نمایند. برگ ها را می چینند و در آفتاب خشک می نمایند. از رنگ های طبیعی برای رنگ کردن آن ها استفاده می گردد. حصیرها را معمولا به سه رنگ اصلی سیاه، قهوه ای و زرد رنگ می نمایند. این طرح های بی نظیر را با یک حلقه ساده، چاقو و همین رنگ های محدود ایجاد می نمایند.

اشیای ساخته شده با پوست نارگیل

نارگیل یکی از میوه هایی است که در مالدیو به وفور رشد می نماید و از آن دسته میوه هایی است که در تمام دوران رشدش می توان از بخش های مختلف گیاه استفاده کرد. در واقع نخل نارگیل یکی از پرتعدادترین درختان نخل در مالدیو و درخت ملی این کشور است و در طول تاریخ این کشور، از اجزای مختلف این درخت، برای مصارف گوناگون استفاده نموده اند.

از تنه درخت به عنوان الوار استفاده می نمایند و پوسته آن را برای ساخت بندها و طناب های طبیعی از جنس الیاف به کار می برند. برگ درخت برای حصیربافی استفاده می گردد یا برای کاه اندور کردن بام خانه ها از آن استفاده می نمایند. از پوسته نارگیل هم بعد از شستن، تمیز کردن، خشک کردن و جلا دادن برای ساخت آثار هنری و وسایل تزیینی بهره می برند. مثلا Raa Bandhi نام نوعی ظرف است که از اتصال دو پوسته نارگیل تهیه می گردد و از آن برای جمع آوری شیره درخت نارگیل استفاده می نمایند.

طناب های ساخته شده از الیاف

این طناب یکی از مهم ترین وسایل مورد استفاده تمدن های ساکن در مالدیو بوده و کاربردهای متفاوتی داشته است. در زمان های قدیم برای ساخت کلبه ها و قایق ها و بانوج ها از این طناب استفاده می کردند. ساکنان قدیمی مالدیو، پوسته های نارگیل را برای ساخت این طناب ها انتخاب کردند زیرا محکم بود و به راحتی در دسترس قرار داشت.

برای تهیه این طناب ها، پوسته های نارگیل را دو تا سه هفته خیس یا در ساحل دفن می نمایند. در نهایت پس از طی فرایندی به الیافی محکم تبدیل می گردد و آن را در سایزهای مختلف می بافند. البته امروزه از انواع ظریف تر این بندهای طبیعی برای مصارف تزیینی استفاده می نمایند.

زیوآلاتی از جنس مرجان و مروارید

قرار گرفتن در دریا باعث شده که اهالی این منطقه به متریال های خاصی برای تهیه انواع زیورآلات دسترسی داشته باشند. مثلا دستبندهایی که با مروارید یا مرجان تهیه می شوند. البته در نظر داشته باشید که این زیورآلات، برای بیشتر گردشگران، گران هستند و البته بسیاری از آن ها قلابی هستند که تشخیص اصالت آن ها کار ساده ای نیست.

منبع: کجارو / e-blog.capitaltravel.com / maldives.net.mv / maldivesfinest.com
انتشار: 22 بهمن 1400 بروزرسانی: 22 بهمن 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 19870

به "سوغات مالدیو، کوچک ترین کشور آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوغات مالدیو، کوچک ترین کشور آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید