موزه های شاخص تبریز به سیستم های نوین معرفی مجهز می شود

به گزارش اکسپرس بلاگ، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از تجهیز موزه های شاخص تبریز به سیستم های نوین معرفی طی سال جاری خبر داد.

موزه های شاخص تبریز به سیستم های نوین معرفی مجهز می شود

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، احمد حمزه زاده امروز دوشنبه 29 اردیبهشت ماه 99 به مناسبت هفته میراث فرهنگی و روز دنیای موزه ها با رئیس امور موزه های استان و روسای موزه های تبریز دیدار و گفت و گو کرد.

احمد حمزه زاده در این دیدار با اشاره به شعار سال جاری ایکوم مبنی بر موزه ها برای برابری؛ تنوع و فراگیری، گفت: همه ساله ایکوم شعاری برای موزه ها اختصاص می دهد که شعار سال جاری آن به موزه ها برای برابری: تنوع و فراگیری پایدار است، موزه ها در دنیا رسالت های اجتماعی دارند و جامعه محور شده اند . امیدواریم در موزه های کشور و استان نیز شاهد این اتفاق باشیم و تاثیرات کارکردهای تعریف شده برای موزه ها در اجتماع را به نحو احسن ببینیم.

او در ادامه با اشاره به اینکه پس از ابلاغ پروتکل های ستاد مقابله با کرونا، بازگشایی موزه ها با رعایت پروتکل ها همراه خواهد بود، گفت: براساس برنامه ریزی هایی اجرا شده، برای دوره پساکرونا برگزاری نمایشگاه ها و بهره برداری از موزه جدید را در سطح موزه های تحت پوشش، مشارکتی، غیروابسته و خصوصی در دستور کار داریم.

حمزه زاده بر اهمیت محتواسازی موزه ها تاکید کرد و گفت: متاسفانه در سال های اخیر حوزه پژوهشی موزه ها کمرنگ شده و تنها از طریق بازدیدهای بصری آثار موزه ای معرفی می شود، در این راستا لازم است تا با تقویت رویکرد پژوهشی و بکارگیری شیوه های نوین معرفی موزه ها و آثار آن ها در بسترهای مجازی فرصت بیشتری برای بهره مندی علاقه مندان به حوزه آثار فاخر تاریخی فراهم کرد.

او به لزوم تجهیز موزه ها به سیستم های نوین معرفی اشاره کرد و گفت: با تداوم روش سنتی و معرفی موزه و آثار توسط مسئولان موزه، فرصت فعالیت های پژوهشی مسئولان موزه محدود می شود، به همین منظور می بایست فرایند نوین سازی موزه های استان را تسریع دهیم که در این راستا طی سال جاری سه موزه شاخص استان به سیستم QR Code مجهز و همین طور معرفی جامع آن ها در بسترهای مجازی فراهم خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی در ادامه گفت: پرورش و توانمندسازی نیروهای انسانی موزه ها از دیگر برنامه های این اداره کل طی سال جاری است تا با تحقق این امر شاهد توسعه بیشتر فعالیت و پویایی موزه ها باشیم.

گردشگری: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: میراث آریا
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 3916

به "موزه های شاخص تبریز به سیستم های نوین معرفی مجهز می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه های شاخص تبریز به سیستم های نوین معرفی مجهز می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید