وجود بیش از 7 هزار کودک کار در پایتخت

به گزارش اکسپرس بلاگ، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان این که سال گذشته حدود 400 کودک کار و خیابان در کشور جمع آوری شده است، گفت: بر اساس برآوردها در شهر تهران بین هفت تا هشت هزار کودک کار وجود دارد.

وجود بیش از 7 هزار کودک کار در پایتخت

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، حبیب الله مسعودی فرید با بیان این که بچه ها کار و خیابان به دلایل مختلف در خیابان حضور دارند، اضافه کرد: دلایلی همچون فقر، بدسرپرست بودن خانوار یا حضور بچه ها غیر ایرانی در کشور و به ویژه در کلانشهرها از جمله دلایل وجود بچه ها کار و خیابان هستند.

وی با بیان این که در تهران بین سه هزار و 400 تا سه هزار و 500 کودک در تهران در چند مرکز شبانه روزی پذیرش شدند، اظهار کرد: تلاش ما این است تا برای هر کودک با توجه به شرایط خاص او راه حلی پیدا کنیم. به هر حال جای بچه ها خیابان نیست و به کارگیری آنها نوعی کودک آزاری محسوب می شود؛ چراکه این بچه ها از حقوق طبیعی شان محروم می شوند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان این که برخی از این بچه ها توسط افرادی تحت عنوان ارباب استثمار می شوند، اظهار کرد: ما باید به عنوان نهاد حمایتی و با کمک نهادهای انتظامی با این اشخاص برخورد کنیم. این کار جرم است و باید دستگاه انتظامی درخصوص برخورد با این افراد به کمک ما بیاید. از سوی دیگر برخی دیگر از این بچه ها از طریق مرزها وارد کشور شده اند و برخی از آنها به مددکاران سازمان بهزیستی گفته اند که با پرداخت مبلغی پول وارد ایران شده ایم. برخی نیز با ویزای قانونی وارد کشور شده اند اما بعد از اتمام مدت زمان ویزای خود به کشورشان بازنگشته اند.

وی با اشاره به این که تعدادی از این بچه ها و خانواده هایشان نیز با برنامه کار کردن به کشور ما وارد شده اند، شرح داد: برای مثال طی یکی از طرح های جمع آوری متوجه شدیم خانواده ای که چهارشنبه وارد کشور شده اند روز شنبه بچه هاش را برای کار کردن راهی خیابان کرده اند. نکته اینجاست که باید کسانی که مسئول هستند از این افراد اوراق هویتی بخواهند. در یک کشور خارجی اگر کسی سر چهارراه حضور پیدا کند پلیس از آنها اوراق هویتی درخواست می کند. بنابراین بر سر راه ساماندهی بچه ها کار و خیابان این مسائل و گلوگاه ها وجود دارد.

مسعودی فرید با اشاره به این که همزمان با ساماندهی بچه ها کار و خیابان در سال گذشته در شهر تهران 80 درصد از این بچه ها غیر ایرانی بودند، ادامه داد: سال گذشته بین 390 تا 400 کودک جمع آوری شدند، همچنین برآوردهای چند سال قبل دانشگاه علوم بهزیستی نشان می دهد در شهر تهران بین هفت تا هشت هزار کودک کار وجود دارند. خود ما نیز تا به امروز سه هزار و 500 کودک را نیز پذیرش کرده ایم که این اقدامات عمدتاً با همراهی سازمان های مردم نهاد اجرا شده است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی درباره نحوه برخورد قانونی با کسانی که بچه ها را به کار می گیرند، نیز شرح داد: اگرچه ممکن است جرم این افراد زندان باشد اما به نظر می رسد میزان جرم آنها به اندازه کافی بازدارنده نیست. در سعادت آباد نیز یک بار یکی از این باندها با قمه به مددکارانی که در حال ساماندهی این بچه ها بودند حمله کردند. سازمان بهزیستی چند مورد از این باندها را به دستگاه انتظامی اعلام کرده است. در نامه ای که به وزارت کشور ارسال کردیم نیز اعلام کردیم برای برنامه ریزی درخصوص ساماندهی بچه ها ابتدا باید تکلیف این باندها معلوم شود.

مسعودی فرید با بیان این که در خصوص بچه ها زباله گرد نیز اربابان در واقع پیمانکاران دست دو و سه شهرداری هستند، گفت: با مصوبه شهرداری قرار بود تا منع به کارگیری بچه ها در حوزه زباله گردی اجرا شود.

وی با بیان این که طی مکاتبه ای که با دادستانی تهران اجرا شده است مقرر شده تا اگر خانواده ای برای سرپرستی مناسب نبود از آنها صلب حضانت شود، اظهار کرد: اما این طور نیست که این کار بلافاصله صورت بگیرد بلکه با تصمیم دادستانی و بعد از اقدامات اولیه برای حمایت از خانواده و رفع مسائل آنها ممکن است چنین تصمیماتی اتخاذ شود. با این حال صلب حضانت یکی از گزینه های روی میز است. بسکمک از بچه ها مراکز شبانه روزی نیز عمدتاً سرپرستان غیر موثر دارند و به همین دلیل نیز تاکید داریم برای هر کودک باید نسخه خاصی دنبال شود.

او با اشاره به این که به دنبال شیوع کرونا از اسفندماه سال گذشته سه هزار و 700 نیروی اورژانس اجتماعی اقدام به توزیع وسایل ضدعفونی کننده و بهداشتی بین این بچه ها کرده اند، شرح داد: ما به دنبال شناسایی این بچه ها و نوع خانواده آنها هستیم.

مسعودی فرید در خاتمه تاکید کرد: یکی از دلایل توقف طرح جمع آوری بچه ها در سال گذشته نیز این بوده است که بعد از آغاز جمع آوری در فضای نگهداری که برای 50 کودک کافی بود، 100 کودک کنار یکدیگر قرار گرفتند و ما نتوانستیم این طرح را ادامه بدهیم. با این که آقای رحمانی فضلی نیز بر همکاری سایر دستگاه ها تاکید کردند اما دستگاه های همکار در طرح جمع آوری بعد از مرحله نخست دیگر با سازمان بهزیستی همکاری نکرده است.

گردشگری: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 2964

به "وجود بیش از 7 هزار کودک کار در پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود بیش از 7 هزار کودک کار در پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید