چرا دروغِ گنج کوروش را ساختند؟

به گزارش اکسپرس بلاگ، تا همین چند ماه پیش فقط باغ های انار این روستا مشهور بودند، آنقدر مشهور که از چند سال پیش برایشان جشنواره انار برگزار می کردند اما از یکی دو ماه گذشته فیلم هایی با عنوان گنج کوروش، تاریخ 10 قرن پیش این روستا را به رخ می کشند، تاریخی که مُعرُفش نمایش آثار جعلی است.

چرا دروغِ گنج کوروش را ساختند؟

به گزارش خبرنگاران، روستای فاروق در فاصله 30 کیلومتری شهرستان مرودشت استان فارس و 65 کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته است، این روستا براساس آمارهای سال 1385 با جمعیتی بالغ بر هشت هزار نفر و با اقتصادی که پایه اش باغداری است، مردمانش زندگی می گذراند اما چرا ناگهان افرادی ناشناس با انتشار تعدادی فیلم ، عکس و مطالبی که تلاش می کند غیرت ایرانی بودن مردم را به جوش آورد، می خواهند آثار تقلبی که به راحتی می توان تشخیص داد، آنان متعلق به کشوری دیگر هستند را به عنوان آثار باستانی ایرانی جا بزنند!

چرا داستان گنج کوروش را راه انداختند؟

مرتضی همایون، باستان شناس مرودشتی در این زمینه به خبرنگاران توضیح می دهد: هرچند روستای فاروق در تاریخ اسلامی از قرن چهارم به بعد وجود دارد اما دلیل نمی شود که بگوییم گنج کوروش وجود خارجی دارد چون حتی همه آثار نشان داده شده با این عنوان از روستای فاروق جعلی است. معتقدم همه این اتفاقات با یک شایعه شروع شد.

او می گوید: در زمان انتشار این خبر حتی چند نفر از افراد یگان حفاظت با حضور در محوطه ای که گفته شد این گنج و فیلم از آنجا منتشر شده است، محوطه را بررسی کردند ولی هیچ چیزی وجود نداشت.

وی با اشاره به تبلیغات گسترده ای که در این زمینه در حال انجام است، بیان می کند: با توجه به اتفاقاتی که رخ داده، می توان این احتمال را در نظر داشت که یک نفر با ساخت آثار جعلی قصد دارد به زودی آن ها را روانه بازار کند و قطعا باید قبل از آن کار، تبلیغات گسترده ای در این زمینه انجام می داد.

فاروق در واقعیت چه دارد؟

کوروش محمدخانی، باستان شناس محوطه پاسارگاد نیز در این زمینه به خبرنگاران می گوید: این روستا که در پشت کوه رحمت و در نزدیکی تخت جمشید قرار گرفته است، مانند دیگر روستاهای اطراف خود در زمینه باغداری معروف است. این روستا انارهای بسیار معروفی دارد و تا به امروز چند جشنواره انار نیز داخل آن برگزار شده است، فاروق علاوه بر این که چشمه های آب، باتلاق و مرداب دارد، حدود چهار اثر دوره هخامنشی و ساسانی نیز دارد که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند، با این وجود دلیل نمی شود که بگوییم فیلمی که منتشر شده متعلق به یک اثر تاریخی یا همان گنج کوروش است.

او با بیان این که به راحتی می توان ثابت کرد که همه عکس های منتشر شده در آن فیلم مصری هستند، ادامه می دهد: این عکس ها و مجسمه ها هیچ ربطی به دوره هخامنشی ندارند. عکسِ اشیاء و مجسمه ها اروپایی هستند نه ایرانی. همچنین یکسری تصاویر و آثار طلایی رنگ در فیلم نشان داده می شود که هیچ کدام طبیعی نیستند، حتی در آن دوران از این میزان طلا آن هم به این براقی استفاده نمی شده است.

وی با اشاره به تابوتی که در فیلم نیز وجود دارد، اضافه می کند: تصویر این تابوت را 10 سال پیش نیز در فیلمی که یک مجسمه مومیایی جعلی کشف شده در نقطه ای دیگر از کشور را نشان می داد، رو کرده بودند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به بررسی هایی که باستان شناسانی چون بوشارلا، ویلیام سامنر، کیلیا، کوروش محمدخانی و خودش در سال های گذشته در این منطقه انجام داده اند، می گوید: ما به عنوان تیم ژئوفیزیک باستان شناسی ایران و فرانسه خرداد امسال و قبل از مطرح شدن هر نوع شایعه ای برای بررسی منطقه به این روستا نیز رفته بودیم ولی هیچ چیز به جز یافته های مطالعاتی که در سال های گذشته توسط باستان شناسان دیگر به دست آمده بود به دست نیاوردیم.

پادشاهان هخامنشی فاروق را مکان کشف گنج خود انتخاب نکرده اند

محمدخانی تاکید می کند: در واقع این روستا چیزی ندارد که بتوان گفت در دوران هخامنشی به عنوان منطقه ای که پادشاهان بخواهند آن جا، گنجی را مخفی کنند، انتخاب کنند. در این منطقه روستاهای دیگری مانند سیدان نیز وجود دارد اما اینکه بخواهیم بگوییم پادشاهی پیش از این آن جا مستقر بوده، امکان ندارد.

به گفته وی، براساس همه ی مطالعات و یافته های باستان شناسی به دست آمده از این محوطه، به هیچ عنوان نمی توان این محوطه را منطقه ای دانست که هر کدام از پادشاهان هخامنشی تمایلی به مخفی کردن گنج خاندان خود یا حتی مخفیگاهی برای خود در این منطقه داشته باشند.

او ادامه می دهد: اطراف تخت جمشید ممکن است برخی سنگ های تراش خورده وجود داشته باشد، اما آن ها در این اندازه نیستند که بخواهیم آن ها را به عنوان یک مجسمه معرفی کنیم. شاید استفاده از کلمه گنج برای مطرح کردن فاروق باشد.

این باستان شناس معتقد است: شاید بتوان گفت که شایعات مطرح شده درباره گنج کوروشیک خیر به همراه داشته باشد و آن جذب بیشتر گردشگر برای این منطقه است.

اصرارها در موج دوم فاروق برای چیست؟

پس از گذشت حدود ده روز از سپری شدن، موج نخست فیلم ها و اطلاعات کاذبی که درباره گنج این روستا منتشر شد و مسئولان سازمان میراث فرهنگی نیز این اتفاق را تکذیب و آثار را جعلی اعلام کردند اما جالب است که در فیلم دوم منتشر شده که فقط به نمایش حدود پنج شیء اکتفا کرده شده است، یک تکه کاغذ با مضمون بسم الله الرحمان رحیم، تقوی 95/08/15 روی همه آثاری که دوربین روی آن ها زوم می کند، قرار داده شده است!

محمدخانی در ادامه با اشاره به ادامه دار بودن این اتفاق در طول چند روز گذشته با وجود تکذیب های صددرصدی از سوی کارشناسان میراث فرهنگی استان فارس می گوید: اگر کمی دقت کنیم، هیچ کدام از آثار نشان داده شده در این فیلم ها اِلمان ایرانی ندارند، بیشتر این آثار المان های مصری دارند و در اخبار متفاوت اعلام شده است که متعلق به مصر، اردن یا ترکیه هستند اما مشخص نیست چرا پس از موجِ نخست، یک فیلم دیگر هم در این زمینه منتشر کرده اند!

او افزود: حتی براساس برخی صحبت ها و اطلاعات موجود، آثار به نمایش درآمده در این فیلم ها، متعلق به یک معبد در ترکیه هستند اما این که آثار چطور سر از ایران و این فیلم ها در آورده اند، مشخص نیست! اما به طور قطع هیچ کدام از این آثار متعلق به فاروق نیستند.

این باستان شناس در ادامه به این نکته هم تاکید می کند که حتی اگر یک درصد هم فکر کنیم که این آثار متعلق به ایران و فاروق هستند، چطور می شود که در تخت جمشید، یک عدد از این آثارِ مصری به دست نیامده باشد اما در نزدیکی آن و پشت کوه رحمت این همه اثر را به دست آورند؟

این مدرس دانشگاه حتی با مطرح کردن یک فرضیه دیگر که احتمال دارد این آثار هدایای کشورهای دیگر به پادشاهان هخامنشی در آن دوران باشد، می گوید: باستان شناسان بین المللی با دستگاه های مجهز و روش های علمی همه این منطقه را در سال های گذشته بررسی کرده اند، چه طور ممکن است آن ها به این کشف نرسند، اما یک فرد مجهول الهویه این آثار را که هیچ اِلمان ایرانی در خود ندارند را با این تعداد و در این خزانه پیدا کند؟!

روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز با شروع موج دوم انتشار این مطالب چند روز گذشته بیانیه ای را صادر کرد که در آن آمده است؛ چندی پیش شخصی مدعی شد در کوه های روستای فاروق گنج پیدا شده است. پیرو انتشار این خبر در شبکه های مجازی و برخی رسانه ها، بلافاصله ماموران یگان حفاظت و کارشناسان میراث فرهنگی به منطقه اعزام شدند اما هیچ گنجی پیدا نکردند. در این زمینه پس از مذاکره با مدیر پایگاه های جهانی، بلافاصله ماموران یگان حفاظت استان فارس، اعضای پایگاه جهانی تخت جمشید و مسئول اداره میراث فرهنگی مرودشت با مراجعه حضوری و بررسی در محل هیچ موردی مبنی صحت شایعه منتشره پیدا نکردند. لذا ادعاهای منتشر شده در این زمینه از اساس کذب وعکس ها و فیلم هایی که در اینترنت وجود دارد، نیز تقلبی و ساختگی است.

فاروق در تاریخ چه ردی از خود به جای گذاشته؟

به گزارش خبرنگاران، باید به این نکته نیز توجه کرد که با جستجو در فضای اینترنتی و حتی کتاب های متعلق به تاریخ استان فارس درباره روستای فاروق در نزدیکی مرودشت و تخت جمشید کمتر می توان اطلاعاتی را ارائه داد، بنابراین و باتوجه به همه کاوش ها و مطالعاتی که باستان شناسان در طول سال های گذشته در این استانِ مهم داشته اند، به نظر می رسد این روستا از نظر داشتن یافته های باستان شناسی کم بهره بوده است.

از سوی دیگر با انتشار توضیحات و دلایل علمی از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مبنی بر جعلی بودن این آثار و دروغ بودن آن چه که تا کنون مطرح شده است،بار دیگر از سوی مدعیان؛ نخستین فیلمی که برای معرفی آثار جعلی منسوب شده به کوروش پخش شده بود را در فضای مجازی منتشر کرده اند و این بار می گویند که پس از تکذیب کشف شهر فاروق توسط میراث فرهنگی استان یه آدم باشرف پیدا شد و بابه خطر انداختن شغل و حتی جانش این فیلم رو گرفته و پخش کرده. به مجسمه های هخامنشی، سکه ها و ریتون ها دقت کنید. اسکناس هم گذاشته کنارش که نگن مال کشور دیگریست...

گزارش از خبرنگار خبرنگاران: سمیه ایمانیان

upst.ir: مجله ستاره: اخبار و حواشی ستاره های سینما، فوتبال و استارتاپ ها

shop98ia.ir: مجله فروشگاهی: آخرین اخبار و مقالات تجارت الکترونیک

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 1070

به "چرا دروغِ گنج کوروش را ساختند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا دروغِ گنج کوروش را ساختند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید