کرونا سرباز ایران باستان را از گور درآورد

به گزارش اکسپرس بلاگ، علی رمضانی پاجی مورخ و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ مازندران، گفت: دیروز هنگام دفن یکی از جان باختگان کرونایی در روستای پاجی میانه بخش دودانگه شهرستان ساری ، گور یک سرباز دوره اشکانیان کشف شد.

کرونا سرباز ایران باستان را از گور درآورد

او در مورد چگونگی کشف این گور باستانی اضافه نمود: برای رعایت پروتکل های بهداشتی باید قبر فرد فوت شده بر اثر کرونا را کمی عمیق تر می نمایدیم که هنگام حفاری به یک گور مربوط به دوره اشکانیان روبرو شدیم.

رمضانی پاجی ادامه داد: همان لحظه تصویری از این گور باستانی و اشیای بدست آمده از گور را برای دکتر فلاح از باستان شناسانی که بر روی تمدن ایران باستان در ایران و عراق فعالیت می نماید ارسال کردم که وی با توجه به بعضی شواهد مانند شکل شمشیر و ابزاری که با این پیکر دفن شده بود بیان کرد این گور صددرصد متعلق به یک سرباز دوره اشکانیان است.

این پژوهشگر تاریخی مازندران گفت: علاوه بر بقایای اسکلت این سرباز اشکانیان، یک عدد ظرف سفالی که در جریان کندن قبر تخریب شد، بخشی از یک شمشیر آهنی و یک تیردان نیز کشف شد.

آثار کشف شده به عوامل انتظامی تحویل داده شد

رمضانی ادامه داد: یکی از دندانپزشکان منطقه نیز با دیدن تصویری از دندان های این سرباز اشکانی، از مرتب بودن شکل دندان های او ابراز تعجب کرد و گفته بود به نظر می رسد دندان های این سرباز 2300 ساله ایمپلنت شده است.

او با بیان اینکه همه آثار کشف شده از این گور باستانی پس از صورتجلسه به عوامل انتظامی تحویل شد، ادامه داد: 2 سال قبل هم در این قبرستان بعضی اشیای تاریخی کشف شده بود که میراث فرهنگی قدمت آن را حدود سه هزار و 500 تا پنج هزار سال قبل تقریبی زده بودند.

باشگاه خبرنگاران

گردشگری: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: گردشبان
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 3253

به "کرونا سرباز ایران باستان را از گور درآورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا سرباز ایران باستان را از گور درآورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید