با تأسیس هنرستان تخصصی آی تی کمبود نیروی ماهر جبران می گردد

به گزارش اکسپرس بلاگ، جامعه فناوری اطلاعات بخصوص اکوسیستم استارتاپی از نبود نیروی ماهر در حوزه آی سی تی رنج می برد و با اینکه سالانه تعداد زیادی از افراد تا مقطع دکترا هم پیش رفته و فارغ التحصیل می شوند ولی بسیاری شان جذب بازار کار نمی شوند و آنهایی هم که در این جهت خبره شده اند، راه مهاجرت را در پیش می گیرند.

با تأسیس هنرستان تخصصی آی تی کمبود نیروی ماهر جبران می گردد

سازمان فناوری اطلاعات نه تنها دوسالی است که در راستای مهارت آموزی و تربیت نیروی انسانی در حوزه آی سی تی و حتی تربیت مربی، گام برداشته است بلکه با همکاری وزارت آموزش و پرورش، هنرستان تخصصی IT راه اندازی می نماید تا کمبود نیروی ماهر را در آینده جبران کند. این بخشی از صحبت های مشکات اسدی مشاور زنان و توانمندسازی اجتماعی سازمان فناوری اطلاعات است. گفت و گوی ما را با وی می خوانید.

نظر به اینکه دانشجویان زیادی در حوزه IT (فناوری اطلاعات) جذب دانشگاه ها شده و فارغ التحصیل می شوند چرا کشور باز هم در این زمینه با کمبود نیروی ماهر روبرو است؟

بله درست است. وقتی به سراغ آمار فارغ التحصیلان دانشگاه ها و دانش آموزان هنرستان ها می رویم، می بینیم با اینکه تعداد آنها زیاد است حتی برخی ها تا مقطع تحصیلی دکترا را هم پیش رفته اند و مدارک تحصیلی تکمیلی هم دارند ولی نمی توانند جذب بازار کار در این حوزه شوند. حقیقت این است که مهارت هایی که در دانشگاه ها به دانشجویان و دانش آموزان داده می گردد، متناسب با احتیاج حوزه بازار و کسب و کارها نیست از این رو یکی از بزرگترین معضلات اکوسیستم فناوری اطلاعات بخصوص در حوزه استارتاپ ها، نبود نیروی انسانی ماهر است.

اگر دانشگاه ها در حوزه فناوری اطلاعات به دانشجویان مهارت آموزش نمی دهند، چگونه است که فارغ التحصیلان از کشور مهاجرت می نمایند؟

معمولاً استارتاپ ها نیروهایی را به عنوان کارآموز جذب نموده و هزینه های فراوانی برای تربیت این نیروها صرف می نمایند ولی متأسفانه وقتی صاحب مهارت و رزومه خوبی شدند، مهاجرت نموده و به عنوان نیروی انسانی ماهر جذب دیگر کشورها شده و مشغول به کار می شوند از این رو اکوسیستم فناوری اطلاعات با کمبود نیروی انسانی ماهر روبه رو می گردد.

برای برطرف این معضل سازمان فناوری اطلاعات چه رویکردی را در تربیت نیروی ماهر در پیش گرفته است؟

اول باید گفت وزارت ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات متولی آموزش نیست و اگر در این حوزه ورود نموده از حیث تخصصی است که در حوزه فناوری اطلاعات دارد. بنابراین در حقیقت وارد یاری به آموزش نیروی ماهر شده است. هدف اصلی هم این است که فرآیندی را در این حوزه ریل گذاری کنیم تا نهادهای آموزشی براساس این ریل گذاری تخصصی در فناوری اطلاعات، فرآیند آموزش را به گونه ای مهارت محور نمایند تا ضمن بالا رفتن توانمندسازی اجتماعی، متناسب با احتیاج بازار باشد و کمبودها برطرف گردد.به همین دلیل سازمان فناوری اطلاعات کوشش نموده با رویکرد توانمندسازی تا به موضوع آموزش نگاه دوباره ای داشته باشد بدین ترتیب نیز دو نگاه و رویکرد را پیش روی خود قرار داده که یکی آموزشICT و دیگری ICT ابزاری برای آموزش است. در رویکرد اول کوشش کردیم دو رویداد و محور آموزشی یعنی کارآفرینی بر بستر فناوری اطلاعات و دیگر آموزش برنامه نویسی در چند رده سنی بچه ها و نوجوانان و تربیت مربی را پیش ببریم. در رویکرد دوم هم کوشش کردیم از ابزارهای ICT برای آموزش های الکترونیکی در کشور استفاده کنیم.

تا به امروز چه تعدادی در حوزه فناوری اطلاعات آموزش دیده اند؟

با برگزاری 25 دوره کارآفرینی بر بستر فناوری اطلاعات و 20 کمپ برنامه نویسی برای بچه ها و نوجوانان در دو سال گذشته، حدود 3 هزار دانش آموزو کودک را در سراسر کشور آموزش دادیم.

چرا سازمان فناوری اطلاعات در حوزه تربیت مربی IT نیز ورود نموده است؟

واقعیت این است آموزش 3 هزار دانش آموز در برابر وجود 13 میلیون دانش آموز در کشور رقمی بسیار ناچیز است از آنجایی که قصد داشتیم تعداد زیادی از دانش آموزان را آموزش دهیم بنابراین امسال به تربیت مربی روی آوردیم تا بتوانیم در کل کشور تعداد بیشتری از بچه ها و دانش آموزان را به وسیله مربیان تربیت شده، آموزش دهیم تا این آموزش ها به صورت پایدار ادامه یابد. تا به امروز هم دو پایلوت تربیت مربی در شهرستان های استان تهران و ایلام برگزار نموده ایم.

هدفگذاری بعدی شما برای آموزش تربیت مربی در امسال چیست؟

بعد از برگزاری دو پایلوت، قرار است در چند ماه به جامانده از دولت، 31 رویداد و دوره آموزش تربیت مربی به صورت سراسری در کشور برپا کنیم. بعد در این رویداد، ایده های برتر با هم رقابت خواهند کرد و هر کسی به رویداد نهایی راه یابد، می تواند در آموزش تکمیلی سازمان فناوری اطلاعات شرکت کند.

فکر می کنید با اجرای این دو رویکرد بتوانید آموزش ها را پایدار نموده و کمبود نیروی ماهر در این حوزه را در آینده جبران کنید؟

رویکرد دیگری که سازمان فناوری اطلاعات در پیش گرفته است، تأسیس و راه اندازی هنرستان تخصصی IT است تا بتواند تربیت نیروی ماهر را در آینده جبران کند. در این راستا تفاهمی را با بخش متوسطه وزارت آموزش و پرورش امضا کردیم و قرار شد تا هنرستان های تخصصی فناوری اطلاعات مشخصاً برای تربیت دانش آموزان در حوزه تخصصی فناوری اطلاعات راه اندازی گردد. این نیز یکی از اقدام هایی است که می تواند تربیت نیروی ماهر در کشور را پایدار سازد.

در مسیری که سازمان فناوری اطلاعات برای آموزش نیروی ماهر پیش روی خود دارد، از چه نهادهایی یاری گرفته است؟

همانطور که گفتم سازمان فناوری اطلاعات، متولی آموزش نیست تنها هدفش یاری به متولیان آموزش در کشور برای آموزش تخصصی و بهینه سازی آن برای تربیت نیروی ماهر در آینده است تا با خروجی خوب به بازار هدف یاری کند به همین دلیل با دو وزارتخانه آموزش و پرورش و وزارت کار و رفاه اجتماعی همکاری داریم. وزارت آموزش و پرورش به تمام مراحل آموزش و تربیت مربی نظارت دارد و با راهبری و پروتکل های آنها برگزار می گردد. مربیانی هم که در دوره های کارآفرینی و برنامه نویسی سازمان فناوری اطلاعات شرکت می نمایند همه از مربیان آموزش و پرورش هستند و گذراندن این دوره ها، جزو دوره های ضمن خدمت آنها محسوب می گردد. بخش فنی و حرفه ای وزارت کار هم با سازمان فناوری اطلاعات در دو حوزه اعطای گواهینامه فنی و حرفه ای به مربیان و دانش آموزان و برگزاری مسابقه های مهارت ملی در 6 حوزه ای تی و معرفی به رقابت های جهانی نقش محوری دارد.

کلاس های آموزشی فناوری اطلاعات در چه مناطقی از کشور برگزار می گردد؟

آز آنجایی که تمام دوره های ما در راستای عدالت اجتماعی رایگان است، به همین دلیل بالای 80 درصد دوره ها در مناطق روستایی وکم برخوردار و حاشیه شهرها برگزار می گردد و جزو اولویت های سازمان فناوری اطلاعات است. به عنوان مثال یکی از پایلوت ها را منتورهای ما که همه از اکوسیستم استارتاپی کشور هستند، در روستاهای سیستان و بلوچستان برگزار کردند و گاهی برای آموزش هر مفاهیم 8ساعت وقت گذاشته اند تا خروجی مناسبی داشته باشد.

آیا در حوزه آموزش فناوری اطلاعات بخش خصوصی هم نقش دارد؟

تمام آموزش های لازم را آکادمی های حوزه IT بخش خصوصی انجام داده اند در حقیقت آنها به عنوان بازوهای یاریی سازمان فناوری اطلاعات به میدان آمدند و سازمان فناوری اطلاعات تنها روی محتوا نظارت دارد.

در صحبت های خود به رویکرد دوم سازمان فناوری اطلاعات در آموزش که همانا ICT به عنوان ابزاری برای آموزش است، اشاره کردید در این زمینه شرح می دهید؟

تمام کوشش سازمان فناوری اطلاعات حمایت از آموزش با استفاده از ابزارهای ICT و پتانسیل های آموزش های الکترونیکی کشور است. بخصوص که با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس این روزها استفاده از ابزارهای آموزشی ICT اهمیت بسیاری دارد. یکی از این ابزارها، شبکه هوشمند دانا است که بحث مفصلی می طلبد.

آیا برای دانشگاه ها هم بحث مهارت آموزی را در دستور کار دارید؟

واقعیت این است که در این زمینه کار جدی انجام نداده ایم و تمرکز خود را روی آموزش بچه ها و تربیت مربی گذاشته ایم و فکر نمی کنم بتوانیم در مدت به جامانده از دولت کار جدی در این زمینه انجام دهیم.

گردشگری: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 9549

به "با تأسیس هنرستان تخصصی آی تی کمبود نیروی ماهر جبران می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با تأسیس هنرستان تخصصی آی تی کمبود نیروی ماهر جبران می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید