دانشجویان متقاضی حذف ترم جاری درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهند

به گزارش اکسپرس بلاگ، مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه دانشجویان متقاضی حذف ترم جاری درخواست خود را به معاونت آموزشی دانشگاه ارائه دهند، گفت: دانشگاه پس از آنالیز دلایل ارائه شده از سوی دانشجو، به درخواست آنها پاسخ خواهد داد.

دانشجویان متقاضی حذف ترم جاری درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهند

به گزارش خبرنگاران، دکتر محمدرضا آهنچیان ضمن بیان این مطلب به تشریح جزییات سند 20 بندی معاونت آموزشی درباره ادامه نیمسال تحصیلی دانشگاه ها در شرایط کنونی کشور پرداخت و در مورد هدف از تنظیم این سند گفت: پیش از هرچیز یادآوری و تاکید می کنم که نامه 11 فروردین 1399 معاونت آموزشی به دانشگاه به هیچ وجه در قالب بخشنامه نبوده است و در پاسخ به درخواست بعضی دانشگاه ها برای آنالیز انعطاف بیشتر در مدیریت نیم سال دوم 99-98 تهیه و ارسال شده است.

وی اضافه کرد: در این سند تاکید شده است که مدیریت ادامه نیمسال که مطلقاً باید تا اتمام آن تداوم یابد بر عهده معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها است. دانشگاه ها بر اساس این نامه می توانند در صورت لزوم، با انعطاف بیشتری درخواست های دانشجویان را در مواردی که در نامه 11 فروردین ذکر شده است آنالیز و تصمیم گیری نمایند.

دکتر آهنچیان در پاسخ به این سوال که آیا در شرایط کنونی حذف نیمسال تصمیم منطقی تری نبود؟ توضیح داد: حذف نیمسال به دو دلیل ممکن و ضروری نبود؛ اول اینکه در مهرماه 1399 تعداد بسیار زیادی از داوطلبان ورود به دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی پس از سال ها برنامه ریزی و تلاش آماده شرکت در آزمون ورودی و ورود به دانشگاه یا به مقطع بالاتری در دانشگاه هستند که این امر مستلزم فارغ التحصیلی و خروج نسبت منطقی از دانشجویان کنونی شاغل به تحصیل است.

وی گفت: در صورت حذف نیمسال، عملاً ورود این دسته از داوطلبان به مهرماه 1400 و در حالت خوشبینانه به بهمن 1399 موکول می شد که حتماً مورد اعتراض به حق آنها قرار می گرفت.

به گفته آهنچیان، دوم اینکه دانشجویان زیادی هستند که مخالف حذف نیمسال هستند. آنها برای آینده خود برنامه ریزی نموده اند و حذف نیمسال در حالت خوشبینانه یک سال دانش آموختگی آنان را به تعویق می انداخت.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی، با بیان اینکه سلامتی و حفظ جان دانشجویان اهمیت بیشتری از تعویق فارغ التحصیلی آنان دارد، مطرح نمود: برای معاونت آموزشی وزارت علوم، ارزش و قدر سلامتی و حفظ جان دانشجویان از هر امری مهم تر و ارزشمندتر است. در حقیقت چنانکه که در نامه 11 فروردین ماه ذکر شده است توجه و تمرکز اصلی آن سند در درجه نخست بر برنامه ریزی و اقدام برای حفظ جان دانشجویان و در درجه بعدی تداوم فرایند آموزش آن هم با حفظ کیفیت ضروری است.

وی اضافه کرد: به همین دلیل بر استفاده از آموزش های غیرحضوری و به ویژه آموزش های الکترونیکی تاکید شده است و بسیاری از دانشگاه ها هم اکنون در این زمینه وارد شده اند و در بعضی از دانشگاه های وابسته به وزارت علوم تا 90درصد کلاس ها به شیوه الکترونیکی برگزار می گردد.

دکتر آهنچیان در پاسخ به این پرسش که اگر دانشجویی به هر دلیل مایل به ادامه دادن نیمسال خود نگردد بر اساس نامه اخیر به دانشگاه ها، چگونه می تواند اقدام کند؟ گفت: ممکن است گروهی از دانشجویان به دلایلی مایل به ادامه نیم امسال نباشند. آنها باید درخواست خود به همراه دلیل درخواست برای حذف نیمسال را به حوزه معاونت آموزشی دانشگاه خود تحویل دهند تا پس از آنالیز های لازم، نتیجه درخواست وی مشخص گردد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی همچینن در پاسخ به این سوال آیا دانشجویان بر اساس انعطاف جدیدی که در مقررات داده شده است می توانند درخواست مهمانی به شهر محل اقامت خود داشته باشند؟ گفت: روشن است که هر دانشگاه ظرفیت مشخصی برای پذیرش دانشجو دارند. اگر فرض کنیم که بر اساس تصمیمات ملی، برنامه حضوری آموزش در دانشگاه ها در طول همین نیمسال که تا هفته نخست تیرماه 1399 ادامه دارد مجدداً دایر شد، دانشگاه ها مقصد یا مورد درخواست مهمانی دانشجو بر اساس ظرفیت کلاس و آزمایشگاه و سایر فضاهای یادگیری در صورت بومی بودن دانشجو درباره آن تصمیم گیری می نمایند. در غیر این صورت یعنی اگر تا خاتمه نیمسال برنامه آموزش به روش غیرحضوری تداوم پیدا کند که موضوع درخواست مهمانی منتفی است؛ زیرا دانشجو هر کجای ایران که باشد می تواند به روش الکترونیکی در دانشگاه محل تحصیل خود نیمسال تحصیلی خود را به خاتمه برساند.

upst.ir: مجله ستاره: اخبار و حواشی ستاره های سینما، فوتبال و استارتاپ ها

shop98ia.ir: مجله فروشگاهی: آخرین اخبار و مقالات تجارت الکترونیک

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 2291

به "دانشجویان متقاضی حذف ترم جاری درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشجویان متقاضی حذف ترم جاری درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید