ویرجین اوربیت 10 ماهواره کوچک به فضا ارسال می نماید

به گزارش اکسپرس بلاگ، شرکت فضایی ویرجین اوربیت فردا - یکشنبه - 10 ماهواره کوچک علمی را به مدار زمین ارسال می نماید.

ویرجین اوربیت 10 ماهواره کوچک به فضا ارسال می نماید

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، اولین کوشش ویرجین اوربیت برای پرتاب راکت به فضا ماه مه گذشته به دلیل روشن نشدن به موقع موتور این راکت ناکام ماند، اما اکنون این شرکت برای امتحان دوباره این پرتاب اعلام آمادگی نموده است.

قرار است این ماموریت ساعت 10 صبح فردا یکشنبه 17 ژانویه (28 دی) به وقت استاندارد اقیانوس آرام PST، انجام گردد؛ در این زمان هواپیمای شرکت فضایی ویرجین اوربیت که در واقع یک بوینگ 747 اصلاح شده است از پایگاه پایگاه هوایی و فضایی موهاوی در 90 مایلی شمال لوس آنجلس پرواز می نماید.

این هواپیما راکت لانچر وان را در زیر بال خود حمل می نماید.

راکت لانچر وان، 21 متر و 30 سانتی متر طول و 25 هزار و 855 کیلوگرم جرم دارد. این موشک به منظور ارسال ماهواره های کوچک به مدار زمین طراحی شده است و بر خلاف موشک های ماهواره بر رایج، به جای آنکه از سکوی پرتاب زمینی ارسال گردد، سفر خود را از سطح باند فرودگاه شروع می نماید.

لانچر وان به هواپیمای بویینگ 747 تغییریافته این شرکت به نام دختر کیهانی (cosmic girl) که در گذشته در ناوگان ویرجین برای حمل مسافران مورد استفاده قرار می گرفت ، متصل است.

ویرجین اوربیت همچنین یک فرصت سه ساعته برای بروز تاخیر احتمالی دقیقه آخری در نظر گرفته است.

این شرکت کوشش دیگری را در ماه دسامبر به دلیل قرنطینه شدن کارمندان بر اثر کووید-19 ناکام گذاشت. این شرکت همچنین پرتاب هفته گذشته را نیز به تعویق انداخت.

پس از آزاد شدن موشک حامل این ماهواره ها، هواپیمای 747، تغییر جهت داده و از جهت پرتاب دور می گردد. سپس موتور راکت روشن می گردد و ماهواره ها را با خود به فضا می برد.

این اولین باری است که راکت شرکت فضایی ویرجین اوربیت یک محموله تجاری را با خود حمل می نماید.

10 ماهواره ای که این راکت با خود به مدار زمین می برد ماهواره های مکعبی یا کیوب ست نامیده می شوند؛ 9 دستگاه از این ماهواره ها توسط هشت دانشگاه آمریکا طراحی و ساخته شده است و ماهواره دیگر توسط مرکز تحقیقاتی آمز ناسا در موفت در کالیفرنیا ساخته شده است.

طول بیشتر این ماهواره ها یک فوت و ارتفاع و عرض آنها تنها چند اینچ است.

ماهواره دانشگاه فلوریدا مرکزی که Q-PACE نامیده می گردد دارای دوربین های ویدئویی برای مشاهده نحوه تعامل سنگ مرمر کوارتز با اجرام کروی کوچک تر، گرد و غبار و سایر مواد در شرایط میکروگرانش در مدار پایین زمین است.

هدف از این آزمایش که با یاری 400 هزار دلاری ناسا انجام می گردد، یاری به شرح این موضوع است که چگونه انرژی الکترواستاتیکی موجب جمع شدن گرد و غبار و سنگ ها و در نهایت تشکیل اجرام سیاره ای و یا حلقه های سیاره ای مانند حلقه های زحل و نپتون می گردد.

ناسا در چند دهه گذشته پروازهای مشابه بسیاری را که ماموریت های پرتاب آموزشی نانو ماهواره ها (ELaNa) نامیده می گردد، انجام داده است.

ویرجین اوربیت امیدوار است که با استفاده از هواپیما برای ارسال راکت به مدار بتواند سفارشات ارسال موشک به مدار را با صرف زمان و هزینه کمتر نسبت به رقبایی انجام دهد که اغلب آنها برای ارسال از ایستگاه های پرتاب گران قیمت زمینی استفاده می نمایند.

این شرکت همچنین امیدوار است که بتواند ارسال موشک را در مکان های مختلف از جمله انگلیس انجام دهد.

ورجین اوربیت بخشی از شرکت ویرجین گالتیک است که یک شرکت توریستی با هدف فرستادن گردشگران به فضا و متعلق به ریچارد برانسون کارآفرین و سرمایه گذار انگلیسی، است.

در حالی که هدف ویرجین گالتیک، فرستادن گردشگران به فضا است، ویرجین اوربیت روی ارسال ماهواره های کوچک به فضا تمرکز دارد.

این شرکت از زمان تأسیس، قراردادهای متعددی را برای ارسال ماهواره به مدار امضا نموده که از جمله آن، قرارداد با وزارت دفاع آمریکا و آژانس فضایی اروپا است.،ایرنا

upst.ir: مجله ستاره: اخبار و حواشی ستاره های سینما، فوتبال و استارتاپ ها

shop98ia.ir: مجله فروشگاهی: آخرین اخبار و مقالات تجارت الکترونیک

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 11756

به "ویرجین اوربیت 10 ماهواره کوچک به فضا ارسال می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویرجین اوربیت 10 ماهواره کوچک به فضا ارسال می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید