واکنش وزارت بهداشت درباره داروی ژاپنی درمان کرونا و انتقاد یک متخصص

به گزارش اکسپرس بلاگ، وزارت بهداشت در اطلاعیه ای گفت که تا کنون هیچ گزارش مکتوبی از اثربخشی داروی فاوی پیراویر (favipiravir)، از مراکز درمانی ازجمله مرکز مسیح دانشوری چاپ نشده یا به وزارت بهداشت ارائه نشده است.

واکنش وزارت بهداشت درباره داروی ژاپنی درمان کرونا و انتقاد یک متخصص

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، در پی مصاحبه اجرا شده یکی از متخصصین بیمارستان مسیح دانشوری در خصوص داروی فاوی پیراویر (favipiravir)، معاون درمان وزارت بهداشت به نمایندگی از کمیته علمی مستقر در معاونت درمان وزارت بهداشت، اطلاعیه ای صادر کرد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

به دنبال مصاحبه اجرا شده یکی از اعضای محترم هیات علمی شاغل در بیمارستان مسیح دانشوری تهران در خصوص داروی(favipiravir) به اطلاع می رساند داروی مذکور هنوز در فارماکوپه ایران وارد نشده و در حال حاضر به عنوان یک دارو در یک کارآزمایی بالینی به کار گرفته شده و در اختیار چند مرکز درمانی از جمله بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفته است و تا به امروز نتایجی از این تحقیق به این کمیته گزارش نشده است؛ لذا انجام هرگونه مصاحبه و ارائه هر نوع گزارش به عنوان تایید و یا رد اثربخشی این دارو مورد تایید کمیته نبوده و تخلف محسوب می شود.

تا کنون هیچ گزارش مکتوبی از اثربخشی این دارو از مراکز درمانی ازجمله مرکز مسیح دانشوری چاپ نشده و یا به وزارت بهداشت ارائه نشده است. صرف گزارش تجربی از یک اقدام درمانی در دنیای علم جایگاهی ندارد و چه بسا سبب نگرانی خانواده بیماران به جهت عدم تهیه و یا حتی احساس گناه در بازماندگان بیمارانی که به رحمت خدا رفته اند ایجاد کند.

بنابر اعلام وبدا، بدیهی است تمام داروهای مصرفی در درمان کرونا به عنوان ضدویروس و یا ضد التهاب، درمان قطعی نمی باشد آنچه ثابت شده، مراقبت صحیح از بیماران موثرترین راه کمک به درمان بیماران است که کادر درمانی مراکز بیمارستانی کشور ما از جمله عزیزان ما در بیمارستان مسیح دانشوری از پیروز ترین های دنیای پزشکی محسوب می شوند که جای سپاس و قدردانی دارد .

بدیهی است پس از اتمام کار آزمایی بالینی مذکور، نتایج توسط کمیته علمی اعلام و در صورت تایید اثربخشی آن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به تامین و توزیع دارو به منظور استفاده برای بیماران اقدام خواهد کرد.

  • بیشتر بخوانید:

یک داروی ژاپنی به شرط تایید به پروتکل درمانی کرونا در کشور وارد می شود

تاثیربخشی یک داروی ضد آنفلوانزای ژاپنی در درمان بیماران مبتلا به کرونا

پیش از این هم رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد اولیه دارویی به مصاحبه پزشک متخصص بیمارستان مسیح دانشوری واکنش نشان داده و گفته بود که یک میلیون دوز از داروی فاویپیراویر در صنایع دارویی تولید شده و پس از تایید آزمایش های بالینی به صورت انبوه به بازار عرضه می شود. متن کامل سخنان فرامرز اختراعی رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد اولیه دارویی درباره شرایط تولید داروی فاویپیراویر در کشور را از لینک زیر بخوانید:

ماجرای داروی ژاپنی درمان کرونا | یک میلیون دوز فاویپیراویر تولید ایران در مرحله تست

upst.ir: مجله ستاره: اخبار و حواشی ستاره های سینما، فوتبال و استارتاپ ها

shop98ia.ir: مجله فروشگاهی: آخرین اخبار و مقالات تجارت الکترونیک

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 2391

به "واکنش وزارت بهداشت درباره داروی ژاپنی درمان کرونا و انتقاد یک متخصص" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش وزارت بهداشت درباره داروی ژاپنی درمان کرونا و انتقاد یک متخصص"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید