دریاچه لاک تک؛ تنها پارک ملی حفاظت شده شناور در دنیا

به گزارش اکسپرس بلاگ، تصور کنید بر روی جایی ایستاده اید که بر آب شناور است. این به هیچ وجه سکانسی از یک فیلم نیست؛ بلکه چیزی است که در هند هر روز به واقعیت تبدیل می گردد. در شمال شرقی هند، ایالتی به اسم مانیپور Manipur هست که دریاچه ای تماشایی و در عین حال عجیب به نام دریاچه لاک تک loktak lake دارد. این دریاچه به دریاچه هزار جزیره شناور شهرت داشته و بر رویش توده های گیاهی وجود دارند که درست مثل جزیره به نظر می آیند. با ما در این مقاله جذاب و خواندنی همراه باشید تا بدانید دریاچه لاک تک کجاست و پی به زیبایی هایش ببرید.

دریاچه لاک تک؛ تنها پارک ملی حفاظت شده شناور در دنیا

فهرست مطالب

سبک زندگی باستانی پارک ملی شناوراکوسیستم ظریف پارک ملی شناورتنها پارک ملی شناور حافظت شده در دنیامادر یک قومفومدی ها در آستانه فروپاشیتحت نظارت چشمهای مراقبیک منظره خیره نماینده

سبک زندگی باستانی پارک ملی شناور

براساس مقاله دریاچه لاک تک کجاست باید بدانید که در دریاچه لاک تک loktak lake به نظر می رسد نشانه های قرن بیست و یکم از روی زمین محو شده اند؛ ماهیگیران تنها در قایقهای کوچک خود نشسته و تورهای ماهیگیری خود را به درون آب می اندازند. زمانیکه خورشید در حال غروب کردن است، سکوت این منطقه را تنها برخورد یک پارو با آب بر هم می زند؛ آن هم زمانیکه ماهیگیران سعی می نمایند تله های ماهی تهیه شده از چوب بامبو را که قرنهاست به همین شکل طراحی می شوند، پنهان سازند. شب با خود چهره مدرنیته را به این منطقه می آورد. هر شب، صدها لامپ کوچک مینیاتوری که برای جذب حشرات بر روی گیاهان آویزان شده اند، روشن شده و ماهی ها را به تله ها می کشانند.

اکوسیستم ظریف پارک ملی شناور

وقتی از بالا به پارک ملی شناور نگاه می کنید، دریاچه 240 هزار کیلومتر مربعی لاک تک loktak lake به نظر به دریاچه ای پر از جزیره های کوچک شباهت دارد اما، آنها جزیره نیستند، بلکه فومدی هستند؛ انبوه گیاهی مخلوط از خاک و مواد ارگانیک در حال تجزیه شناور بر روی آب. بخش سبز رنگ فومدی در بالاترین نقطه و روی آب قرار گرفته و توده اصلی در سطح زیرین و زیر آب قرار گرفته است و مانند یک توده یخ بر روی آب شناور است. این حالت به فومدی اجازه می دهد تا در طول فصل خشکی ریشه های خود را به کف دریاچه برساند.

وقتی در فصل زمستان بارندگی کم می گردد و سطح آب دریاچه پایین می رود، ریشه های این گیاهان به کف دریاچه رسیده و فومدی ها دوباره رشد می نمایند. این ریشه ها مواد غذایی را از کف دریاچه جذب نموده و در فصل بارانی که بلافاصله بعد از فصل خشکی می آید، دوباره به سمت بالا راهنمایی می شوند. گیاه فومدی در مانیپور Manipur بطور طبیعی بر اثر جمع شدن تدریجی گیاهان شناور بر روی آب در طول سالها بوجود می آید و ضخامت این توده ها ممکن است به 2 متر برسد.

تنها پارک ملی شناور حافظت شده در دنیا

براساس مقاله دریاچه لاک تک کجاست باید بدانید که گیاهان فومدی برای بقای دریاچه لاک تک loktak lake حیاتی بوده و ماهیگیران از این توده های گیاهی استفاده می نمایند تا حصارهای دایره ای شکلی برای پرورش انواع ماهی بسازند. نزدیک به 4000 نفر از این ماهیگیران و خانواده هایشان در کلبه های کوچکی که روی فومدی ساخته شده و از میله ها و ورقه های فلزی، بامبو، چوب و سنگ تشکیل شده اند، زندگی می نمایند. این کلبه ها که به طرز کاملا مناسبی صرفه جویانه و در بیشتر فصلهای سال به طرز کلافه نماینده ای گرم بوده، به اندازه یک تختخواب حصیری، لوازم اولیه آشپزی، یک جعبه پر از لامپ اضافی و چیزهای کوچک دیگر فضا دارند.

خانواده های این منطقه بچه های خود را به تنها مدرسه ابتدایی شناور در دنیا که در اوایل سال 2017 افتتاح شد، می فرستند. این مدرسه نه تنها به آموزش بچه های آن منطقه می پردازد، بلکه برای عظیمسالان نیز امکانات آموزشی فراهم می سازد. فومدی های دریاچه لاک تک loktak lake، زیستگاه آهوهای رقصان سانگای نیز هستند؛ آهوهایی که سمهای آنها در طی سالیان طولانی برای قدم گذاشتن روی سطح اسفنجی فومدی ها دچار دگرگونی تدریجی شده و تکامل یافته اند. در سال 1977 عظیمترین فومدی دریاچه که 40 کیلومترمربع مساحت دارد، برای محافظت از آهوهای سانگای که در معرض انقراض بوده، با عنوان پارک ملی کیبول لامجاو Keibul Lamjao National Park انتخاب شد.

مادر یک قوم

قوم متئی Meitei که اکثریت قومی ایالت مانیپور Manipur را تشکیل می دهند، صدها سال است که در مانیپور Manipur زیست می نمایند. همانگونه که جامعه هندو رودخانه گنگ River Ganges را بعنوان الهه مادر زنده می بینند، قوم متئی Meitei نیز دریاچه لاک تک را با عنوان مادر خود و فراهم نماینده زندگی برای همه می شناسد. در معبدی در تانگا Thanga که یک روستا در یک شبه جزیره در جنوب شرقی دریاچه بوده، زنهای محلی صحنه هایی از داستان خلقت دنیا در اعتقادات متئی Meitei را بازسازی نموده و حرکتهای جادویی دستان آنها داستان اینکه چگونه آب به این منطقه آمد و به فراخواندن الهه های آب از درون دریاچه پرداخت را بیان می نمایند.

فومدی ها در آستانه فروپاشی

در دهه 1980 برای فراهم نمودن انرژی برق برای ایالات شمال شرقی هندوستان، سد در جنوب دریاچه لاک تک Loktak Lake ساخته شد و به همین دلیل، سطح آب دریاچه در طول سال بالاتر از حد معمول باقی می ماند. این موضوع باعث می گردد تا فومدی ها نتوانند ریشه های خود را به کف دریاچه برسانند و در نتیجه، نمی توانند در فصل زمستان دوباره رشد نموده و در حال فروپاشی هستند.

تحت نظارت چشمهای مراقب

بتازگی، کسانی که در دریاچه یا اطراف آن زندگی می نمایند، قدمهایی را برای نجات دادن فومدی ها برداشته اند. اونام مایپاکچاو 58 ساله که یک فعال اجتماعی و رئیس موسسه توسعه اکوتوریسم لاک تک Loktak بوده، می گوید: فومدی ها جهت پرورش ماهی و در بر دریافت کلبه های ماهیگیران، برای مردم لاک تک Loktak و مانیپور Manipur حیاتی هستند.مایپاکچاو که در تانگا Thanga بدنیا آمده و عظیم شده است، اعتقاد دارد که مسائل بوجود آمده توسط سدها قابل حل شدن هستند. او پیشنهاد می نماید که در فصلهای مختلف، سد باز گردد تا برخی از گیاهان فومدی و آب گل آلود بتوانند روی آب شناور شوند یا مردم محلی آنگونه که قرنها انجام می شد، فومدی های شناور را با دست تمیز و قطع نمایند.

یک منظره خیره نماینده

در دهه های اخیر، ایالت مانیپور Manipur بخاطر درگیری های خشن بین ارتش هندوستان و گروه های مختلف شورشی، آوازه ای منفی پیدا نموده و به همین دلیل، با وجود زیبایی دریاچه لاک تک Loktak، افراد غیر محلی بسیار کمی از آن بازدید می نمایند. محیط طبیعی و فرهنگ تنها پارک ملی حفاظت شده شناور در دنیا به اندازه غروبهای آن خیره نماینده و افسونگر بوده و با وجود اینکه از دید شما خارج می شوند، به مدت طولانی در خاطر باقی خواهد مانند.

گردشگری: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: همگردی
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 10211

به "دریاچه لاک تک؛ تنها پارک ملی حفاظت شده شناور در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه لاک تک؛ تنها پارک ملی حفاظت شده شناور در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید