در این 9 استان کولاک می گردد

به گزارش اکسپرس بلاگ، خبرنگاران: سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور طی روز چهارشنبه، نسبت به کولاک برف و بارش های سیل آسا در 9 استان هشدار سطح زرد و نارنجی صادر کرد.

در این 9 استان کولاک می گردد

به گزارش تسنیم، مطابق تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی، آلودگی هوا تا روز چهارشنبه در شهرهای صنعتی و پُرجمعیت ادامه دارد. روز چهارشنبه با نفوذ سامانه بارشی به کشور در استان های واقع در شمال غرب، غرب، جنوب غرب و شمال خلیج فارس، بارش برف و باران، وزش باد شدید موقتی و در استان های جنوبی رعدوبرق پیش بینی می گردد.

روز پنجشنبه به جز در جنوب شرق کشور در سایر منطقه ها بارش روی می دهد. شدت بارش های این دور روز برای استان های واقع در دامنه های زاگرس مرکزی و جنوبی است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، روز آدینه بارش پراکنده در نوار غربی کشور، منطقه ها جنوبی، شمال شرق و ارتفاعات البرز پیش بینی می گردد. خلیج فارس و تنگه هرمز چهارشنبه و پنجشنبه و دریای عمان سه شنبه و چهارشنبه مواج هستند.

توصیف سامانه: نفوذ سامانه با بارش های شدید

زمان آغاز: چهارشنبه 1401/10/14

زمان انتها: پنجشنبه 1401/10/15

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، احتمال تگرگ، وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

چهارشنبه 1401/10/14: خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام.

پنجشنبه 1401/10/15: خوزستان، فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام.

اثر مخاطره: آب گرفتگی معابر عمومی، اختلال در سفرهای بین شهری، اختلال در ترددهای داخل شهری، اختلال در فعالیت های عمرانی، سیلابی شدن رودخانه ها و مسیل ها، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، احتمال برخورد صاعقه، احتمال تأخیر و لغو پروازها

توصیه: آمادگی ناوگان حمل و نقل و راهداری ها، عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، پاک سازی آبروها و کانال های عبور آب درون شهری، پاک سازی دهانه پل ها، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، اجتناب از فعالیت های کوه نوردی و جابه جایی عشایر کوچ رو، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارت به وسیله شهرداری ها، راهداری ها، دستگاه های امدادی و سایر دستگاه های اجرایی مسئول.

توصیف سامانه: بارش برف

زمان آغاز: چهارشنبه 1401/10/14

زمان انتها: پنجشنبه 1401/10/15

نوع مخاطره: بارش برف و کولاک برف

منطقه اثر:

چهارشنبه 1401/10/14: چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد.

پنجشنبه 1401/10/15: کرمانشاه، جنوب شرق لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب و جنوب اصفهان.

اثر مخاطره: انسداد جاده ها و محورهای مواصلاتی به ویژه محورهای روستایی سردسیر، لغزندگی جاده ها و معابر عمومی، اختلال در ناوگان حمل و نقل، اختلال در فعالیت های عمرانی، اختلال در انتقال حامل های انرژی، سوخت، برق و گاز.

توصیه: آمادگی دستگاه های اجرایی مسئول و دستگاه های امدادرسان برای مقابله با برف، یخبندان، مه و کولاک در جاده ها، پرهیز از رفت و آمدهای غیر ضروری در سفرهای بین شهری، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی و جابه جایی عشایر کوچ رو، مدیریت حامل های انرژی.

توصیف سامانه: پایداری جو همراه با افزایش غلظت آلاینده های جوی

زمان آغاز: یکشنبه 1401/10/11

زمان انتها: چهارشنبه 1401/10/14

نوع مخاطره: افزایش غلظت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا

منطقه اثر:

یکشنبه 1401/10/11: تهران، کرج، اراک، یزد، اصفهان، اهواز.

دوشنبه 1401/10/12: اراک، یزد، اصفهان، اهواز.

سه شنبه 1401/10/13: اراک، اصفهان، اهواز، تبریز، یزد، سمنان، مشهد.

چهارشنبه 1401/10/14: تهران، کرج، اراک، اصفهان، یزد، سمنان، مشهد.

اثر مخاطره: افزایش شاخص آلودگی هوا در حد ناسالم برای گروه های حساس و در صورت عدم مهار منابع آلاینده (ثابت و متحرک، به ویژه در منطقه ها پرتردد) تا حد ناسالم.

توصیه: مدیریت بهینه در مصرف سوخت های فسیلی، کنترل فعالیت های صنعتی آلاینده، کاهش تردد غیر ضروری و پرهیز از حرکات ورزشی در فضای باز، به ویژه سالمندان، بچه ها و افراد با سابقه بیماری های قلبی و تنفسی.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 23 دی 1401 بروزرسانی: 23 دی 1401 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 26918

به "در این 9 استان کولاک می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در این 9 استان کولاک می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید