راهنمای انتخاب برترین فریم عینک طبی مطابق با فرم صورت شما

به گزارش اکسپرس بلاگ، انتخاب فریم تازه برای عینک طبی تجربه ای سرگرم کننده و فرصتی برای بازی با استایل شخصی شما است. بااین حال، گاهی انتخاب برترین فریم عینک طبی کاری به شدت سخت می گردد. البته، از قلم نیاندازید که در انتخاب فریم عینک طبی هیچ درست و غلطی وجود ندارد. شما باید فریم های مختلف را آنالیز و امتحان کنید تا برترین آن ها را پیدا کنید. با وجود این، هنگام انتخاب فریم عینک باید چند نکته مهم و کلی را در نظر داشته باشید. در این مقاله، این نکات را می خوانید.

راهنمای انتخاب برترین فریم عینک طبی مطابق با فرم صورت شما

تعیین لنز عینک

قبل از خرید عینک طبی در هر مدل و طرحی، باید بدانید که چشمان شما به چه لنز و شیشه عینکی احتیاج دارد. انواع مختلف لنزهای عینک طبی می توانند مسائل بینایی متفاوتی را حل نمایند. انتخاب این لنزها می تواند بر مدل فریم انتخابی شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، لنزهایی که مناسب چشم های آستیگمات هستند، با لنزهایی که جهت حل مشکل نزدیک بینی به کار می روند، تفاوت دارند. لنزهای چندکانونی که جهت حل مشکل پیرچشمی استفاده می شوند نیز با این دو لنز متفاوت هستند.

برای تعیین لنز مناسب چشم خود باید از چشم پزشک یا اپتومتریست یاری بگیرید. او می تواند با توجه به معاینات چشم پزشکی، برترین نوع لنز و عینک طبی را به شما معرفی کند. پس از اینکه نمره چشم شما تعیین شد، می توانید به مسائل زیبایی شناختی برای انتخاب برترین فریم عینک طبی فکر کنید.

انتخاب شکل فریم عینک

برای انتخاب برترین فریم عینک طبی که به شما ظاهری شیک می دهد، باید به شکل فریم و تناسب آن با صورت خود توجه کنید. به این منظور، باید ابتدا شکل صورت خود را بشناسید و متوجه شوید که فرم صورت تان در کدام دسته قرار می گیرد. به طور کلی، فرم صورت افراد یکی از این اشکال است:

 • صورت مربعی شکل: افراد با صورت مربعی شکل، پیشانی و چانه ای پهن و فکی زاویه دار و پهن دارند.
 • صورت گرد: پیشانی، گونه ها و چانه افراد با صورت گرد، طول و عرضی یک میزان دارد و خطوط گونه و فک آن ها نیز نرم است.
 • صورت قلب شکل: پیشانی این افراد پهن، چانه آن ها باریک و گونه هایشان برجسته است.
 • صورت الماسی شکل: افراد با صورت الماسی شکل، پیشانی و چانه باریک، گونه های پهن تر و پُرتری دارند.
 • صورت بیضی شکل: کسانی صورت آن ها بیضی شکل است، پیشانی و چانه باریک، گونه های بلند و پهن و خط فکی خمیده و ظریف دارند.
 • صورت مثلثی شکل: پیشانی این افراد باریک و خط فک و چانه شان پهن است.

صورت شما تقریبا به یکی از این اشکال است اما از قلم نیاندازید که شکل دقیق صورت هر فرد مختص خود اوست و چهره هیچ کس دقیقا به شکل قلب، دایره، مربع یا سایر اشکال هندسی نیست. در واقع، صورت بیشتر افراد ترکیبی از چند شکل مختلف است. البته، این برای کسانی که در پی برترین فریم عینک طبی هستند، خبر خوبی است چون بر این اساس، بسیاری از مدل های مختلف فریم عینک روی تمام فرم های صورت عالی به نظر می رسند.

کدام مدل فریم برای کدام فرم صورت مناسب است؟

بعد از اینکه فرم صورت خود را تعیین کردید، نوبت به انتخاب برترین فریم عینک طبی می رسد. در ادامه، فریم های مناسب برای انواع فرم صورت را می خوانید. نباید فراموش کنید که این قواعدفقط نکاتی هستند که به شما یاری می نمایند تا ویژگی های صورت خود و مدل فریم عینک را متعادل کنید. برای انتخاب برترین فریم عینک طبی که متناسب با صورت شماست، باید ابتدا مدل های مناسب آن را آنالیز و امتحان کنید تا به برترین و مناسب ترین فرم از نظر خودتان برسید.

فریم عینک برای صورت های مربعی شکل

کسانی که چهره ای به این شکل دارند باید در پی فریم های گرد و ظریف تر باشند که از استخوان های گونه هایشان پهن تر باشد و در عین حال، متناسب با طول و عرض صورتشان باشد. اشکال فریم عینک طبی که به این افراد پیشنهاد می گردد، عبارت اند از:

 • فریم های گرد؛
 • قاب های بیضی شکل؛
 • فریم های رنگی.

فریم عینک برای صورت های گرد

هنگام انتخاب عینک برای صورت های گرد باید سراغ فریم هایی بروید که حدود چهره را تعیین می نمایند. عینک های برجسته و زاویه دار با خطوط یکدست چنین خصوصیتی دارند. فریم هایی که به افراد با صورت های گرد پیشنهاد می کنیم، عبارت اند از:

 • فریم های مستطیلی شکل؛
 • قاب های زاویه دار و هندسی؛
 • فریم های دارای قوس و کشیدگی به سمت بالا مانند فریم های گربه ای.

فریم عینک برای صورت های قلبی شکل

برای یافتن برترین فریم عینک طبی برای صورت های قلبی شکل، باید سراغ فریم هایی با ظاهر متضاد شکل این صورت ها بروید. در پی فریم هایی باشید که دنباله دار یا کمی پهن تر از پیشانی هستند و پایه هایی گرد برای متعادل کردن و تکمیل ویژگی های چهره دارند. برترین مدل های فریم برای چهره های قلبی شکل به این ترتیب هستند:

 • فریم عینک خلبانی؛
 • قاب های مستطیلی یا بیضی شکل؛
 • فریم های گرد.

فریم عینک برای صورت های مثلثی شکل

برای استفاده از ویژگی های چهره مثلثی شکل و افزودن کنتراست به آن، در پی فریم هایی باشید که با تضادهای بالا و پایین صورت تان بازی می نمایند و شکل های گرد و زاویه دار را با یکدیگر ترکیب می نمایند. فریم هایی با این خصوصیات عبارت اند از:

 • فریم مدل ابرویی؛
 • قاب عینک خلبانی؛
 • فریم های گربه ای.

فریم عینک برای صورت های بیضی شکل

برترین فریم عینک طبی برای صورت های بیضی شکل، فریمی است که به تعادل طبیعی فریم و چهره یاری می نماید و به انحناهای ظریف صورت فرد زاویه می دهد. برای چهره هایی به شکل بیضی، در پی فریمی باشید که به میزان پهن ترین بخش های صورت شما که معمولا اطراف ناحیه چشم است، عریض باشد و به ویژگی های صورت شما کنتراست خاصی می بخشد. فریم های مناسب برای چهره های بیضی شکل عبارت اند از:

 • فریم های مربعی یا مستطیلی شکل؛
 • قاب هایی با اشکال هندسی؛
 • فریم های عینک مدل ابرویی.

فریم عینک برای صورت های الماسی شکل

برای چهره هایی که به شکل الماس هستند، باید قاب های عینکی تهیه کنید که توجه همه را به چشمان شما جلب می نمایند و در عین حال، با زوایای صورت کنتراست اندکی دارند. فریم های منحنی با خطوط ظریف به ویژه برای چهره های الماسی شکل برترین گزینه هستند. به افرادی که صورت های الماسی شکل دارند، چنین فریم هایی را پیشنهاد می کنیم:

 • فریم های بیضی شکل؛
 • قاب های عینک مدل گربه ای یا ابرویی؛
 • فریم های گرد.

فریم عینک برای سایر اشکال و ویژگی های چهره

ممکن است که چهره شما علاوه بر آنچه شرح دادیم، ویژگی های دیگری هم داشته باشد که آن ویژگی ها در تعیین برترین فریم عینک طبی نقش مهم تری دارند. بر این اساس، فریم هایی که برای سایر ویژگی های چهره مناسب هستند، عبارت اند از:

 • فریم عینک برای چهره های کوچک تر: برای ایجاد تناسب میان فریم عینک و چهره چنین افرادی باید فریم هایی را انتخاب کرد که به میزان عرض یا کمی پهن تر از صورت آن ها هستند. معمولا فریم هایی با عرض لنز 50 تا 52 میلی متر و پل بینی 14 تا 16 میلی متر برای چنین افرادی مناسب تر است. به کسانی که صورت هایی کوچکتر دارند، فریم هایی مانند مستطیلی، بیضی یا گربه ای را پیشنهاد می کنیم که ویژگی های چهره آن ها را تضعیف نمی نماید و حالت آن را بهبود می بخشد.
 • فریم عینک برای چهره های کشیده: برای انتخاب برترین فریم عینک طبی برای چنین چهره هایی باید شکل و مدلی را انتخاب کنید که کنتراست ایجاد می نماید. فریم های مربعی شکل، دارای اشکال هندسی یا مدل های کشیده تر و بزرگتر و فریم هایی که دورنگ هستند، برای این چهره ها مناسب تر هستند.
 • قاب های عینک برای صورت های پهن یا سر بزرگ: هنگام خرید عینک طبی برای چنین افرادی باید در پی فریم هایی باشید که کمی پهن تر از صورت هستند.
 • فریم عینک برای مردان طاس: چنین آقایانی باید فریم هایی انتخاب نمایند که شخصیت و استایل آن ها را به نمایش بگذارد. فریم هایی با خطوط تیز مانند مربع یا اشکال هندسی به چهره آن ها کنتراست خوبی می بخشد و قاب های عینک مستطیلی یا بیضی به چهره آن ها ظرافت خاصی می دهد.
 • فریم با پل کوتاه تر: کسانی که پل بینی کوتاه تر، استخوان گونه بلندتر یا صورتی پهن تر دارند، با فریم های عینک دارای پل کوتاه تر مجذوب کننده تر می شوند.

میزان فریم عینک

معمولا میزان های مختلف فریم تمام عینک ها در بخش داخلی دسته آن ها نوشته شده است. در بعضی از فریم ها نیز این میزان ها را پشت پل یا داخل بخش بینی عینک می بینید. این میزان ها سه عدد هستند که هر کدام یک مقیاس را نشان می دهند. برای اینکه بهتر متوجه این میزان ها شوید، آن ها را با حروف الف، ب و ج تعیین می کنیم.

عدد سمت چپ میزان های عینک یا همان الف، نشان دهنده قطر عدسی است. این میزان، میزان پهن ترین نقطه از قطر عدسی را نشان می دهد که با میلی متر میزان گیری می گردد. عدد سمت راست میزان های عینک یا ب نیز میزان عرض پل عینک را نشان می دهد. این بخش در فاصله میان دو لنز عینک واقع شده است و روی بینی شما قرار می گیرد. این عدد برای انتخاب عینکی مناسب بسیار اهمیت دارد. حرف ج هم طول دسته های عینک شما را نشان می دهد.

برای انتخاب برترین فریم عینک طبی باید فقط الف و ب از عینک قدیمی خود را با عینک تازه مطابقت دهید تا فریم تناسب داشته باشد و با استفاده از آن احساس مشابه با عینک قبلی داشته باشید.

اگر به خرید آنلاین عینک طبی فکر می کنید، باید به میزان های آن بیشتر توجه داشته باشید. برای میزان گیری دقیق میزان های فریم عینک خود فقط به یک خط کش و آینه احتیاج دارید. روبه روی آینه بایستید و خط کش را در راستای شقیقه خود نگه دارید. فاصله میان شقیقه های خود را بر حسب اینچ میزان بگیرید. سپس، مقیاس میزان گیری شده را در 25.4 ضرب کنید تا از اینچ به میلی متر تبدیل گردد. حالا بر اساس میزان های صورت تان، عرض کلی فریم عینک مورد نظر خود را محاسبه کنید. این میزان شامل عرض عدسی به علاوه عرض پل عینک خواهد بود.

برترین رنگ برای فریم عینک

انتخاب رنگ مناسب برای فریم عینک گاهی سخت می گردد چون انتخاب رنگ مناسب یا اشتباه ظاهر شما را کاملا تغییر می دهد. در برترین حالت، فریم باید به رنگی باشد که با رنگ پوست، مو و چشمان شما در تضاد است. بااین حال، برای هر یک از این موارد نیز قواعد خاصی را باید رعایت کنید.

هماهنگ کردن رنگ فریم عینک با تناژ پوست

معمولا مردم موقع انتخاب فریم عینک به تناژ و رنگ پوست خود توجهی نمی نمایند اما این موضوع برای انتخاب مناسب ترین رنگ فریم عینک اهمیت دارد. به طور کلی، تناژ پوست افراد به دو دسته گرم و سرد تقسیم می گردد. برای اینکه بدانید تناژ پوست تان چیست، مقداری طلا و نقره را در نور روز روی صورت خود نگه دارید. اگر طلا باعث می گردد که چهره ای روشن تر پیدا کنید و رنگ پوست شما را تکمیل می نماید، تناژ پوستی گرمی دارید. در صورتی که نقره ظاهر شما را بهتر می نماید هم تناژ پوست تان سرد است.

هماهنگ کردن رنگ فریم عینک با رنگ مو

فرقی نمی نماید که در پی فریم عینک طبی زنانه یا مردانه باشید، به هرحال، یکی از راه های انتخاب برترین فریم عینک طبی با رنگی مناسب هماهنگ کردن آن با رنگ موها است. هر رنگ مو با فریم عینک طبی مردانه یا زنانه به رنگ خاصی هماهنگ تر می گردد و در ادامه مهم ترین آن ها را می خوانید.

رنگ موی بلوند با تناژ سرد

برای افرادی که موهایی به این رنگ دارند، فریم های عینک با رنگ های خاکستری، لاک پشتی تیره، صورتی، آبی یا بنفش مناسب است. سعی کنید از فریم هایی با رنگ های طلایی یا زرد پرهیز کنید چون این کار شما را رنگ پریده نشان می دهد.

رنگ موی بلوند با تناژ گرم

افرادی که مویی به این رنگ دارند، باید به سراغ فریم هایی با رنگ های گرم مانند مرجانی، هلویی، قرمز، لاک پشتی روشن و کهربایی بروند. فریم به رنگ سبز جنگلی نیز برای کسانی که موی بلوند با تناژ گرم و چشمانی به رنگ سبز یا آبی دارند، مناسب تر است.

رنگ موی خرمایی

کسانی که رنگ موی خرمایی با تناژ سرد دارند می توانند از فریم هایی با رنگ های گوناگون استفاده نمایند. رنگ های سبز با تناژ سرد، بنفش و قرمزهایی مانند یاقوتی و گیلاسی به چنین موهایی می آیند. فریم های مشکی نیز با این موها مجذوب کننده می شوند.

آن هایی که موهای خرمایی با تناژ گرم دارند نیز بهتر است سراغ فریم های طلایی متالیک بروند. رنگ های لاک پشتی روشن، کهربایی، سفید کرمی و سبز تیره تر نیز این رنگ مو را تکمیل می نماید.

رنگ موی قرمز

موهایی به رنگ قرمز با قاب های عینک به رنگ های سبز، تیره، لاک پشتی، مشکی، قهوه ای مایل به قرمز، طلایی، مسی و قرمز تیره تر هماهنگ می شوند. توجه داشته باشید که رنگ فریم عینک مکمل رنگ موهای شما باشد.

رنگ موی مشکی

موهای مشکی رنگ با فریم های مشکی یا لاک پشتی تیره هماهنگ می شوند. اگر تناژ پوست تان گرم تر است، می توانید از رنگ های روشن مانند زرد قناری، صورتی تند و سبز لیمویی هم بهره ببرید. کسانی که تناژ پوست سردتر و موهای مشکی دارند هم می توانند به داشتن فریم های عینک با رنگ های سبز تیره یا بنفش تیره و فریمی با سایه های نقره ای فکر نمایند.

رنگ موی خاکستری

این رنگ مو برای داشتن فریم هایی با رنگ های جسورانه تر عالی است. سعی کنید فریمی با رنگ های قرمز گیلاسی، آبی اقیانوسی یا سبز جنگلی را امتحان کنید تا متناسب ترین آن ها پیدا گردد. از فریم هایی با رنگ های زرد یا قهوه ای هم دوری کنید چون این فریم ها رنگ پوست تان را کدر می نمایند و شما را رنگ پریده نشان می دهند.

کلام آخر

ایستادن روبه روی ویترین عینک فروشی و انتخاب برترین فریم عینک طبی معمولا کاری سخت و زمان بر است. انتخاب فریم بر اساس شکل صورت و میزان های آن یا رنگ پوست و مو کار شما را ساده تر می نماید. در این مقاله، درباره این معیارها شرح دادیم. شما برای انتخاب برترین فریم عینک طبی به کدام یک از این معیارها توجه می کنید؟

منبع: clearly

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 آذر 1402 بروزرسانی: 18 آذر 1402 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 29897

به "راهنمای انتخاب برترین فریم عینک طبی مطابق با فرم صورت شما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای انتخاب برترین فریم عینک طبی مطابق با فرم صورت شما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید