سایت انگلیسی آمار جدیدی از بازداشت شاهزاده های سعودی را منتشر کرد

به گزارش اکسپرس بلاگ، ایسنا نوشت:سایت میدل ایست آی انگلیس در ادامه افشاگری های رسانه ای درباره اقدامات جدید شاهزاده ماجراجو و جوان سعودی درباره بازداشت دو ولیعهد احتمالی دیگر این کشور گزارش داد، محمد بن سلمان دست کم 20 شاهزاده از خاندان سلطنتی را بازداشت نموده است.

سایت انگلیسی آمار جدیدی از بازداشت شاهزاده های سعودی را منتشر کرد

این سایت دست کم از بازداشت چهار شاهزاده مطمئن است که احمد بن عبدالعزیز، برادر ملک سلمان، پادشاه عربستان، پسرش نایف بن احمد بن عبدالعزیز و رئیس سازمان اطلاعات و امنیت نیروی زمینی و شاهزاده محمد بن نایف، ولیعهد سابق و برادرش نواف هستند.

به گزارش این سایت، منابعی که نامی از آنها برده نشده، گفتند، بن سلمان بعد از عملیات بازداشت شاهزادگان، دستور داده حمایت خود را از او اعلام نمایند، بعضی از آنها به وسیله توییتر این را اعلام نموده اند.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی به نقل از منابع آگاه از ماجرا بیان کرد، عربستان سه شاهزاده برجسته از جمله احمد بن عبدالعزیز، شاهزاده محمد بن نایف، برادرزاده ملک سلمان را به ادعای طرح و نقشه برای کودتا بازداشت نموده است.

محمد بن سلمان، ولیعهد و پسر ملک سلمان و حاکم دوفاکتوی عربستان از زمان براندازی محمد بن نایف و کنار زدن او از کرسی ولیعهدی در سال 2017 تقلا برای تقویت قدرت خود را شروع نموده است.

در همان سال محمد بن سلمان تعدادی از اعضای خاندان سلطنتی و شخصیت های برجسته سعودی را در داخل هتل ریتز کارلتون در قالب کمپین مبارزه با فساد بازداشت کرد که ضربه ای به وجهه او در داخل و خارج وارد کرد.

پنج منبع بر خبر بازداشت دو شاهزاده احمد و محمد بن نایف در عملیات اخیر بازداشت ها مهر تایید زدند.

یک منبع در این رابطه گفت: ولیعهد در دور جدید بازداشت ها آنها را متهم نموده با گروه های خارجی از جمله آمریکایی ها و غیره درصدد اجرای کودتا بوده اند.

یکی از این منابع که منبع منطقه ای است، تاکید نمود: محمد بن نایف و نواف برادر ناتنی اش روز آدینه در زمانی که در چادر خصوصی خود در صحرا بودند، بازداشت شدند.

دو منبع نیز گفتند، شاهزاده احمد در منزلش بازداشت شده است.

منبع منطقه ای تاکید نموده است: ولیعهد با این بازداشت ها سعی در قبضه کردن قدرت به طور کامل دارد و با این پاکسازی می خواهد قدرت خود را تقویت کند.

وی اظهار داشت، اکنون دیگر در برابر او هیچ رقیبی وجود ندارد که اعتراضی به تکیه زدنش بر تخت سلطنت بکند.

یک منبع دیگر اظهار داشت، شاهزداگان به خیانت متهم هستند.

منبع سومی نیز تاکید نمود، آنها با حمایت قبایل بانفوذ اجرای کودتا را برسی می کردند اما این مناقشات به مرحله پیشرفته ای نرسید.

دفتر اطلاع رسانی دولت عربستان به درخواست ها درباره بازداشت این شاهزادگان که وال استریت ژورنال برای اولین بار آن را رسانه ای کرد، پاسخی نداده است.

محل بازداشت این سه شاهزاده نیز معین نیست و هیچ راه ارتباطی با آنها وجود ندارد.

منبع سوم توضیح داد: با توجه به صندلی آنها در خاندان سلطنتی باید با آنها با احترام برخورد گردد.

به گفته منبع منطقه ای، ملک سلمان با بازداشت های اخیر موافقت نموده و امضایش پای حکم جلب شاهزادگان است و او در صحت عقلی و روانی این کار را انجام داده است.

ملک سلمان روز پنج شنبه نیز با دومینیک راب، وزیر خارجه انگلیس در ریاض با حضور ولیعهد نشست داشت.

محمد بن سلمان (34 ساله) به دلیل بسط قدرتش خشم و نارضایتی بعضی شاخه های برجسته خاندان سلطنتی حاکم را برانگیخته است.

منابع افزودند: بعضی منتقدان بعد از کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول در سال 2018 و بعد از بزرگترین حمله به زیرساخت های نفتی این کشور در سال گذشته میلادی در قدرت او در اداره کشور تردید دارند.

افراد خاندان سلطنتی کوشش می نمایند ترتیب ولیعهدی و قدرت را تغییر دهند و شاهزاده احمد بن عبدالعزیز را راه چارهی ممکن می دانند که از حمایت طرف های مختلف برخوردار است.

منابع می گویند، افراد خاندان سلطنتی معتقدند بعضی افراد خاندان سلطنتی برای تغییر ولیعهد و به کرسی نشاندن شاهزاده احمد کوچکترین برادر ملک سلمان و تنها برادر در قید حیات ملک سلمان کوشش می نمایند چون او را تنها راه چاره ممکن می دانند که از حمایت بعضی اعضای خاندان سلطنتی و بعضی گروه های غربی برخوردار است.

این در حالی است که مقامات عربستان درباره ولیعهدی یا نقدها مطرح شده از محمد بن سلمان نظری نداده اند.

البته شاهزاده محمد در بین جوانان سعودی از حمایت هایی برخوردار است و گفته می گردد بعضی شخصیت ها در داخل خاندان سلطنتی آل سعود که حدود 10 هزار تن هستند، از او شدیدا حمایت می نمایند. شاهزاده هر چند به دلیل کاهش محدودیت های اجتماعی در جامعه شدیدا محافظه کار عربستان و کوشش برای متنوع سازی منابع درآمدی این کشور به غیر از نفت حامیانی دارد اما به دلیل جنگ در یمن، قتل خاشقجی و بازداشت مدافعان حقوق زنان به شدت با نقدها بین المللی روبه رو است.

منتقدان ولیعهد سعودی از جمله شاهزاده جدا شده و مستقر در خارج تصاویری از شاهزاده احمد منتشر کرد که اعلام می نماید با او بیعت می نماید.

روزنامه بلومبرگ آمریکا نیز در این باره گزارش داد، دفتر سلطنتی به اعضای شورای بیعت اطلاع داده که احمد بن عبدالعزیز (78 ساله) و محمد بن نایف (61 ساله) در صدد انجام کودتا بوده اند.

به نوشته این روزنامه، بازداشت های روز آدینه تسلسل هرمی در عربستان را به طور گسترده به هم می ریزد به خصوص که شاهزاده احمد آخرین پسر باقی مانده در قید حیات عبدالعزیز آل سعود، بنیانگذار پادشاهی عربستان سعودی است و به او به عنوان نامزد احتمالی برای پادشاهی عربستان نگریسته می گردد. او همچنین عضو برجسته شورای بیعت است.

310311

گردشگری: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 1215

به "سایت انگلیسی آمار جدیدی از بازداشت شاهزاده های سعودی را منتشر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سایت انگلیسی آمار جدیدی از بازداشت شاهزاده های سعودی را منتشر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید