هرآنچه از لباس های محلی بانوان ایرانی باید بدانید

به گزارش اکسپرس بلاگ، لباس های بومی در منطقه ها مختلف ایران، هرکدام بیانگر فرهنگ و هویت آن منطقه است. لباس یکی از مهمترین نماد ها و مولفه های فرهنگی در یک کشور است.

هرآنچه از لباس های محلی بانوان ایرانی باید بدانید

اقوام مختلف ایرانی هریک پوششی متفاوت و مجذوب نماینده دارند؛ شاید بارها به منطقه ها مختلف سفر نموده باشید و تنوع رنگی و شکلی در لباس اقوام نظرتان را جلب نموده باشد. شاید با انواع و اقسام این لباس های بومی عکس هم انداخته باشید.

با ما همراه باشید و در این گزارش با لباس های محلی بانوان ایران بیشتر آشنا شوید.

لباس محلی بانوان ترکمن

مردم ترکمن در بخش های شمالی و شرقی استان گلستان و قسمت هایی از خراسان ساکن هستند. در لباس های محلی ترکمن، رنگ های خاکی و قرمز به کار می رود. لباس های بانوان به صورت پیراهن های بلند است. برخی از آن ها از پوشیه صورت هم استفاده می نمایند.

لباس محلی بانوان گیلان

لباس های رنگارنگ محلی زنان گیلانی به سه بخش شرق، غرب و مرکز گیلان تقسیم می گردد. لباس زنان در شرق گیلان معروف به لباس قاسم آبادی، در غرب معروف به تالشی و در مرکز گیلان به رسوخی شناخته می گردد. در تمام این لباس های محلی رنگارنگ، دامن های شلیته و پرچین بلند با جلیقه های پولک دوزی شده دیده می گردد. روسری ها به رنگ روشن و سفید بوده و زیر روسری سربند یا لچک هم بسته می گردد. پیراهن زنان گیلانی، عموماً به رنگ قرمز است.

لباس محلی بانوان خراسانی

لباس محلی بانوان خراسانی شامل دامن شلیته و پر چین است که در برخی منطقه ها تا زیر زانو و در برخی جا ها تا بالای زانو می رسد. این دامن از پارچه های رنگارنگ در لایه های مختلف دوخته می گردد. در برخی مواقع، روی پارچه سفید اصلی، نوار های رنگی می دوختند. از دیگر اجزای لباس زنان، جلیقه مخملی، چارقد، کلاه، دستمال روی چارقد و قباست.

لباس محلی بانوان کرد

لباس محلی بانوان کرد، بر طبق منطقه آنان مانند کردی اورامی، کردی سنندجی، سقزی، مریوانی، بانه ای و …. دسته بندی می گردد. لباس محلی بانوان در کردستان، اورامی نامیده می گردد. لباس محلی بانوان کرد شامل کراس یا پیراهن بلند، کوا (پوششی بلند بر روی کراس)، سوخمه (نیم تنه های بدون آستین و گا ه مشکی با گلدوزی بر روی پیراهن)، کوله بال (نیم تنه ای دارای آستین تا آرنج)، سلطه (نیم تنه ای دارای آستین تا مچ دست)، شال و سروین (روسری از پارچه های بسیار نفیس و به رنگ مشکی) می باشد.

لباس محلی بانوان در هرمزگان

لباس های محلی بانوان در جنوب ایران، دارای پارچه هایی نازک است و رنگ هایی مانند آبی، بنفش، صورتی و سبز در آن به کار رفته است. اجزای لباس محلی بانوان در هرمزگان شامل پیراهن، چادر بندری، شلوار بندری، برقع و صندل است.

لباس محلی بانوان ابیانه

بانوان روستای ابیانه در کاشان، از لباس هایی با دامن تا زیر زانو و روسری های سفید گلدار استفاده می نمایند.

لباس محلی بانوان بلوچ

قوم بلوچ در جنوب شرقی سیستان و بلوچستان و در مرز های پاکستان و افغانستان زندگی می نمایند. لباس های سنتی بانوان این منطقه شامل لباس های رنگارنگ تا زانو و شلوار یک شکل با لباس است. آن ها معمولاً زیورآلاتی مانند گردبند و دستبند دارند و برای پوشش سر و شانه های خود از شالی بلند استفاده می نمایند.

لباس محلی بانوان کهگیلویه

لباس محلی بانوان کهگیلویه شامل ارخالق (نوعی کت زنانه با آستین های بلند)، جومه (لباس بلندی رنگارنگ آستین دار و چاک دار). کلاه زنانه، روسری و چارقد و دستمال است.

لباس محلی بانوان قشقایی

استان فارس مرکز اصلی زندگی قشقایی های به شمار میرود. پوشش بومی بانوان قشقایی دامن های بلند، چند لایه، رنگارنگ و روسری بلند است.

لباس محلی لری

مردم لر بیشتر در منطقه ها غرب و جنوب غربی ایران زندگی می نمایند. بانوان این خطه جلیقه ای روی پیراهنشان می پوشند و روسری بلندی دارند که شانه، گردن و سرشان را می پوشاند.

لباس محلی بختیاری

بختیاری ها در جنوب غربی ایران در استان های چهار محال و بختیاری، خوزستان، اصفهان، کهگیلویه و بویر احمد و لرستان زندگی می نمایند. لباس قبیله عشایری بختیاری بستگی به شرایط آب و هوایی نسبتاً متنوع است. پوشش بانوان بختیاری معمولا به صورت دامن های رنگارنگ و لایه بندی شده با جلیقه هایی ست شده و روسری های بلند است.

باشگاه خبرنگاران

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: گردشبان
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 16066

به "هرآنچه از لباس های محلی بانوان ایرانی باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه از لباس های محلی بانوان ایرانی باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید