چیز هایی در مورد پنبه که نمی دانید

به گزارش اکسپرس بلاگ، پنبه در میان الیاف طبیعی که در جهان برای دوخت انواع لباس استفاده می شوند، اصلی ترین ماده مورد استفاده است. در واقع می توان پنبه را به شکلی ستون فقرات صنعت نساجی جهان برشمرد. کشور های زیادی در سرتاسر جهان پنبه را در ابعاد گسترده کشت، و در صنایع نساجی خود مورد استفاده قرار می دهند.

چیز هایی در مورد پنبه که نمی دانید

چگونگی تولید پنبه ارگانیک

الزامات تولید پنبه ارگانیک، مجموعه تغییراتی است که باید در محصولات زراعی و کشاورزی انجام شود تا یک محصول ارگانیک در نظر گرفته شود. برای شروع، مزارع ارگانیک باید قبل از کاشت اولین محصول ارگانیک، بدون استفاده از مواد ممنوعه شیمیایی که اطلاعاتش در دسترس تولید کنندگان قرار می گیرد، یک دوره پاکسازی سه ساله را بگذرانند. مزارع همچنین باید به موانع فیزیکی خاصی مجهز باشند تا از تماس محصولات ارگانیک با هر نوع ماده شیمیایی، مانند روان آب سطحی با محصولات مجاور جلوگیری شود. تولیدکنندگان همچنین باید با حفظ و یا بهبود شرایط فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک، از طریق روش های کشت و زرع، خاک را تقویت کنند و فرسایش خاک را به حداقل برسانند. تولید کنندگان ارگانیک همچنین باید شیوه هایی را برای حمایت از تنوع زیستی به کار گیرند. چنین شیوه هایی شامل مدیریت تلفیقی آفات (IPM) است که شامل دستکاری اکوسیستم هایی است که هم برای محصولات و هم برای ارگانیسم هایی که در اطراف آن ها زندگی می کنند، سودمند است. علاوه بر این روش ها، تولیدکنندگان فقط می توانند از مواد مغذی و اصلاحات خاک موجود در فهرست ملی مواد مصنوعی مجاز در تولید محصولات استفاده کنند.

مناطق تولید کننده پنبه ارگانیک

پنبه ارگانیک در حال حاضر در بسکمک از کشورها با پیروزیت کشت می شود. بزرگترین تولیدکنندگان (تا سال 2007) ترکیه ، هند و چین بودند.

تولید پنبه ارگانیک در آفریقا حداقل در 8 کشور انجام می شود. اولین تولید کننده پنبه سازمان SEKEM در مصر بود که در سال 1990 فعالیت خود را شروع کرد. کشاورزان بعداً دولت مصر را متقاعد کردند که حمایت هایی برای تولید در اراضی کشاورزی زیر کشت پنبه انجام دهد و روش های مرسوم را به روشهای یکپارچه ارگانیک تبدیل کند و به 90٪ کاهش استفاده از سموم دفع آفات مصنوعی در مصر و 30٪ افزایش عملکرد دست یابد.

هر ساله شرکت های بیشتری مانند نایک، وال مارت و حتی C&A (توزیع کننده مد اروپا) حرکت از تولید مرسوم پنبه به تولید ارگانیک را انجام داده اند. از سال 2011، چین، ایالات متحده، هند، پاکستان، ایران، برزیل، ترکیه، یونان، استرالیا، سوریه، اقتصادی و مصر همه پنبه ارگانیک تولید می کنند.

مزایای کشت پنبه ارگانیک برای کشاورزان تا مصرف کنندگان

پنبه ارگانیک در سطوح مختلف، زنجیره ارزش و مزایای زیادی دارد.

کشاورزان، بازرگانان، خرده فروشان و مصرف کنندگان همه از مزایای اقتصادی ، اجتماعی و اکولوژیکی پروژه های پنبه ارگانیک بهره مند می شوند.

برای کشاورزان می توان مزایایی از جمله: ایجاد تعادل در اکوسیستم و در نتیجه بهره وری بیشتر کشت، بهبود شرایط اقتصادی، بهبود دسترسی به انواع بازار های عرضه، را نام برد.

برای تاجران و فروشندگان عمده و خرده نیز مزایایی نظیر: مشارکت در بازاری پویا و پر رونق، امکان بررسی و مدیریت ریسک و کیفیت، کمک به بهبود وضع اکولوژیکی و اجتماعی جامعه مصرف کننده را بر شمرد.

برای مصرف کنندگان نیز می تواند خرید محصولی با کیفیت و سالم، کمک به چرخه بازیافت طبیعی و حفظ محیط زیست، تاثیر مثبت بر معیشت تولید کنندگان و کشاورزان را از مزایایی خرید محصولاتی با پایه پنبه نام برد.

برخی مزایای لباس های پنبه ای

  • لباس های پنبه ای راحت و نرم هستند. به سادگی پوشیده می شوند و شما حین پوشیدن آن ها احساس راحتی و سبکی می کنید.
  • پارچه ها نخی جاذب رطوبت هستند. با توجه به ساختار شیمیایی پنبه که شامل گروه هیدروکسیل است که خاصیت آب دوستی را ایجاد می کند. بنابراین، پارچه پنبه ای جاذب است، رطوبت را از بدن منتقل می کند و تبادل رطوبت را تضمین می کند. میزان رطوبت پنبه در دمای اتاق 6-7٪ است.
  • لباس پنبه ای با ایجاد عایق حرارتی در تابستان و سرما در زمستان از گرما محافظت می کند زیرا پارچه پنبه هوا را بین الیاف خود به دام می اندازد.
  • از آنجا که پنبه ضد آلرژی است به ندرت باعث واکنش های آلرژیک می شود و پوست را تحریک نمی کند، در محصولات پزشکی مانند باند و گاز استفاده می شود.

پس چرا لباس پنبه ای نه؟

حال با توجه به توضیحاتی که ارائه شد به نظر می رسد لباسی که از الیاف پنبه دوخته شده باشد، یکی از بهترین انتخاب های ممکن در بین لباس های دیگر است. اما باید به بازار داخلی و محصولات در دسترس نگاه کنیم. چرا که برند های خارجی که از الیاف پنبه در محصولاتشان استفاده می کنند قیمت های بسیار گزافی دارند که از توان بسکمک از مصرف کنندگان ایرانی خارج است. پس شما را با یک برند کاملا ایرانی که اختصاصا به تولید لباس هایی با الیاف پنبه ارگانیک می پردازد آشنا می کنیم. برند پنو از معدود برند های ایرانی است که در بسکمک از محصولات خود از جمله محصولات جین تی شرت و پولوشرت از الیاف ارگانیک پنبه استفاده می کند. برای اطلاعات بیشتر و بازدید از محصولات این برند پیروز ایرانی می توانید به سایت فروشگاهی آنلاین پنو مراجعه نمایید.

گردشگری: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: فرارو
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 7877

به "چیز هایی در مورد پنبه که نمی دانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیز هایی در مورد پنبه که نمی دانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید