کشف یک واکسن موثر برای کرونا سرانجام راه نیست، کووید 19 با ما خواهد ماند

به گزارش اکسپرس بلاگ، استادیار اپیدمیولوژی دانشگاه کالیفرنیای سانفرانسیکو آمریکا معتقد است کرونا 19 با ما خواهد ماند همانطوری که آنفلوانزا و بقیه ویروسهای کرونا مانده اند و این ما هستیم که باید یاد بگیریم با آنها زندگی کنیم و با رفتار خود خطر انتقال آنها را کم و کمتر کنیم.

کشف یک واکسن موثر برای کرونا سرانجام راه نیست، کووید 19 با ما خواهد ماند

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دکتر علی میرزازاده درباره ویژگی های ویروس کرونا 2019 و شرایط همه گیری (پاندمیک) این ویروس در جهان گفت: بیماری ویروس کرونا 2019 که به اختصار کووید 19 نامیده می گردد توسط نوع جدیدی از کروناویروس ایجاد می گردد که تا قبل از پاندمی اخیر شناخته نشده بود.

وی با بیان اینکه کرونا ویروس های شناخته شده زیادی هستند که در انسان و حیوانات فراوری بیماری می نمایند اظهار کرد: کرونا ویروس ها در انسان می توانند باعث بیماری های تنفسی با شدت خفیف مشابه یک سرماخوردگی معمولی تا یک بیماری شدید تنفسی (سندرم حاد تنفسی یا سارس) شوند.

کرونا در همه سنین می تواند بیماری شدید فراوری کند

میرزازاده ادامه داد: بیماری کووید 19 حاصل از ویروس کرونای جدید یک بیماری متفاوت و کاملا جدید بوده که می تواند در انسان از یک بیماری بدون علامت، تا یک بیماری با علایم خفیف مانند تب و سرفه و یا یک بیماری منتشر در قسمتهای مختلف بدن در عظیمسالان و همچنین سندرم التهابی شدید در بچه ها فراوری کند.

این عضو گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی موسسه علوم بهداشت جهانی با تاکید بر اینکه شدت این بیماری از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است اظهار کرد: شدت بیماری بستگی به مقدار ویروس وارد شده به بدن، شرایط ایمنی فرد و همچنین بیماری های زمینه ای دیگر فرد مانند بیماری های ریوی، قلبی و دیابت دارد اما علی رغم تصور غلط عموم، ویروس کرونا در همه سنین می تواند بیماری شدید فراوری کند.

بیماری کرونا، در جهان فرایند کاهشی به خود گرفته است

وی در تشریح شرایط پاندمیک کرونا در جهان گفت: طبق آمار رسمی سازمان جهانی بهداشت (تا تاریخ 29 اگوست) بیش از 24.5 میلیون نفر مبتلا به ویروس و بیش از 830 هزار نفر مرگ ناشی از کرونا 19 در جهان گزارش شده است.

این استادیار اپیدمیولوژی دانشگاه UCSF آمریکا با بیان اینکه تنها در طی یک هفته قبل بیش از 1.7 میلیون فرد مبتلای جدید و تعداد 40 هزار مورد مرگ جدید ناشی از این ویروس در جهان گزارش شده است اضافه کرد: تعداد موارد ابتلا در هفته حدود 5 درصد و تعداد موارد مرگ ناشی از این ویروس نیز در هفته حدود 12 درصد کاهش نسبت به آمارهای هفته های قبل داشته است که نشان می دهد در حال حاضر بیماری در جهان فرایند کاهشی به خود گرفته است.

میرزازاده اضافه کرد: تا تاریخ 29 اگوست در منطقه مدیترانه شرقی (شامل 21 کشور از جمله ایران)ِ، تعداد کل موارد ابتلای گزارش شده برابر با 1.9 میلیون نفر و تعداد مرگ گزارش شده برابر با 50 هزار مورد بوده که نشان می دهد برخلاف فرایند کلی بیماری در جهان، تعداد افراد مبتلا به بیماری کووید 19 در این منطقه در حال افزایش می باشد (4 درصد افزایش در هفته اخیر نسبت به هفته های قبل)، همچنین تعداد مرگ ناشی از کووید 19 کاهش کمتری نسبت به آمار جهانی دارد (5 درصد کاهش هفتگی در منطقه در مقایسه با 12 درصد کاهش هفتگی در جهان).

نرخ ابتلا و مرگ ناشی از کووید 19 در ایران بالاتر از متوسط جهانی

وی با بیان اینکه آمار سازمان جهانی بهداشت در خصوص کووید 19 در ایران نشان از 370 هزار نفر مبتلا و بیش از 21 هزار نفر جان باخته (تا تاریخ 29 اگوست) را دارد اضافه کرد: در طی یک ماه گذشته تعداد ابتلا و مرگ کووید 19 در ایران فرایند کاهشی داشته است به طوری که در مقایسه با هفته های گذشته، تعداد موارد مبتلا در هفته 4 درصد کاهش و تعداد مرگ در هفته 18 درصد کاهش داشته اند.

این عضو گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی موسسه علوم بهداشت جهانی اضافه کرد: بر طبق تعداد کل ابتلا و مرگ گزارش شده تا تاریخ 29 آگوست، نرخ ابتلا به بیماری کووید 19 در ایران 4404 در یک میلیون نفر جمعیت (کل جهان 3143 در میلیون) و نرخ مرگ 253 در یک میلیون نفر جمعیت (کل جهان 107 در میلیون) می باشند که بالاتر از نرخ ابتلا و مرگ در کل جهان است.

میرزازاده در بخش دیگری از گفت و گوی خود با اعلام این خبر که گسترش کووید 19 در جهان تا به حال سه فاز را طی نموده است اظهار کرد: فاز اول که تا اواسط اپریل ادامه داشت، شامل گسترش شدید و با سرعت بالای پاندمی کووید 19 در جهان بود به طوری که ووهان چین، ایران، ایتالیا، اسپانیا و نیویورک آمریکا به شدت در این فاز گرفتار شدند.

وی با بیان اینکه در طی کمتر از 1.5 ماه تعداد افراد مبتلا از حدود 1000 مورد جدید در هفته به حدود 80 هزار مورد جدید در هفته رسید اضافه کرد: تعداد مرگ نیز از حدود 70 نفر در هفته به بیش از 7000 نفر در هفته در اواسط اپریل افزایش یافت و سرعت و شدت گسترش بیماری در این فاز به حدی بود که بسیاری از کشورها اقدام به اعمال اقدامات کنترلی وسیع شامل محدودیت مسافرت، فاصله گیری فیزیکی، بستن مدرسه ها و محل های کار، اجبار ماندن در خانه و نهایتا اجباری کردن استفاده از ماسک کردند.

کنترل فعلی اپیدمی در جهان

این استادیار اپیدمیولوژی دانشگاه UCSF آمریکا در ادامه با اشاره به اینکه با انجام این اقدامات، اپیدمی وارد فاز دوم شد که در آن فرایند پیشفراینده اپیدمی کاهش محسوسی داشت توضیح داد: در این فاز تعداد ابتلا در هفته به نسبت در طول دو ماه (آپریل و می) ثابت باقی ماند و همچنین تعداد موارد مرگ در هفته به شدت کاهش یافت (تعداد 3800 مرگ در هفته) اما در ادامه با برداشته شده اقدامات کنترلی، باز شدن نسبی مدارس و محل های کار، کمرنگ شدن فاصله گیری فیزیکی و استفاده از ماسک و آغاز مسافرتهای تابستانی در طول دو ماه (جون و جولای)، فاز سوم اپیدمی آغاز شد که در آن تعداد موارد ابتلا را به تعداد بیش از 250 هزار نفر در هفته و تعداد موارد مرگ در هفته را به تعداد 6000 هزار نفر رساند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه تعداد موارد ابتلا به کووید 19 در یک ماه اخیر تقریبا ثابت بوده و تعداد مرگ در حال کاهش است اضافه کرد: این شرایط نشان دهنده کنترل فعلی اپیدمی در جهانست هرچند که باید مطرح نمود که فرایند بیماری در کشورها و مناطق مختلف، بسیار متفاوت است.

آینده اپیدمی کرونا به سیاست دولت ها و تعهد مردم بستگی دارد

میرزازاده فرایند ابتلا به کووید 19 در کشورهای جنوب شرقی آسیا را افزایشی و در منطقه آمریکا به حالت ثابت مطرح نمود و به ایسنا گفت: افزایش مجدد بیماری در آینده کاملا به سیاست دولت ها در انجام اقدامات پیشگیرانه و تعهد مردم در انجام اقدامات پیشگیرانه و پایبندی آنها، بستگی دارد. فرایند بیماری در ماه های گذشته به ما آموخت که با رعایت موارد بسیار ساده مانند فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک می توان گسترش اپپدمی را کنترل کرد.

استادیار اپیدمیولوژی و آمارزیستی دانشگاه کالیفرنیای سانفرانسیکو آمریکا در واکنش به این سوال که محققین انگلیسی عنوان نموده اند که زمستان خیلی سختی در سال 2021 خواهیم داشت که حتی می تواند از بهار 2020 نیز سخت ترو احتمال درگیری بالای بیمارستان ها با این بیماری بیشتر گردد، پس آینده را چگونه ارزیابی می کنید؟ گفت: اگرچه ما هنوز تجربه ای بیماری کووید 19 در فصل زمستان را نداریم، ولی می توان پیش بینی کرد که مانند بقیه بیماری های تنفسی این بیماری نیز در زمستان و اوایل بهار انتشار بیشتری داشته باشد.

وی ادامه داد: زمستان و هوای سرد باعث می شوند که افراد بیشتر در فضاهای بسته بمانند و در نتیجه تعداد ویروس در هوای بسته و خطر انتقال ویروس افزایش پیدا خواهد نمود به طوری که یک مطالعه مروری از 17 مقاله نشان می دهد که سرما و هوای خشک می توانند به انتشار ویروس کوید یاری نمایند.

این عضو هیات علمی دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در پاسخ به این سوال که چه مواردی لازم است انجام گردد تا پاییز و زمستان سال جاری را بتوانیم مدیریت کنیم؟ گفت: رعایت فاصله گذاری اجتماعی در محل های بسته، زدن ماسک، کاهش تعداد افراد در واحد سطح در فضای بسته، ضدعفونی سطوح و شستن مرتبط دست ها می توانند خطر انتقال گسترده را در زمستان کم کند و باید این اقدامات جدی گرفته شوند.

کرونا با ما خواهد ماند، همانطور که آنفلوآنزا ماند

میرزازاده در پاسخ به این سوال که جهان تا چه زمانی با کرونا دست و پنجه نرم خواهد نمود؟ به ایسنا گفت: ویروس کرونا 19 با ما خواهد ماند همانطوری که آنفلوآنزا و بقیه ویروس های کرونا مانده اند. ما هستیم که باید یاد بگیریم با آنها زندگی کنیم و با رفتار خود خطر انتقال آنها را کم و کمتر کنیم تا آنها را از شرایط پاندمی به حالت کنترل شده درآوریم.

این عضو گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی موسسه علوم بهداشت جهانی در بخش دیگری از این گفت و گو به تحلیلی از شرایط فراوری واکسن کرونا در جهان پرداخت و گفت: بیش از 35 واکسن در جهان مراحل مختلف مطالعات انسانی را طی می نمایند که 9 مورد از آنها وارد فاز 3 مطالعات انسانی شده اند.

وی با بیان این نکته که در مطالعات فاز 3 انسانی، اثربخشی واکسن در مقایسه با دارونما (آب مقطر یا سالین) در چندین هزار نفر (معمولا 20 تا 30 هزار نفر) اندازه گیری می گردد توضیح داد: همچنین فاز 3 انسانی امکان این را فراهم می نماید که عوارض نادر واکسن که تنها در مطالعات عظیم ممکن است دیده شوند، کشف شوند.

میرزازاده درباره آخرین شرایط واکسن هایی که وارد این فاز شده اند گفت: از واکسن هایی که وارد فاز 3 مطالعات انسانی شده اند، می توان به واکسن مدرنا فراوری شده توسط کمپانی مدرنا با همکاری و حمایت موسسه ملی سلامت آمریکا، واکسن آسترازنکا فراوری شده توسط کمپانی آسترازنکا با همکاری دانشگاه آکسفورد کشور انگلستان و چندین واکسن فراوری شده توسط کشور چین اشاره نمود.

هیچ مدرکی مبنی اثربخشی و بی خطر بودن واکسن روس ها وجود ندارد

این استادیار اپیدمیولوژی دانشگاه UCSF آمریکا درباره جزییاتی از واکسن های فراوریی توسط کشورهای روسیه و چین گفت: تا به امروز، کشور روسیه واکسن سپوتنیک 5 و کشور چین واکسن کن سینو بیو را به عنوان واکسن موثر تایید نموده اند.

وی با بیان اینکه واکسن فراوری شده توسط کشور روسیه به نام سپوتنیک 5 (Sputnik V) در 11 آگوست توسط وزارت بهداشت روسیه به عنوان واکسن مورد تایید این کشور اعلام شد، ادامه داد: این واکسن تنها در فاز 1 و 2 مطالعات انسانی بر روی 38 نفر تست شده و نتایج این دو فاز واکسن نیز هنوز منتشر نشده اند و هنوز این واکسن وارد فاز 3 انسانی نشده است تا اثر بخشی آن معین گردد. لذا هیچ مدرکی مبنی اثربخشی و بی خطر بودن این واکسن هنوز وجود ندارد.

این استادیار اپیدمیولوژی و آمار زیستی دانشگاه کالیفرنیای سانفرانسیکو آمریکا درباره شرایط نهایی واکسن چینی ها نیز به ایسنا گفت: نتایج مطالعات انسانی فاز 1 و 2 واکسن کن سینو بیو ساخته شده توسط چینی ها نیز نشان داده که این واکسن بی خطر (عارضه جدی به دنبال استفاده نداشته هستند) بوده و قابلیت ایجاد پاسخ ایمنی بالا در انسان را دارد هرچند که اثربخشی این واکسن که باید در مطالعات فاز 3 انسانی معین گردد هنوز منتشر نشده است.

وی با تاکید بر اینکه کشف یک واکسن موثر و البته بی خطر اگرچه مرحله مهمی در کنترل پاندمی کووید 19 می باشد، ولی اتمام راه نخواهد بود اضافه کرد: فراوری انبوه این واکسن، توزیع آن به طوری که اثربخشی آن کم نگردد، پذیرش مردم برای دریافت واکسن تزریقی، تکرار آن در صورت احتیاج و اثربخشی آن در طول زمان مسایلی هستند که باید درباره واکسن کرونا در نظر گرفته شوند.

ویروس کرونا سرعت جهش بالایی ندارد

میرزازاده در بخش دیگری از این گفت و گو درباره قدرت انتقال و جهش ویروس کرونا نسبت به اوایل پاندمیک شدن گفت: خوشبختانه تا به حال بیش از 8 نوع فرعی مختلف از ویروس کرونا جدید کشف شده است، که این ساب تایپ ها (نوع فرعی) هنوز بسیار به هم شبیه هستند.

این عضو گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی موسسه علوم بهداشت جهانی با بیان اینکه قدرت سرایت و بیماری زایی، شدت بیماری و عوارض این 8 نوع فرعی ویروس کرونا جدید؛ چندان با یکدیگر تفاوتی ندارند اضافه کرد: مطالعات نشان داده است که ویروس کرونا سرعت جهش بالایی ندارد و در مقایسه با ویروس آنفلوآنزا 8 تا 10 برابر سرعت جهش کمتری دارد لذا تغییر در تعداد موارد ابتلا و مرگ ناشی از این ویروس را نمی توان به تغییر ویروس یا جهش آن ربط داد، بلکه مربوط به رفتار انسان ها و مواجهه آنها با موارد بیماری زا می باشد.

وی همچنین در مقایسه ای، تفاوت های بین ویروس آنفلوآنزا و کرونا را براساس شاخص های بیماری زایی و علائم بالینی تشریح کرد.

این استادیار اپیدمیولوژی دانشگاه UCSF آمریکا در بخش دیگری از این گفت و گوی تفصیلی خود با ایسنا نسبت به هرگونه تجمعات بدون رعایت فاصله فیزیکی در محیط های بسته هشدار داد و گفت: تجمع افراد به هر شکلی و به هر دلیلی می تواند باعث انتقال عفونت و گسترش اپیدمی شوند. مثال های متعددی از بروز اپیدمی در بین دانش آموزان، دانشجویان، محل های بسته کار و کارگری، خانه های سالمندان و زندان ها در طول چند ماه گذشته در جهان نشان داده که چقدر این ویروس در بین این تجمعات به راحتی منتشر می گردد.

وی با تاکید بر اینکه تجمعات در فضای باز و مخصوصا وقتی که افراد ماسک پوشیده باشند و تا حد امکان رعایت فاصله اجتماعی را بنمایند، چندان خطری ندارند اضافه کرد: هرگونه تجمعی که تعداد زیادی را در یک محیط بسته گرد هم می آورند خطر بالقوه مهمی برای بروز اپیدمی محسوب شده و در شرایط پاندمیک باید به صورت غیر حضوری یا در محیط های باز مراسمات و تجمعات برگزار شوند.

ماسک موثر است به شرط آنکه ....

میرزازاده درباره تاثیر استفاده از ماسک و اجباری شدن زدن ماسک در ایران از 15 تیرماه نیز گفت: اجباری شدن پوشیدن ماسک در مکان های عمومی در ایران به کنترل انتشار بیماری یاری خواهد نمود به شرطی که بیشتر مردم (بیش از 90 درصد) در تمام اوقاتی که خارج از منزل هستند ماسک را بر روی صورت خود داشته باشند و همچنین به طور مرتب دست های خود را بشویند (به مدت 30 ثانیه با آب و صابون) یا با محلول الکل دار ضد عفونی نمایند.

این استادیار اپیدمیولوژی و آمار زیستی دانشگاه کالیفرنیای سانفرانسیکو آمریکا ادامه داد: مطالعه انسانی روی 1400 فرد جوان نشان داده اند که پوشیدن ماسک و شستن دستها میزان خطر ابتلا به عفونت تنفسی در مدت 1.5 ماه استفاده را به میزان 51 درصد کاهش می دهد.

وی در بخش پایانی گفت و گو درباره ارزیابی خود از فرایند درمانی این بیماری گفت: هنوز درمان معین تایید شده ای برای بیماری کووید 19 وجود ندارد. تمامی درمان ها درحال حاضر نقش حمایتی دارند و بیشتر شدت و دوره بیماری را کوتاه می نمایند.

میرزازاده با اشاره به اینکه دانش ما در خصوص این بیماری و درمان های ضد ویروسی قابل استفاده برای آن هنوز بسیار محدود هستند اظهار کرد: خوشبختانه سرعت فراوری علم برای کووید 19 در جهان بی نظیر بوده، به طوری که در خصوص هیچ بیماری دیگری چنین سرعت فراوری علمی دیده نشده است. 529 مطالعه انسانی ثبت شده در ClinicalTrials.gov و 46 هزار مقاله چاپ شده در PubMed تا به حال در سال 2020 نشان از کوشش دانشمندان جهان در این زمینه دارد که خود مایه امیدواری است و باید منتظر خبرهای علمی و اکتشافات بیشتری در آینده نزدیک در خصوص پیشگیری و یا درمان این بیماری باشیم.

بیشتر بخوانید: رایزنی سفیر ایران با مقامات روسیه درباره فراوری مشترک واکسن کووید 19

چه خبر از واکسن ایرانی کرونا؟

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 8108

به "کشف یک واکسن موثر برای کرونا سرانجام راه نیست، کووید 19 با ما خواهد ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک واکسن موثر برای کرونا سرانجام راه نیست، کووید 19 با ما خواهد ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید