خوردن فست فود هر چند وقت یکبار ضرر ندارد

به گزارش اکسپرس بلاگ، یک متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در مورد مصرف فست فود ها و چاقی، توضیحاتی ارائه داد.

خوردن فست فود هر چند وقت یکبار ضرر ندارد

به گزارش مهر، کوروش جعفریان، با بیان این مطلب که روز به روز بر آمار چاقی در کل دنیا اضافه می گردد، گفت: متأسفانه هیچ کشوری تا به حال پیروز به کاهش آمار چاقی در افراد کشورش نشده است.

وی بعلاوه اضافه کرد: اگر بخواهیم در یک جامعه بزرگ غربالگری کنیم، برترین روش، مقدار گیری BMI (شاخص توده بدنی) است.

جعفریان در پاسخ به این سوال که چرا برخی از افراد با وجود شاخص توده بدنی مناسب، مبتلا به انواع بیماری ها از جمله فشار خون و بیماری های قلبی عروقی هستند، اما افراد دیگری با ابتلاء به چاقی، هیچ بیماری ندارند، گفت: بسیاری از بیماری ها منشأ وراثتی دارد و به چاقی یا لاغری کمتر ارتباط دارد.

وی، چاقی واقعی را افزایش تعداد سلول های چربی و بدتر از آن، افزایش حجم سلول های چربی دانست و اضافه کرد: اگر فردی با حجم بالای سلول های چربی روبرو باشد، در آینده با بیماری های زیادی روبرو خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید نمود: تغذیه نامناسب در دوران نوزادی و بلوغ، باعث افزایش تعداد سلول های چربی در بدن می گردد، متأسفانه در این مقطع از زندگی، برای کاهش تعداد سلول های چربی، برنامه ریزی مناسبی وجود ندارد و نوزاد چاق به نوجوان چاق و نوجوان چاق به بزرگسال چاق، تبدیل خواهد شد.

این متخصص تغذیه، میانه مصرف نان در کشور را حدود 160 کیلوگرم برای هر فرد دانست که سرانه مصرف بسیار زیادی است، در عوض مصرف روغن زیتون در کشور برای هر فرد، سالانه کمتر از 200 گرم ذکر شده است، در صورتی که مصرف روغن زیتون از بسیاری از بیماری ها از جمله چاقی ناسالم و پر فشار خونی جلوگیری می نماید، وی مصرف نکردن روغن زیتون را، خیانت به سلامت دانست.

وی با تاکید بر تصحیح الگوی غذایی در کشور، گفت: تنها 12 درصد از مردم کشور سالم و سلامت تغذیه می نمایند و حدود 88 درصد از مردم، سبک تغذیه و عادات غذایی ناسالمی دارند.

جعفریان در پاسخ به این سوال که آیا روش طبخ کباب درست است، گفت: کباب از ماده غذایی ارزشمندی تهیه شده است، اما روش طبخ آن صحیح نیست و با این روش طبخ (بر روی آتش)، ترکیبات سرطانزایی به گوشت اضافه می گردد.

وی افراط و تفریط را ناصحیح خواند و مصرف کم فست فود ها (هر سه ماه یکبار) را بی خطر دانست.

این استاد دانشگاه گفت: چاقی در فکر ما است، باید به عواملی که فکر ما را تشکیل می دهند توجه کنیم، اگر فکر ما بدون فکر به طرف غذا های ناسالم برود، گرفتار خواهد شد، اما با فکر خوب به سمت غذای سالم می رویم و سلامت خواهیم ماند.

وی تنها راه نجات از چاقی را، ایده های سالم غذایی دانست.

جعفریان، کاهش مقدار سوء تغذیه در کشور را پیروزیت بزرگی دانست و گفت: همزمان با کاهش سوءتغذیه، متأسفانه افزایش وزن و چاقی نیز حادث شده است، بنابراین قبل از انجام هر کاری، برنامه ریزی های صحیح و آزمون خطا های پیاپی، پیروزیت 100 درصد را ممکن خواهد ساخت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا انواع چاقی ها با وراثت ربط دارد، گفت: در 80 درصد چاقی ها، ژنتیک نقش مهمی دارد، زمینه ژنتیکی قطعاً یک عامل تأثیر گذار در چاقی است، اما رفتار های ما می تواند ژنتیک ما را تغییر دهد. رفتار ها بر روی ژنوم ما تأثیر می گذارند و ما نیز آن را به آیندگان انتقال می دهیم.

این ممتخصص تغذیه تاکید نمود: ما می توانیم با رفتار ها و باور های درست، ژنتیک سالم را به نسل های بعدی منتقل کنیم. سال ها طول می کشد تا بتوانیم از یک فاکتور غلط ژنتیکی، به فاکتور صحیح ژنتیکی دست یابیم.

جعفریان در پاسخ به این سوال که کدام نوع رژیم، درمان چاقی خواهد بود، گفت: هیچ رژیمی، چاقی را درمان نخواهد کرد، تمام رژیم ها قطعاً با شکست روبرو می شوند، زیرا تفکر ما تغییر نکرده است، هر زمانی که تفکر ما تغییر کند و برای به دست آوردن سلامتی، در پی غذای سالم باشیم، چاقی حتماً مرتفع خواهد شد.

این استاد دانشگاه تاکید نمود: به طبیعت بازگردید و مواد غذایی سالم را انتخاب کنید. تا زمانی که مغز شما انتخاب درستی نداشته باشد، چاقی رفع نخواهد شد.

وی بعلاوه آلودگی هوا را مانعی برای ورزش کردن دانست و گفت: رفع شدن آلودگی هوا، از ضروریات داشتن زندگی سالم است.

منبع: فرارو
انتشار: 17 بهمن 1401 بروزرسانی: 17 بهمن 1401 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 27334

به "خوردن فست فود هر چند وقت یکبار ضرر ندارد" امتیاز دهید

1 کاربر به "خوردن فست فود هر چند وقت یکبار ضرر ندارد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوردن فست فود هر چند وقت یکبار ضرر ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید