طرز تهیه زیتون پنیر شمالی با نسخه اصلی و ساده

به گزارش اکسپرس بلاگ، زیتون پنیر شمالی یکی از خوشمزه ترین چاشنی ها با زیتون است که عمدتا در خطه شمال ایران درست می گردد. این چاشنی دلچسب و متفاوت از ترکیب زیتون، پنیر رشته ای و انواع و اقسام ادویه های خوش عطر و طعم تشکیل شده و همراه با غذای اصلی یا به عنوان مزه سرو می گردد. با ما در این مقاله از در همراه باشید تا طرز تهیه زیتون پنیر شمالی و نکات مهم آن را به شما آموزش بدهیم.

طرز تهیه زیتون پنیر شمالی با نسخه اصلی و ساده

مواد لازم برای زیتون پنیر شمالی

مواد اولیهاندازه مورد احتیاج
زیتون (بدون هسته)1 کیلوگرم
سیر5 حبه
فلفل ترکی (پول بیبر)2 قاشق غذاخوری
گوجه خشک2 قاشق غذاخوری
روغن زیتوننصف لیوان فرانسوی دسته دار
پنیر رشته ای1 بسته
آب لیموترش تازه یا آبلیمو4 قاشق غذاخوری
نمکبه اندازه دلخواه

مدت زمان لازم برای آماده سازی مواد: 15 دقیقه

مدت زمان لازم برای استراحت زیتون پنیر شمالی در یخچال: 2 ساعت

مراحل طرز تهیه زیتون پنیر شمالی

مراحل طرز تهیه زیتون پنیر شمالی که یک چاشنی شمالی پرطرفدار مثل است مرحله به مرحله دنبال کنید.

مرحله اول: سیر را ساطوری و له کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه مزه با زیتون به روش شمالی باید حبه های سیر را پوست بگیرید و به دقت بشویید. سپس، با استفاده از یک چاقوی تیز آن ها را کاملا ساطوری نموده و در نهایت با یاری پهنای چاقو به خوبی له کنید.

مرحله دوم: سیر و زیتون را ترکیب کنید

حالا وقت آن است که سیر و زیتون بدون هسته را داخل کاسه مناسبی بریزید و کاملا با یکدیگر ترکیب کنید.

برای خرید زیتون بدون هسته می توانید به صورت و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

مرحله سوم: گوجه فرنگی خشک شده را خرد کنید

در این مرحله از طرز تهیه زیتون پنیر شمالی نوبت به خرد کردن گوجه فرنگی خشک شده () می رسد. برای انجام این کار می توانید از دستگاه آسیاب خانگی یا حتی هاون بهره ببرید. احتیاجی نیست گوجه فرنگی ها کاملا پودر شوند. بنابراین، کار آسیاب کردن را تا جایی ادامه دهید که گوجه فرنگی های خشک شده به قطعات خیلی ریزی تبدیل شوند.

مرحله چهارم: گوجه فرنگی های خرد شده و فلفل ترکی را به زیتون اضافه کنید

پس از خرد کردن گوجه فرنگی خشک شده ضروری است آن را به کاسه حاوی زیتون و سیر اضافه کنید. سپس، پول بیبر (فلفل ترکی) را هم داخل کاسه بریزید. خوب است بدانید، پول بیبر در واقع گرانول نوعی فلفل قرمز است که از خشک کردن و خرد کردن آن به دست می آید و طعم نسبتا تند و مطلوبی دارد.

پیشنهاد می کنیم را مطالعه کنید.

مرحله پنجم: باقی مواد را اضافه کنید

اکنون باید روغن زیتون و آب لیموترش تازه یا آبلیمو را هم به کاسه اضافه کنید و همه مواد را به خوبی هم بزنید. پیشنهاد می کنیم با یاری دست این چاشنی را به خوبی ماساژ دهید تا طعم همه مواد به خورد یکدیگر برود. برای انجام این کار حتما از دستکش یکبار مصرف بهره ببرید. در غیر این صورت، دست تان بو می گیرد و از همه مهم تر این که به فلفل آغشته می گردد و ممکن است برایتان ایجاد مشکل کند.

برای خرید روغن زیتون و آبلیمو می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

مرحله ششم: پنیر رشته ای را اضافه کنید

پس از ترکیب همه مواد اولیه، وقت آن است که پنیر رشته ای را به کاسه اضافه کنید. برای این منظور، ابتدا باید رشته های به هم چسبیده پنیر را از یکدیگر جدا کنید و سپس، آن ها را داخل ظرف حاوی زیتون و دیگر طعم دهنده ها بریزید.

برای خرید انواع پنیر می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

مرحله هفتم: زیتون پنیر شمالی را در یخچال بگذارید تا استراحت کند

امیدواریم تا این جا مراحل طرز تهیه زیتون پنیر شمالی را بدون مشکل دنبال نموده باشید. پیشنهاد می کنیم اندازهی از مایه زیتون پنیر را بچشید تا از تناسب طعم ها اطمینان یابید. در صورت لزوم، اندازهی نمک هم به این ترکیب اضافه کنید و مواد را هم بزنید تا همه آن ها یکپارچه شوند.

سپس، ظرف حاوی چاشنی زیتون پنیر را برای مدت 2 ساعت یا بیشتر داخل یخچال قرار دهید. با انجام این کار، طعم مواد کاملا به خورد یکدیگر می رود.

برای خرید نمک می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

مرحله آخر: زیتون پنیر شمالی را سرو کنید

در نهایت، این چاشنی خوشمزه را داخل ظرف زیبا و مناسبی بریزید و با چند قطعه گوجه فرنگی خشک شده تزیین و سرو کنید.

بیشتر بخوانید:

نکات مهم در طرز تهیه زیتون پنیر شمالی

  • اگر به زیتون بدون هسته دسترسی نداشتید، خودتان می توانید زیتون معمولی را نصف نموده و پس از خارج کردن تمام هسته ها از آن بهره ببرید.
  • برای درست کردن زیتون پنیر شمالی شما بسته به میل و ذائقه می توانید به جای پنیر رشته ای از پنیر فتا، پنیر کوزه، پنیر گودا یا انواع و اقسام پنیرهای دیگر را جایگزین پنیر رشته ای نموده و از خوردن چاشنی منحصر به فردتان لذت ببرید. انواع پنیر صبحانه را به روش های اینترنتی و حضوری می توانید از تهیه کنید.
  • بسته به ذائقه، می توانید مقدار تندی این چاشنی را کم تر یا بیش تر کنید.
  • اگر به پول بیبر دسترسی نداشتید می توانید از پودر فلفل قرمز یا فلفل سیاه یا حتی ترکیب این دو بهره ببرید. برای خرید پودر فلفل سیاه و پودر فلفل قرمز می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.
  • در صورت تمایل، به جای سیر تازه می توانید از گرانول سیر یا سیر خشک شده بهره ببرید.
  • در صورت تمایل و بسته به ذائقه می توانید اندازهی رب انار (طرز تهیه رب انار) هم به این چاشنی اضافه کنید. برای خرید رب انار می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.
  • بسته به ذائقه می توانید کمی گلپر، پودر پاپریکا، پودر لیمو فلفلی یا دیگر ادویه های دلخواه را هم به این ترکیب اضافه کنید. برای خرید گلپر و پودر پاپریکا می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.
  • در صورت تمایل، می توانید اندازهی مغز گردو و پیازچه خرد شده هم به این ترکیب اضافه کنید. برای خرید مغز گردو می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

بیشتر بخوانید:

فوت و فن های خوشمزه شدن زیتون پنیر شمالی

آیا برای درست کردن زیتون پنیر شمالی حتما باید از پنیر رشته ای استفاده کنیم؟

در این دستور تهیه، استفاده از پنیر رشته ای توصیه شده است. با این حال، آشپزی یک فعالیت خلاقانه به شمار میرود. بنابراین، شما بسته به میل و ذائقه می توانید پنیر فتا، پنیر کوزه، پنیر گودا یا انواع و اقسام پنیرهای دیگر را جایگزین پنیر رشته ای نموده و از خوردن چاشنی منحصر به فردتان لذت ببرید.

برای تهیه زیتون پنیر شمالی باید از چه نوع زیتونی استفاده کنیم؟

برای درست کردن زیتون پنیر شمالی بسته به میل و ذائقه خود می توانید از زیتون دودی، زیتون سیاه یا زیتون سبز کلاسیک بهره ببرید. اما فارغ از دودی، سیاه یا سبز بودن زیتون حتما از نوع بدون هسته بهره ببرید. در غیر این صورت، نوش جان کردن این چاشنی برایتان سخت می گردد.

روش نگهداری زیتون پنیر شمالی چیست؟

ممکن است اندازه زیادی از این چاشنی را تهیه نموده و قصد داشته باشید برای مدت چند روز از آن بهره ببرید. در این صورت، پیشنهاد می کنیم آن را در یک ظرف تمیز و درب دار بریزید و در یخچال نگهداری کنید.

آیا می توانم این چاشنی را داخل ساندویچ بریزم؟

بله. شما می توانید یک قاشق غذاخوری یا بیشتر از زیتون پنیر شمالی را در انواع ساندویچ بریزید و از طعم دلپذیر آن لذت ببرید.

آیا زیتون پنیر شمالی همان دیپ پنیر و زیتون است؟

خیر. همان طور که پیش تر هم گفتیم، زیتون پنیر شمالی یک چاشنی فرق دارد و مواد اولیه، شکل ظاهری و روش درست کردن آن با دیپ پنیر و زیتون فرق دارد.

منبع: افق کوروش
انتشار: 30 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1403 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 30209

به "طرز تهیه زیتون پنیر شمالی با نسخه اصلی و ساده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه زیتون پنیر شمالی با نسخه اصلی و ساده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید