مصرف مواد مخدر؛ راهی برای فرار از واقعیت ها، وقتی که بعضی از جوانان از چاله به چاه می افتند

به گزارش اکسپرس بلاگ، امروزه بعضی از نوجوانان و جوانان برای فرار از واقعیت های زندگی خود به دنبال تسکین دهنده های موقتی چون موادمخدر هستند.

مصرف مواد مخدر؛ راهی برای فرار از واقعیت ها، وقتی که بعضی از جوانان از چاله به چاه می افتند

به گزارش خبرنگار ، از نخستین واژه های درج شده در لغت نامه دهخداست، واژه ای که اگرچه شش کلمه بیشتر ندارد، امّا قصه های تلخ بسیاری در آن نهفته است.

پیر و جوان نمی شناسد و در این سال های اخیر, پای آن به زندگی بعضی از نوجوانان و جوانان و بعضا بچه ها هم کشیده شده است و خود به تنهایی, خانمان سوزی را به خوبی معنا می نماید، چرا که جامعه هدف فعالان این عرصه این قشر آسیب پذیر جامعه هستند.

اعتیاد؛ قصه پر غصه تکراری که هر روز به شکل و رنگ و لعابی خود را نشان می دهد و با فراوری, عرضه و مصرف گسترده اش دامن زندگی بسیاری از افراد را می گیرد که فرایند افزایشی مصرف نمایندگان و جامعه آماری بالا در سنین پایین شاهد بر این مدعاست؛ به طوری که اگرچه سازمان آموزش و پرورش تا به امروز آمار مبسوط و دقیقی از میزان مصرف مواد مخدر در میان دانش آموزان ارائه ننموده است، امّا افزایش فراوری و عرضه موادمخدر در پوشش سنتی و صنعتی و سهولت دسترسی و مصرف نوجوانان و جوانان, به قوت این موضوع حساس می افزاید و اگرچه در حال حاضر, زنگ خطر این معضل برای جامعه به صدا درآمده است، امّا از حرف تا عمل برای پیشگیری و برطرف آن, فرسنگ ها فاصله است به طوری که اغلب پیشنهادات و برنامه ها تا حد زیادی هنوز روی کاغذ مانده اند.

بعضی از کارشناسان عنوان می نمایند که سرعت دسترسی نوجوانان و جوانان به مواد مخدر در بعضی از مناطق کشور بسیار بالاست و در این راستا هم هشدارهای جدی می دهند، چرا که زنگ خطر آن بیش از پیش بیخ گوش این گروه آسیب پذیر به صدا در آمده است.

این کارشناسان, از نشاط اجتماعی به عنوان یکی از شاخصه های مهم در حوزه پیشگیری اجتماعی یاد نموده و تأکید می نمایند که باید بستری برای تخلیه صحیح هیجان های جوانان که متناسب با مسائل دینی, اجتماعی و فرهنگی کشور است فراهم گردد تا سایه این بحران شوم در کمترین زمان از سر جامعه کم گردد.

حسام الدین معصومیان, درمانگر اعتیاد در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاراندر رابطه با دلایل گرایش نوجوانان و جوانان به مصرف مواد مخدر اظهار کرد: واقعیت یعنی هر آن چیز, همان گونه که هست و از آن جایی که جوانان هنوز مهارت اندکی دارند و توانایی روبرو شدن با واقعیت های زندگی خود را ندارند و در دوران بلوغ و نوگرایی هستند, می خواهند در برابر هیچ موضوعی کم نیاورند، از این رو برای فرار از واقعیت ها و بودن در رویاها و خیالات مورد علاقه شان به دنبال چیزی هستند که در این مواقع به آن ها یاری کند که مواد تغییر دهنده خُلقی(مخدر) نقش مهمی برای آن ها ایفا می نماید.

وی بیان نمود: هنگامی که گرایش نوجوانان و جوانان به مصرف مواد تغییر دهنده خُلقی(مخدر) افزایش پیدا کند فراوری نمایندگان و عرضه نمایندگان آن هم ترغیب می شوند که مواد مخدر جدیدتری فراوری نمایند و به دست این گروه آسیب پذیر جامعه برسانند، چرا که تنها هدف آن ها کسب درآمد برای خود است و به فکر پیامدهای منفی و آسیب های زیادی نیستند که به این افراد و جامعه وارد می گردد.

این درمانگر اعتیاد توضیح داد: اعتیاد, نخستین اولویت آسیب های اجتماعی و یک بیماری به شدت مرموز, پیش فراینده, مهلک و آسیب رسان است که متأسفانه بعضی از افراد این موضوع را نادیده می گیرند، در حالی که خطر مصرف مواد تغییر دهنده خُلقی(مخدر) برای نوجوانان و جوانان بسیار جدّی است، چرا که ممکن است فردی با همان دفعه اول مصرف, دچار اعتیاد گردد امّا فرد دیگری در بازه زمانی تقریبا طولانی تری معتاد گردد.

معصومیان گفت: پیامدهای منفی مصرف مواد تغییر دهنده خُلقی(مخدر) صرفا محدود به آسیب های مغزی نمی گردد، چرا که بسیاری از تصادف ها, آسیب های اجتماعی و بروز رفتارهای خطرناک نیز ناشی از این موضوع است.

وی در رابطه با فرایند افزایشی مصرف مواد مخدر در میان دختران و زنان در سال های اخیر ادامه داد: اعتیاد, زن و مرد نمی شناسد و با توجه به اینکه تکنولوژی, روز به روز در حال پیشرفت است و دسترسی به انواع مواد تغییر دهنده خُلقی(مخدر) برای تمامی افراد وجود دارد, در نتیجه فرایند افزایشی اعتیاد در میان دختران و زنان موضوعی غیرقابل انکار است که این روزها بیش از پیش خود را نشان می دهد.

این درمانگر اعتیاد اضافه نمود: بهتر است افراد با واقعیت های هر چند تلخ زندگی خود روبرو شوند تا اینکه سراغ تسکین دهنده های موقتی با بار آسیب زایی زیاد بفرایند که نه تنها برای آن ها بلکه برای جامعه هم پیامدهای زیان باری دارد.

معصومیان با ارائه راهکارهایی برای پیشگیری و درمان مصرف مواد مخدر در میان نوجوانان و جوانان توضیح داد: مطالعه, آموزش و حس مسئولیت پذیری سهم بسزایی در پیشگیری و درمان اعتیاد دارند که در این میان, خانواده ها نقش بسزایی را در حس مسئولیت پذیری فرزندانشان برای فرار از این معضل ایفا می نمایند، به طوری که آن ها باید به فرزندان خود هشدار دهند که انجام اعمال و رفتارهای خطرزا می تواند آسیب های جدی را به همراه داشته باشد.

وی گفت: متأسفانه, این باور در عامه مردم وجود دارد که افرادی که به مصرف مواد تغییر دهنده خُلقی(مخدر) روی می آورند اراده ندارند تا جایی که نمی توانند از این منجلاب دور شوند. این در حالی است که برای درمان اعتیاد, صرفا اراده داشتن کافی نیست و آگاهی و خود ارزشمندی از مسائل بسیار مهم هستند، چرا که افرادی که برای خود ارزش قائل می شوند در تمامی موارد هم آگاهی کافی دارند.

این درمانگر اعتیاد در خاتمه تأکید کرد: تمامی افراد باید یک تغییر درونی در خود ایجاد نمایند و برای مسائل و فرار از واقعیت های خود نباید به دنبال یک بهانه بیرونی باشند که در این میان, معنویت می تواند سهم بسزایی داشته باشد، چرا که زندگی افراد از درونشان ارتزاق می نماید و وقتی که روح معنویت در وجود فرد بالا رود، او هم به بهترین شکل ممکن می تواند با واقعیت ها روبرو گردد.

گزارش از فاطمه میرزایی دخت

گردشگری: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: expresblog.ir شناسه مطلب: 5474

به "مصرف مواد مخدر؛ راهی برای فرار از واقعیت ها، وقتی که بعضی از جوانان از چاله به چاه می افتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف مواد مخدر؛ راهی برای فرار از واقعیت ها، وقتی که بعضی از جوانان از چاله به چاه می افتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید